مقالات راهنمای خرید والدین

بهترین بازی فکری یک نفره و دو نفره (برای تمامی سنین و دخترانه پسرانه) مناسب تمامی سلیقه ها

بهترین بازی فکری یک نفره و دونفره (برای تمامی سنین و دخترانه پسرانه) مناسب تمامی سلیقه ها

از قدیم‌الایام سرگرم شدن با بازی های فکری یک نفره و دو نفره مرسوم بوده است؛ اما با شیوع بیماری کرونا و خانه‌نشین شدن افراد، بازی فکری جای تازه‌ای در جمع خانواده و دوستان پیدا کرده است. البته برخی معتقد هستند وقتی فرد تازه‌ای به افراد خانواده اضافه می‌شود بهتر است برای سنجش او به بازی های فکری پرداخت. این بازی های فکری برای نشان دادن این که چقدر افراد می‌توانند با جنبه و با حوصله باشند یا چقدر توانایی ذهنی دارند، مفید هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع بازی فکری یک نفره و بازی فکری دو نفره آشنا شوید.

بازی فکری جنگا

بازی فکری جنگا

بازی فکری جنگا

بازی فکری جنگا، یکی از بازی های فکری است که دارای انواع مختلف بوده و به صورت بازی یک نفره تا چند نفره قابل اجرا است؛ ولی معمولا این بازی به صورت دو نفره اجرا می‌شود. به همین دلیل می‌توان آن را جزء دسته بازی فکری دو نفره دانست. این بازی با چیدن مکعب‌های چوبی روی یکدیگر به صورت برج شروع می‌شود و به دو صورت با تاس و بدون تاس قابل اجرا است. بازنده بازی شخصی است که موجب فرو ریختن برج شود. این بازی معمولا با انواع سلیقه‌ها همخوانی دارد و افراد را درگیر و سرگرم می‌کند.

به صورت انفرادی نیز می‌توان مکعب‌های چوبی را مانند دومینو به گونه‌ای کنار یکدیگر چید و به آن‌ها مدل خاصی داد و با ضربه زدن به اولین مهره، همه مهره‌ها تا آخر بر روی زمین بیفتند. اگر در چیدن پشت سر هم مکعب‌ها، محاسبات را اشتباه انجام دهید، قسمتی از مکعب‌ها سر جای خود باقی می‌مانند.

بازی فکری دو نفره شطرنج

بازی فکری دو نفره شطرنج

بازی فکری دو نفره شطرنج

شطرنج یک بازی بین‌‍المللی بوده و افراد بسیاری به این بازی فکری دو نفره علاقه‌مند هستند. البته این بازی، هم به صورت رومیزی و هم به صورت آنلاین قابل اجرا است. مهره‌های شطرنج با دو رنگ سیاه و سفید در مقابل هم قرار می‌گیرند و هر فرد دارای ۱6 مهره بوده و در کل 32 مهره در داخل زمین شطرنجی سیاه و سفید بازی، قرار دارند. همان طور که می‌دانید شطرنج بازهای ایرانی زیادی از جمله احسان قائم مقامی و درسا درخشانی در جهان معروف بوده و به درجه استادی در این زمینه رسیده‌اند.

بازی شطرنج که به صورت نرم‌افزاری قابل نصب است، یک طرف کامپیوتر بازی می‌کند و طرف دیگر شخص شما می‌تواند مهره‌ها را حرکت دهد که در این صورت نیز به صورت انفرادی قابل اجرا بوده و می‌توان این بازی فکری را به یک بازی فکری یک نفره تبدیل کرد.

بازی فکری دو نفره تخته نرد

بازی فکری دو نفره تخته نرد

بازی فکری دو نفره تخته نرد

تخته نرد یکی از محبوب‌ترین بازی های دو نفره در جهان از جمله ایران است. این بازی فکری دو نفره که به وسیله دو تاس رهبری می‌شود، هر فرد در بازی از ۱5 مهره استفاده می‌کند و در کل 30 مهره در داخل زمین بازی وجود دارد. بعضی از افراد نیز معتقدند این بازی، بیشتر از اینکه بازی فکری باشد، بازی شانس است به گونه ای که اگر فردی در زندگی خصوصی و کاری موفق باشد، می‌گویند فلانی جفت شش آورده است و این جفت شش آوردن به بازی تخته نرد اشاره دارد. تخته نرد را می‌توان به صورت حریف حضوری روی میز و به صورت حریف آنلاین به صورت اینترنتی اجرا کرد.

بازی فکری دو نفره منچ

بازی فکری دو نفره منچ

بازی فکری دو نفره منچ

این بازی که یک بازی فکری دو نفره تا چهار نفره نوستالژی است در کل دارای ۱6 مهره با 4 رنگ مختلف است؛ یعنی هر فرد دارای 4 مهره با رنگ یکسان بوده و با انداختن تاس بازی شروع می‌شود و با آوردن 6، هر مهره اجازه ورود به بازی را پیدا می‌کند. این بازی نیز مانند تخته نرد، شانس و فکر را با هم به همراه دارد. در واقع بازی هایی که از تاس در آن‌ها استفاده می‌شود جزء بازی های فکری و شانسی به طور هم زمان محسوب می‌شوند. این بازی هم به صورت روی میز و هم به صورت آنلاین موجود است.

بازی فکری دو نفره دوز

بازی فکری دو نفره دوز

بازی فکری دو نفره دوز

این بازی فکری دو نفره به دو صورت قابل اجرا است. اولین مدل، دوز ایستاده بوده که صفحه‌ای با حفره‌هایی برای جای مهره‌ها بر روی دو پایه قرار دارد. با توجه به اندازه بزرگی و کوچکی پایه ایستاده، تعداد مهره‌ها مشخص می‌شوند؛ مثلا دوز ایستاده با تعداد مهره 24، 36 و 42 در بازار موجود است. این مهره‌ها معمولا به دو رنگ آبی و قرمز بوده و مهره‌های همرنگ به هر بازیکن تعلق دارد. اگر بازیکنی بتواند تعداد بیشتری از مهره‌ها را به صورت مورب، عمودی و افقی به صورت چهارتایی درآورد، برنده می‌شود. این بازی تقویت کننده حافظه و تفکر استراتژیک است.

دومین مدل، یک صفحه مقوایی با خطوط مورب و دایره‌ای شکل به هم وصل می‌شوند که دو حریف باید مهره‌های خود را به صورت مورب، افقی یا عمودی ایجاد کنند تا برنده شوند. این مدل از دوز به زبان محلی در غرب کشور به نام «چوزان» شناخته می‌شود.

بازی فکری یک نفره دومینو

بازی فکری یک نفره دومینو

بازی فکری یک نفره دومینو

این بازی فکری دارای انواع مختلفی بوده اما رایج‌ترین آن، دارای قطعات مکعبی مختلف است. این مکعب‌ها را می‌توان به اشکال مختلف، با محاسبات فاصله‌ای به گونه‌ای کنار هم چید که با ضربه زدن به اولین مکعب، همه مکعب‌ها تا آخرین مکعب به صورت زنجیروار بیفتند.

البته یک نوع دیگر بازی دومینو وجود دارد که مهره‌های آن به صورت مستطیل شکل بوده که هر مستطیلی به دو قسمت راست و چپ تقسیم می‌شوند. در هر طرف تعدادی دایره از ۱ تا 6 با رنگ مشکی مشخص شده‌اند. این نوع بازی دومینو به صورت بازی فکری دو نفره، هم روی میز و هم آنلاین قابل اجرا است.

بازی فکری یک نفره پازل

بازی فکری یک نفره پازل

بازی فکری یک نفره پازل

بازی فکری یک نفره با پازل که به جورچین نیز معروف هستند برای بیشتر افراد لذتبخش است. البته برخی پازل ها با قطعات بالای ۱000 عدد، علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده هستند، با منظره‌های زیبا و خلق خاطرات روزهای دوست‌داشتنی مانند روزهای نامزدی با یک پازل 5000 قطعه‌ای و تبدیل کردن آن به یک تابلو در منزل بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود.

در سال‌های اخیر پازل های سه بعدی با قطعات چوب نیز وارد بازار شده‌اند که علاوه بر اینکه سرگرم‌کننده بوده، موجب تقویت هوش شده و هماهنگی بین چشم، دست و مغز برای تمام سنین ایجاد می‌کنند. مهمتر اینکه می‌توان از آن به عنوان یک وسیله دکوری ارزشمند در محیط منزل و کار استفاده کرد.

بازی فکری یک نفره لگو

بازی فکری یک نفره لگو

بازی فکری یک نفره لگو

لگو یا لوگو یک بازی فکری یک نفره پرطرفدار برای همه سنین از جمله بچه‌ها است. در حال حاضر تنوع زیادی از لگوهای مختلف در بازار موجود است. از لگوهای کلاسیک گرفته تا لگو با قطعات بالای ۱000 قطعه برای ساخت انواع ماکت مانند ماکت بیمارستان، رستوران، ماشین و تانک اشاره کرد. البته ساخت این ماکت‌ها به وسیله دو نفر نیز قابل اجرا است ولی این نوع بازی فکری دو نفره، برنده و بازنده ندارد و فقط هدف ساخت ماکت نهایی است. ساخت اینگونه ماکت‌های لگویی، قدرت تجزیه و تحلیل و همچنین صبر را در افراد به خصوص در بچه‌ها تقویت می‌کند.

بازی فکری یک نفره مکعب روبیک

بازی فکری یک نفره مکعب روبیک

بازی فکری یک نفره مکعب روبیک

این بازی فکری یک نفره معروف به مکعب روبیک، طرفداران خاص خود را دارد. صد درصد هر کدام از ما، این بازی فکری و بهتر است بگوییم بازی هوش را تا به حال یک بار امتحان کرده‌ایم. مکعب روبیک از مدل دو تایی تا هفت تایی آن، در بازار موجود است. البته باید گفت در گینس، مدل 33 تایی آن نیز ثبت شده است. جالب است بدانید در اوایل سال‌های 2000 میلادی، برخی از شرکت‌های امریکایی برای استخدام کارمندان خود، تست مکعب روبیک می‌گرفتند.

بازی فکری دو نفره کارتی

بازی فکری دو نفره کارتی

بازی فکری دو نفره کارتی

در حال حاضر انواع مختلفی از بازی فکری دو نفره کارتی با یک صفحه، چند مهره و چندین کارت در بازار موجود است. البته مدل بازی برخی از انواع آن‌ها به گونه‌ای است که از تاس نیز استفاده می‌شود. با توجه به انواع مختلفی که در بازار وجود دارد، برای گروه سنی مختلف و برای پسر و دختر قابل انتخاب است. فیلم هالیوودی «جومانجی» نیز با الهام گرفتن از این نوع بازی فکری ساخته شده است.

بازی فکری تک نفره و دو نفره پلی استیشن

بازی فکری تک نفره و دو نفره پلی استیشن

بازی فکری تک نفره و دو نفره پلی استیشن

بازی فکری تک نفره و دو نفره پلی استیشن از همان نسل آتاری‌های قدیمی هستند. در حال حاضر نسل پلی استیشن 5 در بازار پر رونق است. این بازی به صورت بازی فکری دو نفره و یک نفره قابل اجرا بوده و طرفداران زیادی در سطح جهان از جمله ایران دارد.

بازی فکری یک نفره آنلاین سودوکو

بازی فکری یک نفره آنلاین سودوکو

بازی فکری یک نفره آنلاین سودوکو

این بازی آنلاین فکری یک نفره، بازی با اعداد است. سودوکو معمولا دارای 9 خانه افقی و 9 خانه عمودی بوده که روی هم رفته 8۱ خانه دارد. باید خانه‌ها به گونه‌ای با اعداد ۱ تا 9 پر شوند که در هیچ خانه عمودی و افقی، اعداد تکراری وجود نداشته باشد.

بازی آنلاین فکری یک نفره Block Puzzle Gem

بازی آنلاین فکری یک نفره Block Puzzle Gem

بازی آنلاین فکری یک نفره Block Puzzle Gem

این بازی فکری یک نفره بازی با رنگ‌ها است. مکعب های همرنگ را باید به گونه‌ای کنار هم بچینیم که با زیاد شدن و کنار هم قرار گرفتن، ناپدید شوند و جا برای مکعب‌های جدید باز شود. این بازی فکری بوده و سرعت عمل را بالا می‌برد.

بازی آنلاین فکری کلمات معروف به World Search

بازی آنلاین فکری کلمات معروف به World Search

بازی آنلاین فکری کلمات معروف به World Search

در این بازی آنلاین باید با توجه به تعداد کلمات، کلمه موردنظر را حدس زد. این بازی برای انواع رده سنی مناسب است به خصوص مناسب برای افراد میانسال بوده که موجب جلوگیری از آلزایمر می‌شود.

استفاده از انواع بازی فکری یک نفره و دو نفره آنلاین یا روی میز؟

استفاده از انواع بازی فکری یک نفره و دو نفره آنلاین یا روی میز؟

استفاده از انواع بازی فکری یک نفره و دو نفره آنلاین یا روی میز؟

برای اینکه انواع بسته بازی فکری یک نفره و همچنین بازی فکری دو نفره را برای سرگرمی و تقویت حافظه خود و دیگر افراد خانواده تهیه کنید، کافی است به سایت آریاکید مراجعه کرده و ثبت سفارش کنید. در کمترین زمان ممکن بسته شما ارسال شده و به دستتان خواهد رسید. از طرف دیگر برخی از افراد مایل هستند از نمونه های آنلاین برخی بازی های فکری در دستگاه های موبایل خود بهره ببرند، برای این منظور کافی است بازی فکری را در برنامه گوگل پلی یا بازار جستجو کرده و بازی مورد پسند خود را نصب کنند.

اما بیان یک توصیه در اینجا بسیار مهم است. درست است که در عصر دیجیتال، همگام شدن با این عصر بسیار مهم و حیاتی به نظر می‌رسد؛ ولی به یاد داشته باشید بیش از حد هم به موبایل و نسخه‌های آنلاین بازی های فکری وابسته نشویم، علاوه بر اینکه ممکن است به چشم آسیب برساند، سلامت دیگر قسمت‌های بدن مانند گردن و دست را نیز به مخاطره می‌اندازد. حال که برای رفع نیازهای روزمره و کار، مجبور به استفاده از موبایل و لپ تاپ هستیم، بهتر است از بسته بازی های رومیزی برای سرگرمی و به چالش کشیدن فکر و ذهن خود استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *