مقالات راهنمای خرید والدین

لگو بازی و تاثیر آن بر هوش و مهارت‌های فردی

لگو بازی

اسباب‌بازی‌ها و بازی‌های مختلف هر کدام به نوعی بر رشد ذهنی و جسمی کودک و مهارت‌های او تاثیر می‌گذارند، اما لگوها نقش بسزایی در این زمینه دارند، تاثیری همه جانبه که حتی آینده کودک را در بزرگسالی نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. در این پژوهش سعی شده است تا علاوه بر معرفی لگو بازی، نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد لگو بازی و تاثیر آن بر هوش و مهارت‌های فردی کودکان و نوجوانان و همچنین تاثیر آن بر آینده شغلی آنها مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. با ما همراه باشید تا از نکات مفید این پژوهش در مورد لگو بهرمند شوید.

لگو بازی چیست

لگوها اسباب‌بازی هایی هستند که معمولاً از جنس پلاستیک در اندازه‌ها و فرم‌های گوناگون ساخته شده‌اند. بازی با آنها به این صورت است که با متصل کردن قطعات لگو به یکدیگر می‌توان اشکال مختلفی بنا به خلاقیت و ایده های ذهنی هر کسی ساخت. قطعات آن به راحتی بر روی هم قرار می‌گیرند و در هم قفل می شوند و به آسانی جدا می گردند. در این نوع بازی، کودک وقت بسیاری را صرف ساختن شکل دلخواهش می‌کند. البته اهمیت و جذابیت خاص این بازی در آن است که برای کودکان جنبه تکراری و خسته کننده ندارد و به وسیله قطعات لگو می‌توانند بی‌نهایت اشکال مختلف و جدید بسازند. همین ساختار نیافتگی بازی لگو باعث شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار بگیرند.

لگو بازی

توجه به گروه سنی در خرید لگو

 هنگام بازی با لگو، حتما به سن کودک و توانایی‌هایش دقت داشته باشید و لگوی مناسب سنش در اختیارش بگذارید. هر چه سن کودک کم باشد قطعات لگو باید محدودتر و اندازه آنها بزرگتر باشد. برای همین در سن دو سالگی به دلیل عدم توانایی و قدرت انگشتان و مچ دست کودک و همچنین عدم مهارت کودک بهتر است لگوهای انتخابی بزرگ باشند تا کودک خسته و سرخورده نشود. البته نباید فراموش کرد که قبل از بازی باید راهنمایی‌های لازم را به کودکتان ارائه دهید. برای همین ابتدا از کودک بخواهید چند رنگ دلخواه را انتخاب کند سپس قطعات هم شکل را جدا کرده و کنار بگذارد. در مرحله بعد طریقه استفاده از هر قطعه را به او یاد دهید تا ستون‌هایی از قطعات هم رنگ یا هم شکل بسازد. در ادامه قطعات بزرگتر مثل در، پنجره، چرخ ماشین، نرده و … را به او نشان دهید و همچنین طرز کار و چگونگی استفاده از لگو را به کودکتان بیاموزید. پس از طی این مراحل کودک را آزاد بگذارید تا اشکال دلخواهش را بسازد. اگر کودک قطعات لگو را بدون هدف روی هم می‌گذارد تا جایی که امکان دارد به طور غیر مستقیم به او ایده دهید تا بالاخره خودش قادر به ساختن هدف دار شود. البته در مورد کودکانی که اشکال مختلفی را می‌سازند می‌توانید سوالاتی درباره آنچه می‌سازد بپرسید. مثلاً از کودکی که قطار ساخته است بپرسید قطار با ماشین چه تفاوتی دارد… البته اگر پاسخی هم دریافت نکردید نا امید نشوید.

آیا آجر لگو مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟

شاید برای شما این سئوال پیش آمده باشد که آیا آجر لگو و دیگر اسباب‌بازی‌های ساختمانی مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟ و یا اینکه چرا لگو و بلوک بازی، شرط خوبی برای توسعه شناختی است؟ اگر دنبال پاسخ هستید با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ خود را از طریق نتایج تحقیقات انجام شده دریافت نمایید.

اسباب‌بازی‌های ساختمانی مانند بلوک‌های چوبی، آجرهای Lego و Mega Bloks برای کودکان فرصت‌های هیجان انگیز برای سرهم بندی کردن، ایجاد می‌کنند. این بازی‌ها  برای توسعه مهارت‌های کودکان بسیار مفید است. بازی با لگو و بلوک می‌تواند طیف وسیعی از توانایی‌های کودکان از جمله: مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های مکانی، مهارت‌های زبانی و حل مسئله متفاوتی را ایجاد کند.

راه دیگری برای لذت بردن از اسباب‌بازی‌های ساختمانی وجود دارد و این ممکن است به کودکان کمک کند که یک شکل از اطلاعات غیر کلامی را که برای دستیابی به بسیاری از زمینه های STEM(علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی)  بسیار مهم است، ایجاد کند مانند: توانایی تجسم اشیاء سه بعدی و توانایی تصور و دستکاری اطلاعات مکانی در سر کودک شما. این نوع بازی، بازی بلوک ساختاری نامیده می‌شود و زمانی که کودکان سعی می‌کنند با ساختن یک مدل یا طرح، یک ساخت و ساز را مجددا احیا کنند این بازی اتفاق می‌افتد.

کودکان باید آنچه را که می‌بینند تجزیه و تحلیل کنند، قطعاتی را که کل را تشکیل می‌دهند، درک کنند و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر را بیاموزند. برای اینکه واقعا موفق باشند، ممکن است نیاز به کمی اندیشی داشته باشند و این کمک می‌کند تا بتوانند تصور کنند که یک شی از زاویه دیگری شبیه به نظر می‌آید به عنوان مثال: بچه‌ها زمانی که می‌توانند شکل هندسی خود را در چشم خود تغییر دهند زمان بیشتری را صرف می‌کنند. برای دیدن چگونگی این کار چالش برانگیز، ما به یک کودک برخی از آجرهای پلاستیکی مانند لوگو ارائه می‌دهیم و از او می‌خواهیم که این طرح را بازتولید کند به نظر می‌رسد ساده است، اما در نظر گرفتن آنچه که او باید انجام دهد مهم است. او باید سه نوع آجر را انتخاب کند: یک ۴ تایی، یک ۸ تایی و یک ۱۲ تایی. او باید کوتاهترین آجر را به آن متصل کند تا در یک لبه بلندترین آجر قرار بگیرد. او نیاز به پیوستن آجر متوسط ​​به انتهای دیگر بلندترین آجر دارد.

لگو بازی

هنگامی که بران وردین و همکارانش (۲۰۱۳) بیش از ۱۰۰ کودک سه ساله را با یک مدل مشابه این آزمایش کردند، تنها ۴۰ درصد از کودکان توانستند با طراحی کاملا سازگار باشند. برای نمونه‌های پیچیده دیگر، میزان تکمیل زیر ۱۰٪ بود. مغز کودکان سه ساله کنترل اجرایی و ظرفیت حافظه کاری کمتری دارد. این به این معنی است که بچه‌ها به سختی می‌توانند به طور همزمان چندین چیز مختلف را دنبال کنند. در آزمایش Verdine، بچه‌ها در طرح‌هایی که تعداد بیشتری از آجرها را شامل می‌شد بیشتر اشتباه کردند. آنها زمانی که طرح‌ها نیاز به قرار دادن آجر در بیش از یک جهت داشتند همچنین اشتباهات بیشتری را انجام دادند.

علاوه بر این، به نظر نمی‌رسد که بسیاری از کودکان اهمیت شمارش پیپ‌ها را تشخیص دهند تا مشخص شود آجر به درستی شبیه شده است. این ممکن است منعکس کننده این واقعیت باشد که پیش دبستانی‌ها مشکل چندگانه در مورد یک شی را دارند به عنوان مثال، فکر کردن به یک آجر به عنوان یک واحد ساختمان و به عنوان چیزی که می‌تواند به چند واحد کوچک تقسیم شود. بنابراین خیلی تعجب آور نیست که بچه‌های کوچک این وظایف را انجام نمی‌دهند زیرا مغز آنها هنوز در حال توسعه است. اما عملکرد فقط مسئله سن نیست این نیز به تجربه بستگی دارد. مجموعه‌ای از شواهد نشان می‌دهد که چنین مهارت‌هایی می‌تواند از طریق بازی بهبود یابد به عنوان مثال، در مطالعات مشاهده‌ای، بچه‌هایی که زمان بیشتری را صرف بازی با بلوک‌های ساختمانی می‌کنند در آزمایش توانایی‌های فضایی، بالاتر می‌باشند.

دسترسی بیشتر به اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز و تشویق بیشتر برای بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی می‌تواند باعث افزایش چشم گیر انواع مهارت‌ها در کودکان شود. بچه‌ها با مهارت‌های فضایی قوی احتمالا بیشتر به اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که شامل ساخت و ساز، تجزیه و تحلیل و طرح‌ها هستند جذب می‌شوند. این بدان معنا نیست که بازی بلوک ساختارا باعث بهبود فکری می‌شود. آنچه لازم است شواهد تجربی است و چنین شواهدی در حال جمع شدن است.

آزمایشات بهبود مهارت‌های فضایی از طریق بازی ساخت و ساز لگو

محققان پس از پنج جلسه ۳۰ دقیقه‌ای شرکت در یک سری از جلسات بازی بلوک ساخت یافته، با استفاده از بلوک‌های سنگ، که طی یک دوره تقریبا ۱۲ روز ادامه داشت، محققان توانایی‌های چرخش ذهنی کودکان را بررسی کردند و دریافتند که چیزی تغییر کرده است. گروه بهبودی قابل توجهی را در سرعت و دقت نشان داد. علاوه بر این، اسکن مغز آنها افزایش فعالیت در زمینه‌های مرتبط با پردازش فضایی را نشان می‌داد.

محققان در آزمایش‌های مطالعات همبستگی، به این نتیجه دست یافته‌اند که سنجش ارتباط بین بازی ساختاری، مهارت‌های فضایی و موفقیت STEM نشان می‌دهد که بازی با لگو و بلوک‌های آجره موجب بهبود در مهارت تجسم ذهنی و هوش فضایی می‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که بازی با بلوک‌های اسباب‌بازی لگو می‌توانند توسعه زبان، مهارت حل مسائل و همکاری را ارتقا دهند.

تاثیر بازی با لگو بر آینده شغلی کودکان

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. تحقیقات جدید “موسسه تحقیقات علوم محیطی (CIRES)” نشان می‌دهد  بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند. محققان معتقدند کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز مانند لگو سرگرم شده‌اند نسبت به سایر همسالان خود که از این اسباب‌بازی‌ها نداشته‌اند، عملکرد بهتری در آزمون های استدلال فضایی-تجسمی مانند مهارت لازم برای تجسم و چرخش ذهنی اشیا داشتند.

آن گلد یکی از محققان این بررسی معتقد است: مغز انسان قابل انعطاف و آموزش‌پذیر است بر همین اساس با فراهم آوردن زمینه لازم برای آموزش‌های فضایی و ارائه اسباب‌های مورد نیاز برای کودکان قبل از شروع به تحصیل، کودکان این فرصت را دارند تا مهارت‌های لازم در زمینه‌های مختلف مانند علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را به دست آورند و پیش زمینه‌ای در رابطه با آنها داشته باشند.

نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها از جمله لگوها و بلوک‌های ساختمانی در دوران کودکی تغییرات زیادی را در بزرگسالی به دنبال دارند. طبق مطالعات محققان بهتر است بدانید لازم نیست حتما لگوهای خاصی در اختیار کودکان باشند بلکه مهمترین عامل در موفقیت آنها، بازی است که  تفاوت را به وجود می‌آورد.

شواهد بسیاری از دانشمندان و مهندسان وجود دارد که در آنها اغلب مهندسان می‌گویند اسباب‌بازی‌های ساختمانی الهام بخش شغلی آنها بوده‌اند. Tiffany Tseng مهندس آزمایشگاه رسانه MIT می‌گوید: “لگوها مقدمه خوبی برای برقراری ارتباط با ایده‌های فیزیکی هستند. با قرار دادن چیزها و جدا شدن از آنها، من علاقه مند به چگونگی کار شدم، و تا زمانی که من کارشناسی بودم، می‌دانستم که می‌خواهم یک مهندس باشم.” در یک نظرسنجی آمریکایی از فارغ التحصیلان تحصیلات عالی، بزرگسالان دارای مقطع تحصیلی در رشته‌های STEM (علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی) “به مراتب بیشتر از میانگین آمریکایی‌ها” به تجربه‌های فراوانی دست یافتند مانند: صنایع دستی و سرگرمی‌ها  از جمله: چوب، مکانیک، و الکترونیک. افرادی که مشغول به مشارکت مادام العمر در چنین فعالیتهایی بودند، احتمال بیشتری داشتند که اختراعات تولید کنند که اختراع کرده بودند (LaMore et al 2013).

با توجه به تمام تحقیقات علمی در مورد آجرهای لگو صورت گرفته – در مورد موضوعاتی از نانو ذرات تا زیست شناسی مصنوعی – به نظر می‌رسد که اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز، الهام بخش مردم در بسیاری از زمینه‌های دیگر نیز هستند. در واقع، ساختن چیزهای سرگرم کننده به نظر می‌رسد که به طور کامل با موفقیت در دنیای واقعی ارتباط دارد.

لگو بازی

فواید بازی با لگوها

لگوها فوایدی بسیاری برای کودکان دارند این فواید حتی توسط تحقیقات دانشمندان هم ثابت شده‌اند در اینجا چند نمونه از فواید بیشمار آن را بیان می‌کنیم از جمله:

 • مهمترین تاثیر لگوها بر روی کودکان در رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و ارتباطات فضایی است که تحقیقات دانشمندان نیز آن را به اثبات رسانده است.
 • باز با لگو موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.
 • بازی با لگوها، تصورات کودکان را افزایش داده و تخیلات کودک را تحریک و آن را به مرحله عمل می‌رساند.
 • بازی با لگو مفاهیم بسیاری به فرهنگ لغت کودکان اضافه می‌کند و از طریق این بازی، کاربرد لغات را به طور محسوس در زندگی مشاهده می‌کنند. والدین می‌توانند با استفاده از یک تصویر نمایشی خانه‌ای، قطار یا ماشین ساخته شده با لگوها، واژه‌هایی مانند: “جلو، عقب، پشت، زیر، روی، داخل، خارج، …”   به کودکان آموزش دهند. دستورات ساده‌ای مانند «عروسک را داخل خانه بگذار» یا «راننده را پشت فرمان قرار بده» یا « با ماشین برو جلو» و هزاران جمله دیگر که هر کدام کودک را به یادگیری این مفاهیم برمی‌انگیزد.
 • در ادامه مورد قبلی که همزمان باعث تقویت قدرت بیان و داستان‌سازی نیز می‌شود: کودک هنگام ساختن، لغات جدید را می‌آموزد و در جمله‌سازی‌هایش به کار می‌برد. در نتیجه نه تنها قدرت بیانش پرورش می‌یابد بلکه داستان‌سازی نیز می‌کند.
 • کودک در هنگام بازی با لگوها و انجام ساخت‌وساز و خراب کردن و دوباره ساختن، آزاد است. برای همین مدت زمان زیادی را می‌تواند بدون احساس خستگی بازی کند. به همین دلیل یادگیری و کار با لگو جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی‌کند و هر بار می‌تواند شکل جدیدی بسازد.
 • کودک با هر بار ساخت و ساز و سپس خراب کردن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام آشنا می‌شود.
 • آزادی عمل در بازی باعث می‌شود کودک دست به خلاقیت و ابتکار بزند و چیزهای جدید بسازد که در رشد خلاقیت و توانایی‌های ذهنی او بسیار مؤثر است.
 • کودک با ساخت اشکال هندسی با مفاهیم هندسی آشنا می‌شود.
 •  با توجه به اینکه لگوها در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند همین باعث می‌شود کودک در حین بازی رنگ‌های مختلف را یاد بگیرد.
 • بازی با لگو در ایجاد و بالا بردن اعتماد به نفس کودک بسیار تاثیرگذار است به این صورت وقتی کودک با قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر چیزی می‌سازد، احساس شادی، غرور و پیروزی می‌کند و همین باعث اعتماد به نفسش می‌شود.
 • بازی با قطعات لگو زمینه هماهنگی چشم و دست را فراهم می‌آورد و همین باعث می‌شود همکاری و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک گسترش یابد.
 • مزیت دیگر لگو این است که کودکان در تمام سنین و به تناسب هوش می‌توانند از این اسباب‌بازی استفاده کنند.
 • بازی با لگو قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک را افزایش می‌دهد.
 • لگوها به راحتی نمی‌شکنند و خراب نمی‌شوند. برا همین تا مدت‌ها قابل استفاده هستند.
 • از طریق بازی با لگوها، کودک کثیف نمی‌شود به همین دلیل والدین کودکان را به این گونه بازی‌ها تشویق می‌کنند.

نکات ایمنی هنگام خرید لگو

هنگام خرید اسباب‌بازی و یا هر چیزی که کودک با آن سروکار دارد باید یک سری نکات را مدنظر داشت. در مورد لگو نیز باید نکاتی را مد نظر داشت از جمله:

 • برای کودکان زیر سه سال، حتما لگوهایی با قطعات بزرگ بخرید زیرا کودکان معمولا اشیا را از طریق دهان آزمایش می‌کنند و این خطر وجود دارد لگوهایی که کوچک باشد توسط کودک بلعیده شود.
 • مواد به کار رفته در لگوها همانند سایر اسباب‌بازی‌ها به دلیل حساسیت کودکان باید از مواد درجه یک و مرغوب باشد. اما بعضی کارخانجات اسباب‌بازی‌ها را از مواد بازیافتی و کهنه می‌سازند و این یک عامل مهم در انتقال بعضی از بیماری‌ها است.
 • رنگ‌های شیمیایی به کار برده شده در اسباب‌بازی‌ها از جمله لگوها در دراز مدت می‌تواند باعث عوارض خطرناکی همچون ناراحتی‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک شود برای همین بهتر است لگوهایی را خریداری نمایید که استانداردهای بهداشتی معتبر برخوردار باشند و یا از برندهای معتبر و صاحب نام باشند.

منابع :

http://psychnews.ir

 https://hawzah.net

www.parentingscience.com

author-avatar

درباره نازنین علی آبادی

نازنین علی‌آباد ایلامی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه الزهرا(س) تهران: شاعرم و فعال در زمینة نویسندگی کودک و انواع ادبی. از دید من کودکان همان فرشته‌های پاک و معصومی هستند که با فطرتی پاک به دنیای ما قدم می‌گذارند و همانند یک لوح سفید از کردار و رفتار ما تاثیر می‌پذیرند بیاید تلاش کنیم آنچه رضای خداست بر این لوح پاک حک کنیم تا دنیایی پر از عشق و محبت و مهربانی داشته باشیم. با آرزوی دنیایی پر از سعادت و خوشبختی برای کودکان امروز و آینده‌سازان فردا، ان‌شاءالله

3 دیدگاه در “لگو بازی و تاثیر آن بر هوش و مهارت‌های فردی

 1. كارآفريني گفت:

  خیلی سایت عالی دارید

 2. k1jamali1369 گفت:

  سلام جمالی هستم معلم ابتدایی نقش لگوها در آموزش هم تعیین کننده است

 3. arefe.vahed گفت:

  دقیقا یک خوبی لگو این هست که کثیف کاری نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *