مقالات راهنمای خرید والدین

معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان

معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در دورهمی های خانوادگی و یا دوستانه خودتان ندانید که برای سرگرم کردن خودتان چه کاری انجام دهید. امروزه بازی های فکری زیادی در بازار موجود بوده که به کمک آن ها می توانید اوقات خوشی را در جمع خانوادگی و یا دوستان خودتان سپری کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان بپردازیم و ببینیم که چه بازی هایی به عنوان برترین بازی های فکری معرفی شده اند.

انجام بازی های فکری، مناسب برای همه

بازی های فکری یکی از بهترین و جالب ترین روش هایی است که در کنار سرگرم کردن شما می تواند به رشد فکری، ذهنی و عاطفی شما نیز کمک فراروانی کند. این بازی ها در انواع مختلفی موجود بوده و شما می توانید به هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی از این بازی ها استفاده کنید. انجام بازی های فکری کارتی نه تنها می تواند باعث سرگرم شدن شما شود، بلکه می تواند با درگیر کردن ذهن شما، قدرت حل مسئله را در شما پرورش دهد.

استفاده از این بازی ها به خصوص برای والدینی که می خواهند فرزندشان در کنار آن ها اوقات خوشی را سپری کند و در این بازه، دست به یادگیری مسئله های مختلف نیز بزند، بسیار مناسب است. هر کدام از بازی های فکری موجود در بازار برای سنین مختلف و تعداد نفرات گوناگونی مناسب است. برخی از این بازی ها دارای استراتژیک بوده و برخی دیگر نیاز به قدرت تصمیم گیری دارند.

از این رو برای پیدا کردن بهترین بازی فکری در قدم اول باید هدف خودتان را از خرید بازی فکری مشخص کنید. آیا می خواهید بازی خریداری کنید تا با تعداد نفرات بالا بازی کنید و یا می خواهید یک بازی فکری دو نفره داشته باشید؟ آیا قصد دارید تا این بازی را با کودکان خود انجام دهید و یا در افرادی که قرار است بازی کنند، بزرگسالان هستند؟

زمامی که به چنین سوالاتی پاسخ دهید می توانید متناسب ترین و بهترین بازی فکری را برای خودتان تهیه کنید. ما در ادامه قصد داریم تا به معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان بپردازیم و ببینیم که نحوه بازی هر کدام از آن ها به چه صورتی خواهد بود.

معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان

اسباب بازی های کارتی مدلی از بازی های فکری و رومیزی بوده که برعکس اسم آن ها، می توانید بر روی زمین نیز این بازی ها را انجام دهید. از مهمترین ویژگی هایی که بازی های فکری کارتی دارند، می توان به وجود کارت های مختلف بازی و قابلیت حمل و جا به جایی آن ها اشاره کرد. شما می توانید به سادگی این بازی ها را جمع کرده وبا خودتان به مهمان و مسافرت ببرید و در هر زمان که اراده کردید، این بازی ها را برپا کنید.

از سوی دیگر بهترین بازی فکری کارتی می تواند به شما در گذراندن اوقات خوش در کنار دوستان و نزدیکتان کمک کرده و به تقویت ذهن و حافظه شما نیز بشتابد. این بازی های کارتی دارای قوانین مختلفی بوده که نیاز است تا قبل از انجام بازی به خوبی با آن ها آشنایی داشته باشید. از بهتری بازی های فکری کارتی که هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان مناسب است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازی کارتی فاز 10

بازی کارتی فاز 10

بازی کارتی فاز 10

 • سن پیشنهادی: بالای 7 سال
 • تعداد بازیکنان: 2 تا 6 نفر
 • درجه سختی: آسان

یکی از بازی های فکری و کارتی بسیار مناسب برای بزرگسالان و کودکان، بازی فاز است. در این بازی به هر کدام از بازیکنان 10 کارت داده می شود و مابقی کارت ها در وسط صفحه قرار می گیرند. سپس باید کارتی که در بالاترین قسمت این مجموعه قرار گرفته است را برگرداند تا بازی آغاز شود. در این بازی فردی برنده خواهد شد که بتواند زودتر از مابقی افراد، 10 فاز بازی را تکمیل کند.

برای تکمیل این فازها باید بازیکنان ترکیب های به خصوصی از کارت ها که شامل ردیف کارت هایی با رنگ ها و عددهای متوالی است را تکمیل کنند. این بازی سرگرم کننده و مهیج یکی از بهترین بازی های فکری خانگی کارتی برای بزرگسالان و کودکان است.

بازی کارتی اونو

بازی کارتی اونو

بازی کارتی اونو

 • سن پیشنهادی: بالای 7 سال
 • تعداد بازیکنان: 2 تا 10 نفر
 • درجه سختی: آسان

بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی اونو را می توان به عنوان بهترین بازی فکری برای پشت سرگذاشتن اوقات سرگرم کننده، معرفی کرد. در این بازی ابتدا همه کارت ها با یکدیگر ترکیب شده و سپس به هر کدام از بازیکنان 7 کارت داده می شود. مابقی کارت ها به صورت پشت رو در وسط صفحه قرار داده شده و کارتی که روی آن ها قرار گرفته است، برگردانده می شود.

حال بازیکنان باید با توجه به قوانینی که در بازی وجود دارد، کارت های خودشان را بر روی کارت روی زمین قرار دهند و بازیکنی برنده خواهد شد که زودتر از مابقی افراد، کارت های موجود در دست خودش را به اتمام برساند.

بازی فکری زیرخاکی

بازی فکری زیرخاکی

بازی فکری زیرخاکی

 • سن پیشنهادی: بالای 12 سال
 • تعداد بازیکنان: 2 تا 4 نفر
 • درجه سختی: متوسط

از جمله بازی های سرگرم کننده و ایرانی موجود در بازار که می تواند نامزد بهترین بازی فکری کارتی شود، بازی جذاب زیرخاکی است. در این بازی باید در ابتدا کارت های موجود را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و در بالا صفحه قرار دهید. حال بازیکنان باید یکی یکی کارت های موجود در بالای صفحه را برگردانند تا گنج خودشان را بیشتر کنند.

برگرداندن کارت توسط بازیکن تا زمانی که خودش بخواهد یا اینکه کارتی رو شود که قبلا رو شده است، ادامه پیدا می کند. در صورتی که کارتی که قبلا رو شده، مجددا رو شود، بازیکن دست خود را باخته و باید کارت های رو شده خود را در جمع کارت های سوخته قرار دهد. این بازی پر تعلیق تا جایی ادامه پیدا می کند تا تمامی کارت های موجود بر روی صفحه به اتمام برسند.

بازی فکری راز جنگل

بازی فکری راز جنگل

بازی فکری راز جنگل

 • سن پیشنهادی: بالای هفت سال
 • تعداد بازیکنان: 2 تا 6 نفر
 • درجه سختی: متوسط

بازی فکری راز جنگل یک بازی بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است که در لیست بهترین بازی فکری بزرگسالت و کودکان قرار گرفته است. این بازی را می توان به عنوان یکی از بازی های قدیمی و نوستالژی برای بزرگترها دانست که می تواند به شما در تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر نیز کمک کند. برای انجام این بازی در ابتدا باید درخت های کاج را بر روی صفحه در محل های مشخص شده، قرار دهید. سپس هر بازیکن یک مهره انتخاب کرده و در نقطه شروع می گذارد.

بعد از آن باید کارت های گنج را با یکدیگر ترکیب کرده و در محل مشخص شده قرار دهید. حال کافی است تا کارت رویی گنج را برگردانید تا مشخص شود، گنج چیست. حال بازیکنان در طول بازی باید به دنبال پیدا کردن گنج در بین درختان موجود روی صفحه باشند. در زیر هر درخت عکس یک گنج هک شده است که بازیکنان باید آن را به خوبی در ذهن بسپارند. در نهایت بازیکنی برنده خواهد بود که بتواند محل 3 گنج را مشخص کرده و راز جنگل را شکوفا کند.

بازی فکری آخرین گرگینه

بازی فکری آخرین گرگینه

بازی فکری آخرین گرگینه

 • سن پیشنهادی: 10 سال به بالا
 • تعداد نفرات: 5 نفر به بالا
 • درجه سختی: متوسط

یک بازی که بدون شک می تواند به عنوان بهترین بازی فکری کارتی مخصوص بزرگسالان و کودکان انتخاب شود، بازی فکری آخرین گرگینه است. این بازی مزایای بسیار زیادی با خود به همراه دارد که از مهمترین آن ها می توان به افزایش خلاقیت، بالا بردن تمرکز، تقویت هوش هیجانی و … اشاره کرد. اگر می خواهید در این بازی پیروز شوید، باید بتوانید به خوبی حدس بزنید، سرعت عمل بالایی داشته باشید، بازی گروهی را بلد باشید و در برخی از موافق مذاکره کرده و یا بلوف بزنید!

این بازی را می توان نسخه دیگری از بازی بسیار محبوب مافیا دانست که تفاوت هایی با آن دارد. از جمله می توان به افزوده شدن کارت هایی مختلف با قابلیت ها و وظایف گوناگون اشاره کرد که موجب شده است، این بازی جذابیت دو چندانی پیدا کند. در این بازی نیز به مانند بازی مافیا، گوسفندان باید به کمک یکدیگر گرگینه های موجود در بازی را شناسایی کرده و آن ها را حذف کنند. در آخر گروهی برنده خواهد شد که بتواند زودتر گروه دیگر را حذف کند.

نتیجه گیری

بازی های فکری کارتی را می توان به عنوان یک سرگرمی جذاب در نظر گرفت که در کنار اینکه باعث می شوند اوقات خوشی را با دوستان و یا خانواده خود سپری کنید، به افزایش هوش، تقویت ذهن، پرورش خلاقیت و … نیز کمک می کنند. بازی های کارتی و فکری دارای انواع بسیار متنوعی بوده و شما باید بسته به سلیقه و نیاز خودتان یکی از آن ها را برای انجام بازی انتخاب کنید.

ما در این مقاله به معرفی بهترین بازی فکری خانگی کارتی و رومیزی مناسب بزرگسالان و کودکان پرداختیم و برخی از جذاب ترین بازی های فکری کارتی را به شما معرفی کردیم. شما می توانید یکی از آن ها را خریداری کرده و در مهمانی ها، دورهمی ها و یا در اوقات بیکاری خود، بازی کرده و لذت آن را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *