مقالات راهنمای خرید والدین

راهنمای خرید لگو و معرفی انواع مدل های دخترانه و پسرانه

راهنمای خرید لگو و معرفی انواع مدل های دخترانه و پسرانه

بازی کردن برای بچه‌ها فقط یک سرگرمی نیست، کودکان با انجام انواع بازی‌ها، مهارت‌های مختلف خود را تقویت می‌کنند. بازی های فکری نظیر لگو می‌توانند تمرکز کودکان را افزایش دهند و در حرکات آن‌ها ‌هماهنگی به وجود بیاورند. به همین دلیل بسیاری از والدین این اسباب بازی را برای کودکان خود تهیه می‌کنند ولی از آن جایی که لگو هم مانند هر اسباب بازی دیگری انواع مختلفی دارد، تصمیم گرفتیم با تهیه یک راهنمای خرید لگو، شما را بیشتر با انواع آن آشنا کنیم. ولی قبل از هر چیز بهتر است ببینیم لگو چیست و چه کارایی دارد؛ پس با ما همراه باشید.

لگو چیست؟

لگو چیست؟

لگو چیست؟

لگو در زبان لاتین به معنی «در کنار هم قرار می‌دهیم» است و در زبان ایتالیایی برای بیان عبارت «به هم متصل می‎کنیم» از کلمه لگو استفاده می‎‌شود. امروزه وقتی این کلمه را می‌شنویم به یاد آجرهای رنگی کوچک پلاستیکی می‌افتیم که می‌شود با مرتب کردن آن‌ها اجسام مختلفی را ساخت.

لگو در واقع یک بازی فکری برای کودکان است که به وسیله آن می‌توانند خلاقیت خود را نشان دهند و به راحتی هر آنچه را که دوست دارند بسازند و بعد دوباره خراب کنند و از نو بسازند. با این حال وقتی می‌خواهیم همین اسباب بازی قدیمی و فکری را برای کودکان تهیه کنیم، حتماً باید به یکسری از نکات دقت کنیم. با استفاده از راهنمای خرید لگو می توانید به این نکات دست یابید.

راهنمای خرید لگو اسباب بازی

راهنمای خرید لگو

راهنمای خرید لگو

موقع خرید لگو حتماً باید به یکسری از نکات توجه کنید؛ از جمله اینکه:

  • کودک شما از چه اسباب بازی خوشش می‌آید؟
  • کودک شما پسر است یا دختر؟
  • کودکتان چه سنی دارد؟
  • لگوها چه جنسی دارند؟

1.  کودک شما از چه اسباب بازی خوشش می‌آید؟

به این نکته توجه داشته باشید که قرار نیست همه کودکان از بازی با لگو لذت ببرند؛ بسیاری از آن‌ها عاشق بازی با انواع عروسک یا ماشین و یا حتی پازل یا نقاشی کردن هستند.

برخی از کودکان هم در کل بازی با اسباب بازی های کوچک را دوست دارند که در آن صورت می‌توانید لگو با قطعات کوچک تهیه کنید تا بتوانند به وسیله آن ساختارهای کوچکی برای خود بسازند و با آن بازی کنند.

2.  کودک شما پسر است یا دختر؟

قبلاً لگوها به اندازه امروزه تنوع نداشتند و تقریباً همه لگوها یک شکل بودند ولی در حال حاضر لگوها نه تنها با توجه به گروه سنی کودکان طراحی و ساخته می‌شوند و در ابعاد مختلف و با دقت و کارایی گوناگون عرضه می‌شوند، بلکه با توجه به جنسیت کودکان نیز می‌توان انواع لگوها را انتخاب کرد.

طبعاً دختران علاقه بیشتری به لگوهایی دارند که به وسیله آن بتوانند دنیای کوچک دخترانه خود را بسازند. به عنوان مثال لگوهایی که بتوان با آن عروسک‌های زیبا ساخت یا لگوی قصر سیندرلا یا لگوی خانه یا کالسکه پرنسس به طور حتم برای آن‌ها جذاب‌تر خواهد بود.

درباره پسرها هم اوضاع به همین منوال است؛ به این معنی که آن‌ها نیز با توجه به ویژگی‌های ذاتی که دارند مسلماً از لگوهایی استقبال خواهند کرد که بیشتر جنبه پسرانه داشته باشد مانند لگو ساخت ماشین، لگو ساخت بلدوزر، لگو پلیس، لگو تانک، لگو جرثقیل و ده‌ها مدل لگوی دیگر از این دست.

بنابراین موقع تهیه لگو به این بخش از راهنمای خرید لگو توجه ویژه داشته باشید.

3.  کودکتان در چه سنی است؟

همان طور که گفتیم لگو یک بازی فکری است که استفاده از آن به پرورش مهارت‌های مختلف و بروز خلاقیت در کودکان کمک می‌کند. منتهی برای اینکه کودکان بیشتر و بیشتر به این بازی علاقه‌مند شوند و وقت بیشتری برای ساختن لگو بگذارند، باید بتوانند با آن کار کنند و هر آنچه را که در خیال خود تصور کرده‌اند بسازند تا به این صورت پس از دیدن نتیجه کار، ذوق‌زده شوند و بخواهند بیشتر و بیشتر با لگوها بازی کنند.

به همین دلیل خرید لگوهای دشوار با قطعات زیاد برای کودکان کم سن به همان اندازه اشتباه است که خرید لگوهای بزرگ و سطلی برای کودکان بزرگتر می‌تواند آن‌ها را از انجام این بازی سرگرم‌کننده دلزده کند.

برای انتخاب لگو مناسب کودکان در سنین مختلف به گروه‎های سنی زیر توجه کنید:

انتخاب لگو برای کودکان ۱۸ ماهه تا ۳ ساله

کودکان ۱۸ ماهه تا ۳ ساله

کودکان ۱۸ ماهه تا ۳ ساله

لگوهای ویژه این گروه سنی از چند قطعه بزرگ درست شده است که این قطعات را به راحتی می‌توان به هم متصل و از هم جدا کرد. ساخت این لگوها به قدرت و دقت کمی نیاز دارد.

از آن جایی که کار با دست برای کودکان دشوار است، نباید برای آن‌ها لگوهایی تهیه کرد که به نیرو و دقت بالایی نیاز داشته باشد زیرا لگوهای سخت می‌توانند آن‌ها را از بازی با این اسباب‌بازی متنفر ‌کنند.

انتخاب لگو برای کودکان ۳ تا ۴ ساله

کودکان ۳ تا ۴ ساله

کودکان ۳ تا ۴ ساله

خردسالان تا ۴ سالگی می‌توانند با لگوهای کوچک بازی کنند. در واقع در این سن می‌توانند قطعات کوچک لگوها را بردارند بنابراین باید لگوهایی را برای آن ها بخرید که با فشار کمی به یکدیگر متصل یا از هم جدا می‌شوند.

البته بهتر است لگوها خیلی کوچک نباشند، زیرا بازی با آن ها و یافتن قطعات درست برای کودکان سخت می شود.

انتخاب لگو برای کودکان ۵ و ۶ ساله

کودکان ۵ و ۶ ساله

کودکان ۵ و ۶ ساله

مهارت‌های حرکتی کودکان در این سن بهتر می‌شود. بنابراین می‌توانند قطعات سایز متوسط لگو را در دست بگیرند و با آن‌ها کار کنند. همچنین در این سن کودکان می‌توانند قطعات لگو را بشمارند و روی دست‌های خود کنترل بیشتری داشته باشند.

انتخاب لگو برای کودکان ۸، ۱۰ و ۱۲ ساله

کودکان ۸، ۱۰ و ۱۲ ساله

کودکان ۸، ۱۰ و ۱۲ ساله

قدرت و توان کودکان در این سنین افزایش می‌یابد و قادر خواهند بود به‌راحتی از قطعات لگو استفاده کرده و آن‌ها را به هم متصل و از هم جدا کنند. در این زمان دقت کودکان خیلی بیشتر می‌شود و می‌توانند از جزئیات درک بهتری داشته باشند و به شکل و ظاهر لگوها اهمیت می‌دهند.

به همین دلیل می‌توانید برای این کودکان لگوهایی را خریداری کنید که نه ‌تنها قطعات کوچک تر و بیشتری را دارند، بلکه جزئیات آن‌ها هم بیشتر است.

4. لگوها چه جنسی دارند؟

لگوها چه جنسی دارند

لگوها چه جنسی دارند

اغلب لگوها از جنس پلاستیک ABS‌ (آکریلونیتریل بوتادین استایرن) هستند. این نوع پلاستیک، یکی از گران‌ترین و باکیفیت پلاستیک‌هایی است که عاری از مواد شیمیایی بیسفنول ای (Bisphenol A‌) است و برای کودکان خطری ندارد. بیسفنول ای یک ماده شیمیایی است که اگر وارد بدن شود در غدد درون‌ریز بدن ایجاد اختلال می‌کند.

برخی دیگر از لگوها از مواد دیگری همچون پلی‌کربنات ساخته شده‌اند. معمولاً از مواد پلی‌کربنات برای شفاف‌سازی آجرهای لگو استفاده می‌شود. پلی‌کربنات ممکن است حاوی بیسفنول ای باشد، به همین دلیل بهتر است موقع خرید لگو از نوع مواد سازنده آن اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

لگوها یکی از بهترین بازی های فکری برای کودکان در سنین مختلف است منتها برای اینکه آن‌ها را تشویق به بازی با لگو کنید، حتماً هنگام خرید لگو باید به یکسری از نکات که در راهنمای خرید لگو به آن اشاره شده است توجه کنید. زیرا در غیر این صورت بازی با این اسباب بازی خلاقانه، نه تنها برای کودکان جذاب نخواهد بود بلکه می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد و پس از مدتی کودکان از بازی با آن دلزده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *