مقالات راهنمای خرید والدین

علت بلند نشدن هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات

علت بلند نشدن هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات

هلیکوپتر اسباب بازی، کواد کوپتر و هلی شات و انواع پهپادها در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و در کنار ساعت‌ها سرگرمی، ظرفیت‌های تجاری یا حرفه‌ای را برای کاربران فراهم کرده‌اند. از سوی دیگر این وسایل نه تنها به عنوان اسباب بازی جذاب و سرگرم‌کننده جایگاه ویژه‌ای دارند بلکه به عنوان وسیلۀ آموزشی به معلمین و والدین این امکان را می‌دهند که مفاهیم فیزیک را در عمل به کودکان آموزش دهند. پهپادها ابزاری فوق‌العاده برای یادگیری در مورد حرکت زاویه‌ای، رانش، کشش و سایر موضوعات فیزیک هستند.

با این حال، استفاده و نگهداری آن‌ها ممکن است طرفداران را با چالش‌های مختلفی روبرو کند که ممکن است مانع از لذت کامل استفاده از هلیکوپتر، کوادکوپتر و یا هلی شات ها شود. بلند نشدن این پهپادها یک مشکل جدی است، و پرسشی که ذهن کاربران را مشغول می‌کند این است که در چنین شرایطی چه باید کرد؟

پهپادها ممکن است به دلیل مشکلاتی در منبع انرژی (باتری)، تراز پروانه، کالیبره نبودن قطب‌نما بلند نشوند. مشکلات دیگر ممکن است پیچیده‌تر باشند، از جمله عملکرد داخلی پهپاد و معیوب بودن قطعات که در چنین شرایطی برای رفع برخی از این مشکلات به کمک متخصص نیاز خواهید داشت.

شاید ناامیدکننده باشد که برای سرگرمی و لذت بردن از پهباد خود به همراه فرزند دلبندتان آماده شوید و در این حین متوجه شوید که به شکل ناباورانه‌ای پهپاد شما اصلاً پرواز نمی‌کند. اما، نگران نباشید، دلایل سادهٔ زیادی وجود دارد که با رفع آن‌ها می‌توانید از به پرواز درآوردن پهپادتان لذت ببرید. با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از رایج‌ترین دلایل عدم پرواز هلیکوپتر، کواد کوپتر و یا هلی شات بپردازیم. در این یاداشت قصد داریم راهنمایی قدم به قدمی را فراهم کنیم و اقداماتی را که می‌توانید برای حل مشکل علت بلند نشدن هلیکوپتر اسباب بازی انجام دهید به شما آموزش دهیم تا پهپاد خود را زودتر به پرواز درآورید.

چرا کوادکوپتر من پرواز نمی‌کند؟

چرا کوادکوپتر من پرواز نمی‌کند؟

چرا کوادکوپتر من پرواز نمی‌کند؟

مدل‌ها و تنظیمات مختلف پهپاد به صورت بالقوه می‌توانند باعث بروز مشکلات مختلفی در هنگام برخاستن پهپاد شوند. بسیاری از آن‌ها زمانی بروز می‌کند که پهپاد روشن است و ظاهراً آماده پرواز است. در این شرایط برخی از مدل‌های پهپاد نرم‌افزارهای را ارائه می‌کند که رفع این مشکلات را ساده می‌سازند. این نرم‌افزارها به پهپاد این امکان را می‌دهد که عیوب و مشکلات خود را به صورت پیام‌هایی به تلفن‌های همراه، کنترل‌های از راه دور و سایر دستگاه‌ها ارسال کند. با این حال، در برخی از مواقع پهپاد ممکن است حتی روشن نشود. شناسایی مشکل در این شرایط برای کاربران بسیار آزاردهنده و دشوار است.

۱. به دوره گرم کردن طولانی‌تری نیاز دارد

به دوره گرم کردن طولانی‌تری نیاز دارد

به دوره گرم کردن طولانی‌تری نیاز دارد

اگر پهپاد روشن است و به نظر می‌رسد آماده پرواز است اما بلند نمی‌شود، ممکن است لازم باشد که  فقط صبور باشید. در پهپادهای فعلی یا پیشرفته‌تر، چراغ‌های LED، پیام‌های ارتباطی و سایر نشانگرهایی وجود دارد که به شما هشدار می‌دهد که پهپاد هنوز در حال گرم شدن است و آماده پرواز نیست. از سوی دیگر، مدل‌های ابتدایی پهپاد اغلب از این ویژگی بی‌بهره هستند. در این شرایط، باید آگاه باشید که فقط باید چند دقیقه قبل از شروع صبر کنید.

بسته به نوع پهپاد و عوامل دیگر، گرم کردن می‌تواند از یک دقیقه تا ۳-۵ دقیقه طول بکشد. قبل از اقدام به پرواز باید به‌ پهپاد خود زمان کافی بدهید. هنگامی که هوا سرد است، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا پهپاد روشن شود و گرم شود و بتواند به خوبی کار کند.

۲. مسائل مربوط به باتری

مسائل مربوط به باتری

مسائل مربوط به باتری

اگر پهپاد شما راه‌اندازی نمی‌شود و هیچ نشانه‌ای از جریان برق در آن دیده نمی‌شود، اولین اقدامی که باید انجام دهید بررسی باتری‌ها است. اگرچه به نظرتان واضح می‌رسد، اما اولین قدم بروز مشکل در پهپاد بررسی باتری‌ها است.

هر بار که از باتری‌ها استفاده می‌کنید، باید شارژ شوند. آن‌ها را قبل از اولین استفاده شارژ کنید، به خصوص اگر نو هستند، زیرا گاهی اوقات اصلاً شارژ نمی‌شوند یا پس از خرید فقط تا حدی شارژ می‌شوند. باتری مخصوصاً باید مطابق با مشخصات پهپاد شما تهیه شود، زیرا تغذیه ناکافی ولتاژ نامناسب ممکن است مشکلات مختلفی را برای  آن ایجاد کند، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که باتری‌ها با پهپاد شما سازگار هستند.

در شرایط نادر، ممکن است به نظرتان برسد که باتری کاملاً شارژ شده است، اما هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات شما به خوبی کار نکند. این اتفاقات نشان می‌دهد که باتری معیوب است و باتری شما قادر به شارژ کامل نیست یا به سرعت شارژ خود را از دست می‌دهد. توجه داشته باشید که در هر صورت این باتری‌های معیوب که معمولاً ولتاژ نامناسی هم دارند، می‌تواند مشکلات متفاوتی برای عملکرد پهپاد شما ایجاد کنند. عمر باتری، کیفیت باتری، مناسب بودن شرایط ذخیره‌سازی، سازنده باتری و عوامل دیگر همگی بر طول عمر و عملکرد هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات شما  تأثیر دارند.

۳. قطب‌نما باید کالیبره شود

قطب نما باید کالیبره شود

قطب‌نما باید کالیبره شود

اگرچه این امر چندان رایج نیست، اما همچنان می‌تواند عاملی در عدم پرواز پهپاد شما باشد. کوادکوپترها در صورت کالیبره اشتباه یا عدم کالیبره نبودن قطب‌نما ممکن است از زمین بلند نشوند، حتی روشن باشد اما به درستی کار نکند. بسته به مدل پهپاد، باید دستورالعمل‌های سازنده را برای کالیبره کردن قطب‌نما دنبال کنید.

کالیبره کردن قطب‌نمای پهپاد‌ها به‌ویژه هنگام پرواز در مکان‌های جدیدی که پهپاد شما در آن به پرواز در نیامده بسیار مهم است. دقت دشته باشید که قبل از کالیبره کردن قطب‌نما، هرگونه جواهرات و ساعت را از خود و اطراف آن دور کنید. در برخی شرایط پیش آمده که عدم رعایت این مواد در فرآیند کالیبره کردن قطب‌نما اختلال ایجاد کرده است.

۴. مسائل نرم‌افزاری

مسائل نرم‌افزاری

مسائل نرم‌افزاری

اگر پهپاد روشن است اما پروانه‌ها نمی‌چرخند، ممکن است مشکل از نرم‌افزار باشد و به تنظیمات مجدد کنترل از راه دور نیاز داشته باشد در چنین شرایطی پهپاد شما ممکن است به طور خودکار جابجا شود. در تنظیمات برنامه کنترل از راه دور ، به سادگی هر موردی را که باعث اختلال می‌شود را تنظیم کنید یا با ریست کردن دستگاه می‌توانید تنظیمات نرم افزاری را به حالت پیش فرض در آورید.

۵. نصب نادرست پروانه

نصب نادرست `پروانه

نصب نادرست پروانه

علاوه بر موارد ذکر شده اگر باز هم کوادکوپتر شما روشن است اما پرواز نمی‌کند، می‌تواند به دلیل اتصال نادرست پروانه‌ها باشد، حتی اگر پروانه‌ها با سرعت تمام کار کنند. در شرایط خاص، کوادکوپتر و هلی شات می‌تواند که از یک طرف از زمین بلند می‌شود اما از طرف دیگر نه یا اینکه هلیکوپتر شما به دور خود به چرخد. این وسایل برای پرواز به نوع خاصی از جریان هوا نیاز دارند، در نتیجه، جهت‌گیری نادرست یا اشتباه پروانه از بلند شدن این وسایل از روی زمین جلوگیری می‌کند.

شاید برای پیروی از الگوی درست نیاز داشته باشید پروانه‌ها را به چرخانید و محکم به جای خود متصل کنید تا روی شافت موتور نلغزند. علاوه بر تنظیم پروانه‌ها، موتورها باید از الگوی خاصی برای پرواز پهپاد پیروی کنند. برای اینکه پهپاد در حین پرواز از زمین بلند شود و پرواز کند و در عین حال تعادل خود را حفظ کند، همه موتورها و پروانه‌ها باید به میزان یکسان و ثابتی قدرت و نیرو اعمال کنند و باید در جهت مناسب بچرخند.

6. قطعاتی که معیوب هستند

قطعاتی که معیوب هستند

قطعاتی که معیوب هستند

علی‌رغم تلاش‌های سازندگان پهبادها، برای تضمین اینکه هر مصرف‌کننده تجربه‌ای بی‌عیب و نقص داشته باشد؛ اما متأسفانه هنوز این احتمال وجود دارد که این وسایل به دلیل قطعات معیوب کار نکنند یا عملکرد مناسبی نداشته باشد. در چنین شرایطی، با فروشنده یا خدمات مشتری شرکت ضمانت‌کننده تماس بگیرید و از آن‌ها در مورد مشکل پیش آمده  راهنمایی بگیرید. اگر آن‌ها خرابی دستگاه را تأیید کنند و هیچ نقضی از شرایط و ضوابط گارانتی از سوی شما وجود نداشته باشد، ممکن است شما واجد شرایط بازپرداخت یا یک پهباد جایگزین باشید.

اگر همه چیز از کار بیفتد، ممکن است مشکلات بغرنج  و پیچیده‌تری در عملکرد داخلی هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات شما وجود داشته باشد، به خصوص اگر آن‌ها کاملاً جدید نباشد یا پرواز نامتوازنی داشته باشد. در چنین شرایطی باید توسط یک متخصص مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد تا مشکل را به طور درست تشخیص دهد و آن را برطرف سازد.

در پایان به شما خوانندۀ عزیز یادآور می‌شویم  که نگران نباشید، خوشبختانه بیشتر خرابی‌های این دستگاه‌ها  ناشی از عیب‌های ساده است که با توجه به توضیحاتی که داده شد و دفترچه راهنمای آن‌ها به شرط اینکه توجه به جزئیات و رویکردی دقیق را به کار بندید، به راحتی  این مشکلات در خانه  قابل رفع است.

3 دیدگاه در “علت بلند نشدن هلیکوپتر اسباب بازی، کوادکوپتر و هلی شات

 1. نبی تورانی گفت:

  سپاس از توضیحات خوب شما
  هلیکوپتر اسباب بازی خریدم دقیقا شبیه عکسی که در بالا داخل متن شما وجود دارد. زیر جمله
  (چرا کوادکوپتر من پرواز نمیکند)
  روشن میشود و هردو پروانه در جهت عکس هم بخوبی میچرخند ولی بلند نمیشود
  لطفا راهنمایی کنید

  1. محمد رسولی گفت:

   سلام من هم یکی مثل همون مدل گرفتم پرواز نمیکنه دور خودش میچرخه اگه مشکلشو پیدا کردی ممنون میشم منو هم راهنمایی کنی

 2. محمد طاها فرخی گفت:

  سلام من هلیکوپتر از همین مدل دارم پرواز نمیکنه کج پرواز میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *