مقالات راهنمای خرید والدین

سرعت ماشین شارژی چقدر باید باشد؟ راه‌ های افزایش سرعت ماشین شارژی

سرعت ماشین شارژی چقدر باید باشد؟ راه‌های افزایش سرعت ماشین شارژی

ماشین‌ شارژی یا کنترلی از سرگرم‌کننده‌ترین ابزارهایی است که می‌توانید برای تخلیه انرژی و هیجان خود از آن‌ استفاده کنید؛ اما موضوعی که درباره‌ی این وسیله وجود دارد، سرعت آن است. سرعت ماشین شارژی معمولا سرعتی نیست که افراد انتظار دارند، زیرا این سرعت معمولا بین 2 الی 5 مایل در ساعت است. به‌همین دلیل افراد به دنبال راه‌هایی برای افزایش سرعت ماشین شارژی هستند. از همین رو در ادامه مقاله راهکارهایی را برای افزایش سرعت این مدل ماشین معرفی خواهیم کرد تا در صورت تمایل این کارها را برای افزایش سرعت ماشین انجام دهید.

راه‌های افزایش سرعت ماشین شارژی

راه‌های افزایش سرعت ماشین شارژی

راه‌های افزایش سرعت ماشین شارژی

اگر تصمیم دارید ماشین شارژی خود را سریع‌تر کنید، باید کارهایی را انجام دهید که برای تقویت خودروهای حقیقی انجام می‌دهید. از جمله کارهایی که می‌توان برای رسیدن به چنین هدفی انجام داد، باید به تقویت موتور، بهینه کردن چرخ‌ها، سبک کردن ماشین و … اشاره کرد که در ادامه هریک از این کارها را به‌طورکامل بررسی خواهیم کرد.

1. تقویت موتور ماشین شارژی

تقویت موتور

تقویت موتور

ارتقا و به‌روزرسانی موتور ماشین‌های RC از ساده‌ترین اقداماتی است که می‌توان برای افزایش سرعت ماشین انجام داد. در حقیقت شما باید موتور ارزان قیمت و ضعیفی که داخل ماشین استفاده شده است را با یک موتور قدرتمند براشلس تعویض کنید. البته گاهی اوقات برخی از ماشین‌های شارژی خود موتور براشلس دارند که شما می‌توانید آن‌ها را نیز با مدل‌های قوی‌تر جابه‌جا کنید تا سرعت ماشین آرسی شما افزایش پیدا کند.

2. استفاده از تایرهای بزرگ‌ و باکیفیت

 استفاده از تایرهای بزرگ‌ و باکیفیت

استفاده از تایرهای بزرگ‌ و باکیفیت

دومین اقدامی که می‌توان در جهت بالا بردن سرعت ماشین شارژی انجام داد، استفاده از تایرهای بزرگ و باکیفیت است. باید متذکر شد که استفاده از تایرهای باکیفیت و بزرگ، نه‌تنها سرعت ماشین شارژی را افزایش می‌هد، بلکه کمک می‌کند تا بتوانید زمانی که سرعت ماشین بالا است در پیچ‌ها کنترل مناسبی داشته باشید. همچنین پیشنهاد ما برای بالا بردن سرعت ماشین‌های آرسی، استفاده از تایرهایی با سایز بزرگ است، زیرا چنین تایری مساحت بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و طبق بررسی‌ها تایری که به‌اندازه 0.5 اینچ قطر بیشتری دارد، می‌تواند 6 تا 8 کیلومتر باعث افزایش سرعت شود که این مقدار برای ماشین شارژی، مقدار قابل توجهی است.

3. سبک کردن ماشین

سبک کردن ماشین

سبک کردن ماشین

کاهش وزن ماشین شارژی از جمله مواردی است که صد درصد در سرعت ماشین تاثیر دارد. به این ترتیب توصیه می‌شود قطعات و اجزای سنگین ماشین را با نمونه‌های سبک‌ تعویض کنید. از جمله اجزای سنگین ماشین‌های شارژی که بهتر است آن‌ها را تعویض کنید باید به بدنه و چرخ‌ها اشاره کرد. همچنین پیشنهاد می‌شود که اگر در ماشین آرسی شما از باتری Ni-Mh یا Ni-Cad استفاده شده، آن را با باتری LiPo جایگزین کنید، زیرا این کار تاثیر قابل توجهی در افزایش سرعت ماشین شارژی دارد. البته سبک کردن ماشین مشکلاتی را نیز به همراه دارد که برای مثال می‌توان به کم شدن نیروی اصطکاک بین چرخ‌ها و سطح زمین اشاره کرد. درواقع چرخ‌ها به دلیل وزن کم ماشین نمی‌توانند نیروی کافی را به زمین وارد کنند و این موضوع می‌تواند کنترل ماشین را در پیچ‌ها سخت کند؛ اما اگر هدف شما رسیدن به حداکثر سرعت است، می‌توانید از این موضوع چشم‌پوشی کنید.

4. استفاده از بلبرینگ

استفاده از بلبرینگ

استفاده از بلبرینگ

یکی از حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که می‌توانید برای بالا بردن سرعت ماشین شارژی انجام دهید، تعویض بوش‌های ارزان قیمت با بلبرینگ است. برای این کار شما باید چرخ‌ها را پس از باز کردن پیچ و مهره‌ها از محور خود جدا سازید و از بلبرینگ استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کار هزینه چندان زیادی ندارد و شما می‌توانید از این راه سرعت ماشین را افزایش دهید. همچنین علاوه‌بر بالا رفتن سرعت، استفاده از بلبرینگ از هدر رفتن انرژی موتور نیز جلوگیری می‌کند.

5. تغییر تنظیمات دنده‌ها

تغییر تنظیمات دنده‌ها

تغییر تنظیمات دنده‌ها

برخی از افراد معتقد هستند که ارتقای موتور و باتری هزینه‌ی نسبتا زیادی دارد و به دنبال روشی مقرون‌به‌صرفه هستند. از همین رو ما تغییر تنظیمات دنده‌ها را پیشنهاد  می‌دهیم. بنابراین شما می‌توانید سایز چرخ‌دنده‌های کوچک را بزرگ یا سایز چرخ‌دنده‌های بزرگ را کوچک کنید. توجه داشته باشید که تغییر سایز چرخ‌دهنده‌ها علاوه بر افزایش سرعت ماشین شارژی، باعث بهبود عملکرد ماشین در مسیرهای پر پیچ‌وخم نیز می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله 5 روش کاربردی برای بالا بردن سرعت ماشین شارژی را بررسی کردیم. اکنون شما می‌توانید با استفاده از این 5 روش، ماشین شارژی خود را به یک ماشین آرسی حرفه‌ای تبدیل کنید و با استفاده از این وسیله لحظات خوش و مهیجی را برای خود بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *