مقالات راهنمای خرید والدین

بهترین اسباب بازی های ضد استرس و آرامش بخش اعصاب (بزرگسالان و کودکان)

بهترین اسباب بازی های ضد استرس و آرامش بخش اعصاب (بزرگسالان و کودکان)

زندگی شهرنشینی به گونه‌ای انسان‌ها را دستخوش مسائل کوچک و بزرگ کرده است که داشتن استرس یکی از معمولی‌ترین احساساتی است که ممکن است در طول روز چندین و چند بار آن را تجربه کنیم. استرس فقط مختص به بزرگسالان نیست و امروزه محققان حوزه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان به این مهم دست یافته‌اند که کودکان نیز به اندازه بزرگسالان دچار استرس می‌شوند و این احساس می‌تواند در رشد شخصیت آن‌ها تأثیرگذار باشد و اگر به موقع به آن رسیدگی نشود و برای کنترل آن راهی اندیشیده نشود، می‌تواند منجر به مشکلات آتی شود.

راه‌های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارد که برای افراد در هر گروه سنی می‌تواند مفید باشد. یکی از روش‌های کاهش استرس در کودکان و بزرگسالان، استفاده از اسباب بازی هایی است که مختص همین کار طراحی و تولید شده است؛ به همین دلیل سعی کرده‌ایم در این مقاله به معرفی بهترین اسباب بازی های ضد استرس بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

معرفی بهترین اسباب بازی های مناسب برای کاهش استرس و اضطراب در کودکان

بروز برخی مشکلات در خانواده‌ها از جمله جدایی پدر و مادر و طلاق، سبک تربیتی، اختلافات خانوادگی، وابستگی زیاد، تغییر محیط اطراف و حتی مرگ می‌تواند در کودکان منجر به استرس و اضطراب شود. برخی از اسباب بازی ها می‌توانند به عنوان سرگرمی های آرامش بخش، میزان استرس و اضطراب کودکان را کاهش دهند، از جمله:

خمیر اسلایم

خمیر اسلایم

خمیر اسلایم

استفاده از خمیر اسلایم برای کاهش استرس، تنها به کودکان خلاصه نمی‌شود و طرفداران زیادی در میان بزرگسالان هم دارد.

ویژگی منحصر به فرد این خمیرها این است که به دلیل خاصیت کششی و بافت نرمی که دارند؛ کودکان می‌توانند آن را پیچ و تاب داده یا به حالت‌های مختلف درآورند.

قابلیت کشسانی و شکل‌پذیری این خمیر علاوه بر کاهش استرس در کودکان، خلاقیت آن‌ها را تقویت می‌کند. هنگامی که کودکان یا بزرگسالان با خمیر اسلایم بازی می‌کنند، در لحظه به آرامش می‌رسند و ذهن آن‌ها از افکار منفی و استرس دور می‌شود.

خمیر اسلایم یکی از بهترین اسباب بازی های ضد استرس محسوب می‌شود زیرا به صورتی طراحی شده که کودکان  می‌توانند با ورز دادن آن، اشکال مختلفی را ایجاد کنند. وقتی  کودک این خمیر را ورز می‌دهد، ماهیچه‌های دستش منقبض شده و با آزاد کردن خمیر، ماهیچه‌ها رها یا ریلکس می‌شوند؛ تکرار این فرآیند می‌تواند ذهن کودک را از تنش‌های عصبی برهاند و احساس آرامش به او بدهد.

لگو

لگو

لگو

لگو هم از آن دسته سرگرمی های آرامش بخش است که می‌تواند تمرکز کودکان را افزایش دهد. قرار دادن مهره‌های لگو بر روی یکدیگر برای ساخت یک وسیله جدید، برای کودکان فواید زیادی از جمله تقویت ماهیچه‌های انگشتان و عضلات دست، تقویت قوه تخیل، بهبود مهارت‌های فیزیکی، افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب و استرس را به همراه دارد.

لگو هم از آن دسته اسباب بازی های ضد استرسی است که تنها مختص به کودکان نمی‌شود و می‌توان آن را با طراحی‌های ویژه و مختص به بزرگسالان نیز تهیه کرد.

قلاب های آهن ربایی ماهیگیری

قلب های آهن ربایی ماهیگیری

قلب های آهن ربایی ماهیگیری

یکی دیگر از بهترین اسباب بازی های ضد استرس، قلاب آهن ربایی ماهیگیری است. این اسباب بازی رنگ‌های شاد و جذابی دارد و کودک باید تلاش کند ماهی‌هایی را که از جنس فلز آهن هستند و می‌توانند جذب آهن ربای قلاب شوند، شکار کند. قلاب ماهی گیری آهن ربایی یک بازی سرگرم کننده است که از میزان استرس بچه‌ها کم می‌کند.

اسباب بازی های هنری

اسباب بازی های هنری

اسباب بازی های هنری

امروزه سرگرمی های آرامش بخش مختلفی برای کودکان طراحی شده است تا علاوه بر کاهش استرس و اضطراب در آن‌ها بتواند به رشد قوه خلاقه کودکان نیز کمک کند با این حال روش‌های قدیمی هنوز هم پرطرفدار و پرکاربرد هستند، یکی از این روش‌ها، نقاشی کردن است که می‌تواند به تخلیه هیجانات و استرس و اضطراب در کودکان کمک کند. تخته‌ های وایت‌ بورد و مگنتی و رنگ‌ های انگشتی و … همه وسایل جدیدی هستند که برای تشویق کودکان به نقاشی می‌توانند مؤثر باشند.

خمیر بازی

خمیر بازی

خمیر بازی

یکی از بهترین اسباب بازی های ضد استرس، خمیر بازی است که همچون خمیر اسلایم می‌تواند یک سرگرمی آرامش بخش برای کودکان محسوب شود. خمیر بازی به کودک کمک می‌کند تا بتواند توانایی حس لامسه خود را افزایش دهد، هماهنگی لازم میان دست و چشم خود به وجود آورد، حرکات دست را دقیق‌تر و قوی‌تر کند و تمرکزش را افزایش دهد. همچنین این اسباب بازی خلاقیت کودکان را بیشتر می‌کند و به آن‌ها حس آرامش و امنیت می‌بخشد.

خمیربازی باعث تخلیه احساسات منفی و اضطراب در کودکان می شود و آن ها را برای مدت زمانی در دنیای زیبای کودکانه خود غرق می کند.

اسباب بازی های مناسب برای کاهش استرس و اضطراب در بزرگسالان

تخته خط خطی

تخته خط خطی یکی از اسباب بازی های مناسب برای کاهش استرس است که می‌تواند روح و روان را آرام کند. ایده این اسباب بازی از خط خطی های بی‌هدف و گاه و بی گاه ما بر حاشیه دفتر و کتاب‌ها گرفته شده است. این کار باعث می‌شود ذهن آرام‌تر شود. شاید بپرسید خب چرا روی همان کاغذ، خط خطی نکنیم و چه نیازی به تخته خط خطی است، در پاسخ این پرسش باید بگوییم که  مزیت تخته خط‌ خطی در این است که وقتی روی آن خطی می‌کشید، به راحتی پاک می‌شود و شما می‌توانید همین‌طور به کار خود ادامه دهید.

توپ های مدیتیشن

توپ های مدیتیشن

توپ های مدیتیشن

گوی‌های کوچکی هستند که هر دو در یک دست جا می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را در کنار هم در کف دست خود حرکت دهید تا هم صدای آرامش‌بخشی به گوش برسد و هم اینکه استرس شما کاهش یابد.

ماساژور سر

وقت‌هایی که مشغولیت ذهنی داریم و در افکار خود غرق هستیم، شروع به ماساژ پوست سر می‌کنیم و با موهای خود بازی می‌کنیم؛ در واقع این کار باعث می‌شود که آرامش پیدا کنیم. به همین منظور ماساژورهایی طراحی و ساخته شده است که به کمک آن می‌توان پوست سر را ماساژ داد و از این طریق باعث شد که گردش خون در پوست سر بیشتر شود و استرس ما کاهش پیدا کند.

کتاب رنگ آمیزی

این فعالیت از آن دسته کارهایی است که هم برای کودکان و هم بزرگسالان می‌تواند یک سرگرمی آرامش بخش تلقی شود و قدرت تمرکز فرد را افزایش دهد. البته برخلاف آنچه تصور می‌شود، حتماً نباید نگران بیرون زدن رنگ‌ها از خطوط اطراف اشکال بود و تنها کافی است با استفاده از مداد رنگی شروع به رنگ کردن بخش‌های مختلف اشکال کنید تا اضطراب خود را کاهش دهید.

حباب های ضد استرس

یکی دیگر از بهترین اسباب بازی های ضد استرس استفاده از گوی های سیلیکونی است که معمولاً در اشکال مختلف در بازار یافت می‌شوند و شما می‌توانید هرچقدر که دلتان می‌خواهد آن‌ها را فشار دهید تا استرس شما به طور کامل تخلیه شود.

جاروبرقی رومیزی

جاروبرقی رومیزی

جاروبرقی رومیزی

برخی از افراد دوست دارند همیشه همه‌جا مرتب و تمیز باشد و در غیر این صورت دچار استرس و اضطراب می‌شوند؛ برای این دسته از افراد استفاده از جاروبرقی رومیزی که در واقع یک اسباب بازی برای کاهش استرس است، می‌تواند مفید باشد.

توپ استرس USB دار

توپ های استرسی که دارای USB هستند، یکی دیگر از بهترین اسباب بازی های ضد استرس محسوب می شوند زیرا قادرند حرکات دست شما را روی کامپیوتر شبیه سازی کنند و به این وسیله شما دیگر نیاز ندارید تا هیجانات خود را روی وسایل مختلف تخلیه کنید.

USB های عطردار

به نظر می‌رسد این روزها تکنولوژی وارد همه عرصه‌های زندگی انسان‌ها از جمله عرصه روانشناسی شده است و با ارائه وسایل و ابزارآلات یا اپلیکیشن‌های ضد استرس سعی دارد به وضعیت روحی کاربران خود کمک کند.

یکی از به درد بخورترین و البته هیجان انگیزترین سرگرمی های آرامش بخش همین USB های معطر هستند که وقتی به کامپیوتر وصل می‌شوند از خود بوی خوشی را آزاد می‌کنند و باعث تلطیف هوای اطراف و ایجاد حس آرامش در کاربران می‌شوند.

سخن پایانی

بازی کردن به خودی خود می‌تواند تا حدودی در تخلیه انرژی و احساسات منفی نقش داشته باشد و یک راه حل مناسب برای کاهش اضطراب و افزایش تمرکز در کودکان و کاهش استرس و افزایش بهره‌وری در بزرگسالان محسوب شود.

با توجه به اهمیت بازی کردن برای افراد در هر گروه سنی، محققان سعی در طراحی و ساخت بهترین اسباب بازی های ضد استرس کرده‌اند تا از این طریق بتوانند با استفاده از این سرگرمی های آرامش بخش، به افراد کمک کنند تا با استرس کمتری به فعالیت‌های روزانه خود بپردازند.

در این مقاله سعی کردیم از اسباب بازی های ضد استرس مخصوص کودکان مانند انواع خمیر بازی و اسلایم و همین طور لگو و … نام ببریم و به بزرگسالان هم توصیه کنیم که با استفاده از وسایل و اسباب بازی های مخصوص بر استرس خود فائق آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *