مقالات راهنمای خرید والدین

آموزش سه چرخه سواری و دوچرخه سواری به کودکان؛ نکاتی کلیدی برای حفظ سلامت بچه

آموزش سه چرخه سواری و دوچرخه سواری به کودکان؛ نکاتی کلیدی برای حفظ سلامت بچه     

دوچرخه سواری و سه چرخه سواری یکی از ورزش‌های فوق‌العاده و تمام‌عیار برای کودکان است که در عین حال تفریح و بازی نیز محسوب می‌شود. برای انجام ورزش دوچرخه سواری یا سه چرخه سواری داشتن یک محیط و مکان امن و همچنین همراهی و آموزش به کودک تنها چیزهایی است که کافی است. این ورزش کمک می‌کند تا کودک حرکت داشته باشد و مهارت خود را تقویت کند. اگر کودک شما هم بسیار سریع از راه رفتن خسته می‌شود، یا توانایی حفظ تعادل خود را ندارد و یا عضلات بدن او ضعیف است، یادگیری ورزش دوچرخه سواری و سه چرخه سواری بهترین روش برای حل همزمان این مشکلات است. دوچرخه ها و سه چرخه ها وسایل نقلیه امنی هستند که به راحتی می‌توان استفاده از آن‌ها را به کودک آموزش داد. برخی از کودکان توانایی این را دارند که از همان ابتدا بدون نیاز به کمک دوچرخه سواری و یا سه چرخه سواری کنند. اما اکثر کودکان این توانایی را ندارند. اگر شما هم کودکی دارید که نیاز به یادگیری دوچرخه سواری و یا سه چرخه سواری دارد با ما همراه شوید چرا که نحوه صحیح این ورزش را آموزش خواهیم داد.

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

یادگیری دوچرخه سواری شامل چهار مرحله است. این مرحله‌ها شامل مرحله اول ایستادن و راه رفتن، مرحله دوم نشستن و راه رفتن، مرحله سوم نشستن، دویدن و حفظ تعادل و مرحله چهارم نشستن، دویدن و بلندکردن پاها از روی زمین است.

مرحله اول: ایستادن و راه رفتن

در این مرحله از کودک می‌خواهیم بالای چهار چوب دوچرخه بایستد و همراه با دوچرخه راه برود. این مرحله بسیار مهم و اساسی است و تا زمانی که کودک به طور دقیق این کار را انجام دهد باید تکرار شود. ممکن است در این مرحله کودک از انجام آن مقاومت کند اما مشکلی نخواهد بود و شما می‌توانید با ملایمت به او کمک کنید تا ادامه دهد.

مرحله دوم : نشستن و راه رفتن

در این مرحله کودک دیگر نیازی نیست بایستد و راه برود کافی است که روی زین دوچرخه بنشیند و  همزمان راه برود. در این مرحله کودک به آرامی می‌تواند لذت دوچرخه سواری را حس کند. این مرحله کاملا به عملکرد خود کودک بستگی دارد. اگر کودک ترسو باشد این ترس موجب می‌شود تا این مرحله بیش‌تر طول می‌کشد.

نکته کلیدی: در این مرحله بهتر است تا کودک به همراه سایر هم سن و سالان خود بازی را ادامه دهد چرا که احساس بهتری خواهد داشت.

مرحله سوم: نشستن، دویدن و حفظ تعادل

در این مرحله باید به کودک یاد بدهید تا روی دوچرخه بنشیند و همزمان با حفظ تعادل با دوچرخه شروع به دویدن کند. معمولا پس از گذر از دو مرحله قبل کودک به خودی خود یاد می گیرد که چگونه این مرحله را انجام دهد اما اگر باز هم نتوانست مشکلی نیست و می توانید به آن کمک کنید تا این مرحله را نیز پشت سر بگذارد. یادگیری این مرحله معمولا زیاد زمان نمی برد و کودک به راحتی می تواند آن را بگذارند.

نکته کلیدی : بهتر است به کودک این اجازه را بدهید تا در فضا های آزاد این مرحله را بگذارند و از امن بودن آن نیز اطمینان خاطر داشته باشید.

مرحله چهارم:  نشستن، دویدن و بلند کردن پاها از زمین

مرحله چهارم آخرین مرحله محسوب می‌شود و در این مرحله می‌بایست کودک را روی دوچرخه بدون رکاب قرار دهید تا به تسلط کامل برسد. این مرحله آخر مهیج‌ترین مرحله نیز محسوب می‌شود که کودک شما آن را تجربه خواهد کرد. در این مرحله نباید عجله کنید و اجازه بدهید تا کودک به طور کامل و با آرامش این مرحله را از بر شود. حتی اگر نیاز باشد باید زمان طولانی را صرف آن کنید.

نکته کلیدی: برای کمک به کودک و حفظ سلامت اون می‌توانید او را به محیط‌های مخصوص انجام تمرین دوچرخه سواری ببرید تا با رعایت تمام اصول این مرحله را فرا بگیرد.

آموزش سه چرخه سواری

آموزش سه چرخه سواری

سه چرخه سواری نیز می‌تواند برای کودک همان لذت و هیجان دوچرخه سواری را داشته باشد. سه چرخه سواری معمولا برای کودکان با سن کمتر است و هر چه کودک بزرگتر شود رفته رفته علاقه‌اش را نسبت به آن از دست می‌‌دهد. سه چرخه سواری نیز شامل چهار مرحله است. مرحله اول آموزش سه چرخه سواری به کودک فراهم کردن محیطی امن و عاری از هرگونه شیء آسیب‌زا است تا کودک بتواند در آرامش کامل تمرین کند. مرحله دوم آموزش سه چرخه سواری به کودک آموزش پدال زدن است. می‌بایست به‌عنوان والدین کودک، او را در این مسیر همراهی کنید. سپس به سراغ مرحله سوم خواهیم رفت که تنظیم موقعیت نشستن کودک است. کودک نمی‌تواند در ابتدا به درستی روی صندلی بنشیند و قطعا در این مسیر نیازمند کمک شما خواهد بود. مرحله چهارم و آخرین مرحله نیز آموزش نحوه‌ی درست فشار آوردن به پدال‌ها است. پس از این که کودک توانست به درستی روی سه چرخه بنشیند حال باید بتواند به درستی حرکت کند و یک حرکت درست با پدال زدن مناسب همراه است. این مرحله از مهیج‌ترین و بهترین مرحله‌ها است چرا که کودک به لذت این بازی و ورزش مهیج پی خواهد برد.

نکاتی کلیدی برای حفظ سلامت کودک

نکاتی کلیدی برای حفظ سلامت کودک

  • بهترین بازه زمانی برای آموزش چنین بازی هایی 30 الی 45 دقیقه است و سعی کنید بیش‌تر از این فرایند آموزش زمان نبرد.
  • پیش از آن که شروع به آموزش کنید توجه نمایید تا اندازه دوچرخه برای کودک مناسب باشد و همچنین ارتفاع صندلی را متناسب با کودک تنظیم کنید.
  • از ابزار مجهز به کمربند ایمنی برای کودک خود استفاده کنید.
  • در محیط مناسب آموزش دهید و در محیط های آسفالت و سخت این کار را هرگز انجام ندهید چرا که احتمال زمین خوردن کودک زیاد است.
  • استفاده از تجهیزات جانبی همچون کلاه ایمنی، آرنج‌بند و زانوبند را فراموش نکنید چرا که ایمنی هر چه بیشتر کودک را تضمین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *