مقالات راهنمای خرید والدین

انواع بازی های فکری (چوبی فکری و دستی) مناسب برای کودکان و بزرگسالان

انواع بازی های فکری (چوبی فکری و دستی) مناسب برای کودکان و بزرگسالان

انواع بازی های فکری کارکردهای چندگانه‌ای برای کودکان وحتی بزرگسالان دارند. در بازی فکری فرد با به کارگیری تمرکز و دقت و هوش باید از تمامی حواس پنجگانه نیز استفاده کند تا بتواند پیروز رقابت گردد و یا بازی را به نتیجه برساند. به طور کلی یکی از راه‌های پرورش مهارت‌های مختلف در افراد، بازی کردن است. در سال‌های اولیه زندگی، کودک با بازی، چگونگی ارتباط با محیط اطراف و همچنین بهترین راه‌های تعامل و همزیستی با بقیه را می‌آموزد. بازی‌ زبان مشترکی است که انسان‌ها می‌توانند از طریق آن با هم ارتباط برقرار کنند و اوقات خوشی را بگذرانند. انواع بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان در قالب‌های مختلف، شامل بازی‌های رومیزی تا جدول کلمات متقاطع، چیدن پازل با طرح و شکل متفاوت و حتی بازی‌های آنلاین، فرصت‌های مناسبی برای تعامل اجتماعی هستند. شما با خواندن این مطلب می‌توانید با انواع بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان آشنا شده و در صورتی‌که قصد خرید دارید، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

معرفی بهترین مدل های بازی فکری

معرفی بهترین مدل های بازی فکری

معرفی بهترین مدل های بازی فکری

 1. بازی فکری سودوکو: سودوکو یکی از انواع بازی های فکری است که هم به صورت آنلاین و هم به صورت غیرآنلاین قابل انجام است. این بازی برای سنین مختلف، از بزرگسال تا کودک و برای هر سطح از مهارت وجود دارد. سودوکو این بازی کلاسیک بسیار محبوب، یک مدل بازی فکری کار با اعداد است که مغز را آموزش می‌دهد و انجام منظم آن در دراز مدت نتیجه خوبی خواهد داشت. اگر شما از حل کردن جدول لذت می‌برید، پس سودوکو را هم دوست خواهید داشت.
 2. بازی فکری کلمه سازی اسکربل: مدل‌های بازی‌های فکری که به صورت کلمه‌سازی هستند برای هر گروه سنی کودک و بزرگسال مناسب هستند. این مدل بازی‌های فکری به صورت آنلاین و غیر آنلاین قابل تهیه هستند. بازی فکری اسکربل، که از مدل آمریکا‌یی آن الگوبرداری شده است با دو تا چهار بازیکن قابل اجراست. هر بازیکن در نوبت خودش یک حرف از کیسه خارج می‌کند و سعی می‌کند با حروف جمع‌آوری شده یک کلمه دو تا هفت حرفی بسازد. بر اساس کلمات ساخته شده روی صفحه، امتیاز هر بازیکن مشخص می‌گردد. البته قانون این بازی این است که کلمات ساخته شده جدید باید با کلمات قبلی ارتباط داشته باشد. این بازی به هر دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس است.
 3. بازی فکری دستی مونوپولی: این مدل بازی فکری محبوب که قدمت زیادی دارد، موقعیت مناسبی برای کودکان و بزرگسالان ایجاد می‌کند تا با هم اوقات لذت‌بخشی را بگذرانند. تعداد بازیکنان آن 4 نفر است و زمان حدودی بازی با آن حدود یک ساعت است. هدف از این بازی فکری، ردیابی پول و خرید املاک انحصاری است. ردیابی پول که یکی از بخش‌های مهم بازی مونوپولی است، نیاز به تمرین ذهنی و استراتژی دارد.
 4. بازی فکری اونو UNO: بازی فکری دستی UNO گزینه مناسبی برای دورهمی‌ها است. این مدل بازی فکری، شامل 54  کارت است و هدف آن تمام شدن تمامی کارت‌های هر فرد است. روش این بازی بر اساس امتیازاتی است که هر کارت برای بازیکن صاحب آن کارت به دست می‌آورد. در انتهای بازی، برنده کسی است که بیشترین امتیاز را داشته باشد. این بازی باعث بالا بردن قدرت حافظه می‌شود، قیمت مناسبی دارد و بسیار سرگرم‌کننده است.
 5. بازی فکری چوبی تبنگو: بازی فکری بعدی که معرفی می‌کنیم از یک جعبه و دو تاس چوبی ساخته شده است، از مدل بازی‌های فکری است که برای افراد هفت سال به بالا جذاب است و تعداد نفرات شرکت‌کننده محدودیتی ندارد. در بازی تبنکو اعداد چوبی یک تا نه کنار هم قرار گرفته‌اند، در ابتدای بازی هر شرکت‌کننده یک جفت تاس داخل جعبه می‌ریزد، عدد هر دو تاس را باهم جمع می‌کند و مجموع حاصل را روی عددهای چوبی جعبه نمایش می‌دهد.
 6. بازی فکری چوبی طرح آوند: بازی فکری آوند که اجزای آن از تکه‌های چوب ساخته شده است برای کودکان 8 سال به بالا مناسب است. این بازی‌ فکری چوبی، به پرورش خلاقیت و قدرت دست‌ورزی کودکان کمک زیادی می‌کند. همراه با این بازی، قطعات چوبی برش خورده‌ و دفترچه راهنما نیز وجود دارد. کودک می‌تواند با چوب اشکال مختلفی بسازد. این اشکال هم می‌تواند بر اساس خلاقیت کودک باشد و یا با کمک از دفترچه راهنما، اقدام به ساختن کند. با خرید این مدل بازی‌های فکری هم پروروش خلاقیت و هم به تقویت قوای مغزی کمک می‌کنید.
 7. بازی فکری هوپا مدل دژ: بازی فکری کارتی دژ برای همه گروه‌های سنی مناسب است و به آن‌ها در وقت‌گذرانی با هم کمک می‌کند. در هر دور بازی، هر بازیکن یک نقش را انتخاب می‌کند و از توانایی آن نقش در طول مدت بازی استفاده می‌کند. در طول بازی هر شخص باید ساخت و ساز شهر خود را با بازی کردن کارتی که در دست دارد جلو ببرد. در انتها امتیاز بر اساس هزینه هر کارت است. بازی وقتی تمام می‌شود که یک نفر از بازیکنان هفتمین سازه‌اش را در شهر بسازد. برنده کسی است که بیشترین امتیاز را به دست آورده باشد.
 8. بازی فکری چوبی مدل Mikado Spiel: بازی فکری چوبی میکادو از تعدادی چوب با رنگ‌ها و طرح‌ها و امتیازات مخنلف تشکیل شده است. روش این بازی به این صورت است که نفر اولی که بازی را شروع می‌کند، تمامی چوب‌ها را در مشت خود گرفته و ناگهان با باز کردن مشتش، چوب‌ها را به صورت نامنظم روی زمین می‌ریزد. در این مرحله سایر بازیکنان باید بدون حرکت دادن سایر چوب‌ها، چوب‌هایی با امتیاز بالاتر را از زمین بردارند. این بازی به کودکان صبر و آرامش در مواقع حساس را یاد می‌دهد. به آنها می‌آموزد که چگونه با تمرکز از هماهنگی چشم و دست استفاده کنند. این مدل بازی فکری با اینکه بسیار ساده به نظر می‌رسد هیجان انگیز و لذت بخش است.

بازی های فکری آنلاین

بازی های فکری آنلاین

بازی های فکری آنلاین

اکنون و در عصری که بیشتر افراد دسترسی به تلفن‌های هوشمند دارند، انواع بازی های فکری آنلاین گسترش و رواج زیادی پیدا کردند. در ادامه چند نمونه از این بازی‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 1. بازی فکری یافتن اشیای گمشده یا hidden object: بازی آنلاین hidden object شما را با پیدا کردن اشیا گمشده در صفحاتی شلوغ و درهم برهم به چالش می‌کشد. با انجام این بازی مغز شما برای یافتن و تشخیص جزئیات آموزش داده می‌شود. در هر مرحله تعداد اشیای گمشده بیشتر و یافتن آن‌ها سخت‌تر می‌شود. این مدل بازی فکری در سطوح مختلف و به روش‌های رایگان و پولی، با تم‌ها و مأموریت‌های مختلف در اینترنت قابل دسترسی است.
 2. بازی فکری یافتن راه خروج: در این بازی شما با حل کردن معما‌های مختلفی می‌توانید کلید راه خروجی را پیدا کنید. هر چه به مرحله بالاتری پیشروی کنید معماها سخت‌تر و چالش برانگیزتر می‌شوند. بازی فکری یافتن راه خروج، برای گروه‌های سنی مختلف مناسب و جذاب است و از نوع بازی‌های انفرادی است.
 3. بازی های گروهی: در اینترنت بازی‌های گروهی مختلفی به صورت اپلیکیشن‌های قابل نصب وجود دارد که هم امکان بازی به صورت آنلاین را دارد و هم در دورهمی‌ها گزینه خوبی برای سرگرم شدن است. از انواع این بازی‌ها می‌توان از پانتومیم و یا اسم فامیل و یا بازی مافیا نام برد. برای انجام دادن این قبیل بازی‌ها کافی است اپلیکیشن‌های مربوط به آن را نصب کرد و از تجربه بازی گروهی لذت برد.

فواید انجام انواع مدل‌های بازی فکری

فواید انجام انواع مدل‌های بازی فکری

انواع مدل‌های بازی‌های فکری مزایای زیادی دارند. از جمله این فواید، تمرین برای ذهن و مغز است. بازی فکری، عملکردهای شناختی مختلفی مانند عملکرد اجرایی و سرعت پردازش را تحریک می‌کند. این امر به خصوص برای افراد در سنین بزرگسالی بسیار مهم و تأثیرگذار است. بهبود عملکرد اجرایی می‌تواند دیگر بخش‌های زندگی را هم تحت تأثیر قرار داده و باعث ارتقاء آن‌ها شود.

 • بازی‌های فکری که به صورت گروهی انجام شوند، به زندگی اجتماعی افراد کمک مهمی می‌کنند و به ویژه آموزش‌های خوبی در زمینه مهارت‌های اجتماعی شدن برای کودکان فراهم می‌نمایند. فرآیند اجتماعی شدن کودکان دارای یک جزء شناختی هم است، وقتی درگیر یک موقیت اجتماعی هستید، سیستم‌های شناختی متعددی در مغز شما، به طور هم‌زمان تحریک می‌گردد.
 • طبق مطالعات انجام شده، انجام بازی‌های هیجان‌انگیز گروهی باعث بهبود سلامتی در گروه‌های مختلف سنی می‌گردد. این هیجان و احساس لذت باعث تقویت روحیه تیمی افراد نیز می‌شود.
 • تمرینات مغز ناشی از بازی‌های فکری، می‌تواند نقش مهمی در ایجاد دیدگاه مثبت نسبت به خود، برای افراد مختلف، به ویژه افراد مسن بازنشسته یا بیمار ایجاد کند. انجام بازی فکری برای این گروه از افراد، احساسات مثبتی در مورد کنترل بر امور و توانایی رسیدن به اهداف را ایجاد می‌کند.
 • بازی فکری باعث ایجاد اتصالات مغزی جدید می‌گردد. با بازی فکری ذهن به چالش کشیده می‌شود، مسائل جدید یاد گرفته و در نتیجه سیناپس‌های جدید ایجاد می‌شود. ( سیناپس‌ها فضاهای بین سلولی هستند که باعث اتصال آن‌ها به همدیگر می‌شوند و ارتباط بین سلولی را ایجاد می‌کنند.)

انواع بازی های فکری برای بزرگسالان

انواع بازی‌های فکری برای بزرگسالان

اینکه شما به عنوان یک بزرگسال تمایل به چه نوع بازی دارید، سوال مهمی است که باید قبل از انتخاب بازی در نظر گرفته شود. آیا بازی‌های فکری آنلاین را ترجیح می‌دهید با بازی‌های دستی؟

اگر از انجام بازی فکری لذت نمی‌برید، خود را محبور به انجامش نکنید، نوع دیگری را انتخاب کنید. بعضی از افراد از بازی‌هایی مانند شطرنج لذت نمی‌برند و انجام آن را کسل‌کننده می‌بینند، ولی ممکن است با درست کردن پازل به آرامش فکری برسند. بازی‌های فکری انواع مختلفی دارند، پس دلیلی وجود ندارد که خود را محدود به بازی خاصی کنید. در عین حال، مهم است که بازی‌های متنوعی انجام دهید تا تمرین خوبی برای مغز شما باشد. به عنوان مثال، اگر به دنبال تعامل اجتماعی بیشتری هستید، باید بازی‌های فکری (به صورت آنلاین و چه غیر آنلاین) را انتخاب کنید که به صورت گروهی قابل انجام باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *