مقالات راهنمای خرید والدین

بهترین بازی های گروهی خانگی و فضای باز؛ انواع بازی های دسته جمعی پرهیجان، جذاب و باحال

بهترین بازی های گروهی خانگی و فضای باز؛ انواع بازی های دسته جمعی پرهیجان، جذاب و باحال

بازی کردن تنها انجام یک عمل سرگرم‌کننده نیست هر چند که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت انجام انواع بازی ها، سرگرمی و وقت‌گذرانی است. بازی ها در هر گروه سنی می‌توانند مزایای خاص خود را داشته باشند؛ به عنوان مثال در کودکان بازی وسیله‌ای است برای تقویت قوای ذهنی و آموزش مهارت‌های مختلف؛ هر چه سن افراد بیشتر می‌شود نقش بازی هم تغییر می‌کند و می‌تواند به ابزاری برای تخلیه انرژی یا برقراری تعامل بیشتر و همین‌طور سرگرمی و وقت‌گذرانی مفرح و سالم تبدیل شود؛ همین‌طور افراد در هر سنی با بازی در هوای آزاد علاوه بر اینکه انرژی خود را تخلیه می‌کنند، می‌توانند میزان فعالیت جسمی و فیزیکی خود را نیز افزایش دهند.

وقتی بازی جنبه گروهی پیدا می‌کند، علاوه بر مزایای بی‌شماری که به صورت انفرادی داشته است، تبدیل به کلاس درس برای آموزش مهارت‌ های گروهی و اجتماعی می‌شود؛ خصوصاً این مهم در کودکان اهمیت بیشتری دارد.

به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله درباره بازی های گروهی بیشتر صحبت کنیم و به معرفی برخی از آن‌ها بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

فواید بازی های گروهی فضای باز برای کودکان

بازی های گروهی فضای باز کودکان

بازی های گروهی فضای باز کودکان

بازی های گروهی در فضای باز معمولاً محیطی شاد و مهیج برای کودکان فراهم می‌کند. این بازی ها در فضاهای امنی مانند پارک و حیاط خانه‌ها انجام می‌شوند و تعداد کودکان شرکت‌کننده در آن‌ها باید بیشتر از سه کودک باشد که بتوان آن را بازی گروهی محسوب کرد.

بازی ‌‌‌‌‌های گروهی برای کودکان مزایای بی‌شماری دارند. انجام این بازی ها در فضای باز شور و نشاط زیادی برای کودکان به همراه می‌آورند، زیرا کودکان در چنین محیط‌هایی می‌توانند بدوند و هیجانات خود را تخلیه کنند. بعلاوه کودکان در چنین شرایطی می‌توانند مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنند و با همسالان خود ارتباط بهتری برقرار کنند و از میان آن‌ها دوستانی پیدا کنند.

معرفی بهترین و جذابترین بازی های گروهی فضای باز کودکان

بازی هفت سنگ

بازی هفت سنگ

بازی هفت سنگ

یکی از قدیمی‌ترین بازی های گروهی فضای باز کودکان، بازی هفت سنگ است. برای انجام این بازی، کودکان باید به دو دسته تقسیم شوند به همین دلیل حداقل چهار کودک باید در این بازی شرکت کنند. در این بازی، هفت عدد سنگ روی یکدیگر گذاشته می شود و یکی از دو گروه پشت سنگ‌‌‌‌ ها قرار می‌گیرد.

سپس گروه دیگر با فاصله از سنگ‌ ها می ایستد و سعی می‌کند با استفاده از یک توپ سنگ‌ ها را نشانه بگیرد. وقتی توپ به سنگ‌ ها خورد و سنگ‌ ها فرو ریختند، تیمی که سنگ‌ ها را زده است، باید دوباره آن‌ها را بچیند و تیم دوم باید با کمک توپ اجازه ندهد که گروه اول موفق به چیدن سنگ‌ ها شود. هر تیمی که مأموریت خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، برنده این مرحله می‌شود و در مرحله بعد می‌تواند پشت سنگ‌‌‌‌ ها قرار ‌گیرد.

گرگم به هوا

گرگم به هوا

گرگم به هوا

گرگم به هوا یکی از جذاب‌ ترین بازی های گروهی فضای باز کودکان است. این بازی جنب و جوش زیادی دارد و سراسر تعقیب و گریز است. بازی به این صورت است که در ابتدا یک نفر به عنوان گرگ انتخاب می‌شود و باقی کودکان باید سعی کنند از دست او فرار کنند و در جایی بالاتر از سطح زمین قرار گیرند. گرگ هم باید در پی بقیه بدود و هر که را که گرفت، او گرگ می‌شود و بازی با گرگ جدید به همان صورت تکرار می‌شود.

لی لی بازی

لی لی بازی

لی لی بازی

لی لی از آن بازی های گروهی پرطرفدار است که نه تنها در میان کودکان بلکه در بین بزرگ‌ترها و تقریباً در تمام فرهنگ‌ها با استقبال خوبی رو به رو شده است. برای انجام این بازی تعداد ۶ تا ۸ خانه مربعی شکل توسط گچ یا زغال با الگویی خاص روی زمین کشیده می‌شود و در هر خانه یک عدد نوشته می‌شود. بعضی از این اعداد در کنار هم قرار دارند و برخی دیگر با فاصله و به صورت تکی هستند. سپس کودکان باید در حین بازی خانه‌‌‌‌‌ های تکی را به صورت لی ‌لی و خانه‌های جفت یا دوتایی را با جفت‌ پا رد کنند. البته قبل از شروع بازی کودک باید سنگی را به درون خانه آن مرحله پرتاب کند.

صندلی بازی

صندلی بازی

صندلی بازی

صندلی بازی یکی از هیجان انگیزترین بازی های گروهی است که هم می‌توان آن را در فضای بسته و خانه انجام داد و هم می‌توان در فضای باز به آن پرداخت. در این بازی، تعداد صندلی‌ها یکی کمتر از تعداد کودکان است. صندلی‌ها را معمولاً به شکل گرد می‌چینند و پس از آن یک موسیقی پخش می‌شود. کودکان باید تا زمانی که آهنگ در حال پخش شدن است دور صندلی‌ها بچرخند و به محض اینکه آهنگ پایان یافت، روی صندلی‌ها بنشینند؛ طبعاً به دلیل اینکه تعداد صندلی‌ها یکی کمتر از تعداد کودکان است، یکی از کودکان از دور خارج می‌شود. این بازی در نهایت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فقط یک صندلی و دو کودک باقی بماند و در نهایت یک کودک به عنوان برنده نهایی این بازی انتخاب ‌شود.

توپ بازی

توپ بازی

توپ بازی

توپ بازی هم از آن دسته بازی هاست که کودکان، خصوصاً پسربچه‌ها آن را خیلی دوست دارند. در توپ بازی بچه‌ها به هیچ عنوان اجازه ندارند که با استفاده از دست خود توپ را به یکدیگر پاس دهند و حتماً باید با پا این کار را بکنند و همین موضوع بر هیجان بازی می‌افزاید. برای انجام این بازی بهتر است از توپی استفاده شود که اندازه، جنس و وزن آن متناسب با سن کودکان باشد.

طناب کشی

طناب کشی

طناب کشی

یک بازی مهیج و دوست داشتنی که برای فضای باز کاملاً مناسب است. برای انجام این بازی تنها به یک طناب نیاز است؛ در این بازی کودکان به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند و هر گروه در مقابل هم پشت خط مرجع قرار می‌گیرد و یک سمت طناب را به دست می‌گیرد؛ سپس کودکان شروع به کشیدن طناب به سمت خود می‌کنند؛ هر گروه که موفق شود طناب را بیشتر به سمت خود بکشد و باعث شود گروه مقابل از خط مرجع عبور کند؛ برنده مسابقه است.

بازی با تفنگ آبپاش

بازی با تفنگ آبپاش

بازی با تفنگ آبپاش

یکی از بازی های گروهی که به شدت برای فصل تابستان مناسب است. این بازی را می‌توان با استفاده از تفنگ آبپاش یا هر وسیله دیگری که بتوان بدون آسیب‌زدن به دیگران به وسیله آن آب بازی کرد، انجام داد. برای انجام این بازی کودکان را به پارک یا فضای باز ببرید و به هر کدام یک تفنگ آبپاش یا بطری پر از آب بدهید و اجازه دهید تا می‌توانند به روی هم آب بپاشند. البته حواستان باشد که به همراه خود حتماً یک حوله دستی و یک دست لباس اضافه هم داشته باشید.

قایم باشک بازی

قایم باشک بازی

قایم باشک بازی

قایم باشک بازی، یک بازی قدیمی و آشناست و کمتر کسی است که با آن آشنایی نداشته باشد. این بازی را هم می‌توان در خانه و دیگر فضاهای بسته انجام داد و هم مناسب فضاهای باز است. در این بازی یکی از بچه‌ها به عنوان گرگ انتخاب می‌شود، گرگ باید چشم بگذارد و تا یک عدد مشخص و توافقی بشمارد، سایر کودکان در این فاصله باید جایی را برای خود پیدا کنند و پنهان شوند. طبیعتاً هر چه فضای بازی وسعت بیشتری داشته باشد کودکان فضا‌‌‌ی بیشتری برای قایم شدن خواهند داشت و بنابراین هیجان بازی بیشتر می‌شود و کودکان از بازی کردن لذت بیشتری خواهند برد.

استپ هوا

استپ هوا

استپ هوا

یکی دیگر از بازی های گروهی هیجان انگیز است که برای انجام آن تنها به یک توپ و چند کودک نیاز است. بازی به این شکل است که یکی از کودکان که به عنوان اولین نفر انتخاب می‌شود، توپ را به شکل صاف به هوا پرت می‌کند و نام یکی دیگر از کودکان را صدا می‌زند؛ کودکی که نامش برده شده باید بتواند پیش از اینکه توپ به زمین بخورد، آن را در هوا بگیرد. در این صورت، او هم باید توپ را صاف به هوا پرت کند و نام یک کودک دیگر را صدا کند. این بازی به همین صورت انجام می‌شود تا اینکه توپ به زمین برخورد کند. در این هنگام، کودکی که نتوانسته است توپ را بگیرد، بلند می‌گوید استپ تا بازی متوقف شود و سپس توپ را به سمت نزدیک‌ترین کودک پرتاب می‌کند، به گونه‌ای که به او برخورد کند. اگر توپ به آن کودک برخورد کند، او یکسال سن می‌گیرد و اگر توپ به او اصابت نکند، پرتاب‌کننده توپ یک سال سن می‌گیرد و این بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از کودکان ۵ ساله شود.

بازی های گروهی بزرگسالان

بازی های گروهی بزرگسالان

بازی های گروهی بزرگسالان

در شب‌های طولانی زمستان یا روزها و ماه‌هایی که مجبور هستیم به دلیل شیوع بیماری کووید 19 بیشتر در خانه بمانیم، انجام بازی های گروهی با اعضای خانواده می‌تواند یک سرگرمی مفرح و لذتبخش باشد، به همین دلیل در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

اسم فامیل

اسم فامیل

اسم فامیل

از معروف ترین بازی های گروهی است و اغلب ما آن را می‌شناسیم و احتمالاً بارها و بارها آن را بازی کرده‌ایم. این بازی جزو بازی های گروهی خانگی است و تنها به چند برگ کاغذ و خودکار نیاز دارد. برای انجام این بازی، کاغذ با عناوینی مانند اسم، فامیل، حیوان، شهر، کشور، غذا، اشیاء و غیره دسته‌‌بندی می‌شود و در هر مرحله از بازی این خانه‌ها با یکی از حروف الفبا، پر می‌شود و هر کس قادر باشد زودتر خانه‌ها را پر کند و از اسامی تکراری استفاده نکند،  امتیاز بیشتری می‌گیرد.

جرأت و حقیقت

جرات و حقیقت یکی از بازی ‌های گروهی بسیار پرطرفدار و محبوب در سراسر جهان است. در این بازی هر کدام از بازیکنان 5 کوپن حقیقت و 5 کوپن جرأت خواهند داشت و معمولاً بازیکنان برای فرار از جریمه‌هایی که تحت عنوان جرأت اجرا می‌شوند، سعی می‌کنند بیشتر از کوپن‌های حقیقت خود استفاده ‌کنند. این بازی معمولاً یک داور دارد که به اتفاق آرا انتخاب می‌شود و با چرخاندن یک بطری (یا هر وسیله‌ای که مانند یک فلش می‌تواند عمل کند) بازی را شروع می‌کند. سر فلش یا بطری به طرف هر بازیکنی که قرار گیرد،  باید از کوپن‌‌های خود استفاده کند. در انتهای بازی هر فردی که کوپن بیشتری داشته باشد، برنده است.

بله/ نه معکوس

بازی بله/ نه معکوس

بازی بله/ نه معکوس

یک بازی گروهی مفرح و خنده دار، همین بازی بله / نه معکوس است. در این بازی بازیکنان به دو گروه سؤال‌کننده و پاسخگو تقسیم می‌شوند، سپس یک نفر به عنوان نماینده از گروه سؤال‌کننده انتخاب می شود و سؤالات بسیار ساده‌ای را از نماینده گروه مقابل می‌پرسد. نماینده گروه مقابل باید هرکجا که پاسخ «بله» بود، آن را با «نه» جواب دهد و برعکس. روند بازی تا جایی ادامه می‌‌یابد که یک گروه برنده شود. گروه پاسخگو هر چه به پرسش‌های بیشتری جواب دهد، پیروز است و گروه سؤال‌کننده باید تلاش کند سرعت پرسیدن سؤالات بازی را افزایش دهد تا نماینده طرف مقابل گیج شود و ببازد.

حدس تغییرات اتاق

حدس تغییرات اتاق یکی دیگر از بازی های مفرح گروهی است. برای انجام این بازی ابتدا از فضای اتاق عکس گرفته می‌‌شود، سپس بازیکنان یک تیم از اتاق بیرون می‌روند و تیم مقابل در اتاق تغییرات جزئی را به وجود می‌آورند. اکنون تیمی که به خارج از اتاق رفته است، باید تغییرات را پیدا کند و اگر موفق شد، جای دو تیم با هم عوض می‌شود.

سخن پایانی

بازی های گروهی بخشی از زندگی انسان‌ها هستند و برای افراد در گروه‌های سنی مختلف مزایای متفاوتی دارند. آموزش کار تیمی و ارتقای مهارت های اجتماعی تنها دو مزیت بازی های گروهی برای کودکان است. چنانچه بازی های گروهی در فضای باز انجام شوند می‌توانند به تخلیه انرژی کودکان کمک کنند.

بزرگسالان نیز می‌توانند با انجام بازی های گروهی ساعات خوشی را در کنار هم بگذرانند و بر استرس‌های روزانه خود غلبه کنند. امیدواریم از مطالعه این مطلب در سایت آریا کید استفاده لازم را برده باشید؛ همچنین شما عزیزان می‌توانید برای خرید اسباب بازی های باکیفیت و درجه یک از طریق همین وب سایت به صورت اینترنتی سفارشات خود را تکمیل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *