مقالات راهنمای خرید والدین

بازی های تست هوش (آنلاین و آفلاین) بزرگسالان و کودکانه برای افزایش و تقویت هوش و حافظه تصویری

بازی های تست هوش آفلاین و آنلاین

امروزه بازی های تست هوش به‌ وفور به صورت آنلاین و آفلاین از منابع مختلف قابل دسترسی هستند و هر فردی با توجه سن خود می‌تواند بازی مناسبی را انجام دهد. مزیت بازی های هوش این است که به تقویت و هوشیار ماندن مغز کمک می‌کنند؛ زیرا با گذشت زمان مغز کارایی خود را از دست می‌دهد و اگر از آن استفاده نشود خیلی زود فرد دچار آلزایمر و فراموشی و اختلالات مربوط به یادگیری و حافظه می‌شود.

برای توسعه توانایی‌های هر بخش از ذهن نیاز به بازی های خاصی دارد؛ بنابراین قبل از انتخاب هر نوع تست و بازی باید ببینید می‌خواهید کدام قسمت از مغز را بهبود دهید، قدرت تمرکز، افزایش انرژی، حافظه یا توانایی تشخیص جزییات. بازی فکری استانداردی برای سنجش انواع هوش شامل هوش اجتماعی، درون فردی و برون فردی، هوش هیجانی و … وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان میزان این هوش را در فرد مشخص کرد. همچنین از طریق مراکز روانشناسی معتبر، کلینیک‌های پزشکی و سایت‌های معتبر می‌توان تست هوش و حافظه تهیه کرد.

انواع بازی های تست هوش و نحوه اجرای آن ها

انواع بازی های تست هوش و نحوه اجرای آنها

انواع بازی های تست هوش و نحوه اجرای آنها

انجام آزمون‌ها و بازی های تست هوش برای افزایش و تقویت هوش و حافظه تصویری در بزرگسالان و کودکان بسیار کارآمد است. چراکه این بازی ها ذهن را به چالش می‌کشاند و آن را وادار به فکر می‌کنند که این کار مانند ورزش کردن باعث شادابی و جوان ماندن مغز می‌شود. از مزیت‌های دیگر بازی های تست هوش پی بردن به جنبه‌ها و توانایی‌های مختلف ذهنی هر فرد است تا بتواند شخصیت و توانایی‌های خود را در راستای فرآیندهای شناختی و تقویت حافظه جهت‌دهی کند.

مهمترین تست های هوش روانشناسی که به صورت آنلاین و آفلاین وجود دارند و برای سنین مختلف مناسب‌اند، به شرح زیر هستند:

 • تست هوش وکسلر
 • تست هوش استنفورد بینه
 • تست هوش ریون
 • تست هوش آدمک (گودیناف)
 • تست هوش کتل
 • تست هوش چندگانه گاردنر

بازی تست هوش با جواب

در این بخش از مقاله برای آشنایی بیشتر شما با بازی های تست هوش تعدادی بازی تست هوش با جواب آورده شده است.

1.کدام یک از شکل های زیر نظم را برهم‌زده است؟

پاسخ:

2.زنجیره زیر را با چه حرف مناسبی می‌توانید پر کنید؟

پاسخ:

3.به جای مربع کدام یک از شکل های A  تا I  را باید قرار دهیم؟

پاسخ:

بازی تست هوش آنلاین

بازی تست هوش آنلاین

بازی تست هوش آنلاین

اگر در اینترنت عبارت بازی هوش آنلاین را سرچ کنید، می‌توانید سایت‌های مختلفی را ببینید که بازی های متنوعی را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند. همچنین بسیاری از این بازی ها در قالب اپلیکیشن و آنلاین کار می‌کنند که برای بازی باید حتما اینترنت داشته باشید. در ادامه چند بازی تست هوش آنلاین را معرفی می‌کنیم.

1. بازی هوش آنلاین نور ماه

در بازی تست هوش آنلاین نور ماه که یک بازی فیزیکی آنلاین هست، کاربر باید یک ساختار فیزیکی را طوری طراحی کند که یکی از گره‌ها چند ثانیه بتواند ماه را لمس کند. بعد از این مرحله بازیکن می‌تواند وارد مرحله بعد شود. برای انجام این بازی نیاز به سیستم کامپیوتری دارید زیرا این بازی با موس انجام می‌شود.

2. بازی تست هوش آنلاین فرار از زندان

اگر به دنبال یک بازی جذاب و آنلاین هستید بازی تست هوش آنلاین فرار از زندان را از دست ندهید. در این بازی کاربر باید مسیری را در زندان حفاری کند تا بتواند به ماشین ون که برای فراری دادن او منتظر است برسد. برای طی این مسیر کاربر می‌تواند از امتیازات ویژه‌ای استفاده کند و برای رسیدن به ماشین و فرار از زندان می‌تواند با انگشتان خود تونل‌هایی را برای فرار ایجاد نماید.

 بازی هوش ریاضی

اگر می‌خواهید آنقدری از ذهن‌تان کار بکشید که کسی شبیه آلبرت انیشتین یا استفن هاوکینگ شوید باید بدانید که بازی های تست هوش آنلاین و آفلاین برای این کار زیاد کارآمد نیستند. اما اگر به دنبال تقویت حافظه و سلامت مغز هستید تا با افزایش سن دچار مشکلات یادگیری و حافظه نشوید می‌توانید از بازی های هوش ریاضی به صورت آنلاین و آفلاین بهره ببرید.

۱- سودوکو (Sudoku)

بازی سودوکو از جمله بازی های آنلاین ریاضی محبوبی است که برای تقویت حافظه بزرگسالان بسیار مفید است. این برنامه از طریق سایت‌های مختلف مثل «Sudoku Web» و «Sudoku.com» قبل دسترسی است؛ همچنین از منابع دیگری قابل دانلود کردن می‌باشد.

۲- کِن‌کِن (KenKen)

سایت مربوط به بازی هوش ریاضی کن کن امل انواع بازی های ریاضی و عددی و پازل های آنلاین رایگان است که به راحتی می‌توان از آنها استفاده کرد.

بازی هوش اندروید

جذاب‌ترین موضوع در بحث بازی های تست هوش قابلیت اجرای آنها روی گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل‌های مختلف است. بسیاری از بازی ها سازگاری خوبی با گوشی‌های اندرویدی دارند که کاربران بسیاری امکان استفاده از این بازی ها را خواهند داشت. در ادامه چند مورد از بازی های هوش اندرویدی را معرفی می‌کنیم.

1.بازی هوش Cognifit

بازی هوش اندرویدی Cognifit می‌تواند مهارت ذهنی، قدرت حافظه، برنامه‌ریزی و تمرکز را تقویت کند؛ بازی Cognifit سبب افزایش مهارت‌های شناختی شده و تشخیص بیماری‌های ذهنی را راحت‌تر می‌کند. اندازه‌گیری لحظه‌ای سطح حافظه، یادگیری مهارت‌های شناختی و تقویت آن، اشتراک‌گذاری آنلاین نحوه عملکرد کاربر در حین بازی و رابط کاربری آسان از جمله ویژگی‌‌های بازی هوش اندرویدی Cognifit است. این بازی برای افراد بزرگسال و کودکان مناسب بوده و به وسیله آن می‌توان روند بهبودی افراد تحت درمان بیماری‌های ذهنی را پیگیری کرد.

2.بازی تقویت هوش ADHD Adult Trainer

بازی ADHD Adult Trainer یک تست هوش قابل اجرا در سیستم عامل اندرویدی است و برای افرادی که دچار اختلال بیش فعالی هستند مناسب‌اند. با استفاده روزانه از این برنامه می‌توان تمام قسمت‌های مغز را تحت‌تاثیر قرار داد تا فرد بیمار بتواند دوباره آگاهی و تمرکز خود را به دست آورد. بازی تست هوش ADHD Adult Trainer جنبه‌های مختلف بیماری بیش فعالی را پوشش می‌دهد. به سبب جنبه سرگرم‌کنندگی این بازی، افراد رغبت زیادی برای انجام بازی دارند؛ البته این بازی به کاربر اجازه بازی بیش از حد نمی‌دهد. برای درمان بیش فعالی باید این افراد در هفته 70 دقیقه و در ماه 280 دقیقه بازی نمایند.

بازی تست هوش کودکان

مسئله هوش و ذکاوت در پرورش و تربیت کودک از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین قبل از هر کاری باید میزان هوش کودک را سنجید. برای تشخیص میزان هوش کودک انواع بازی تست هوش کودکان وجود دارد که برای انجام آنها باید ابتدا هدف از انجام تست را مشخص کنیم. در ادامه به معرفی مهمترین بازی های تست هوش کودکان می‌پردازیم.

1.آزمون هوش ریون

بازی تست هوش ریون برای کودکان 5 تا 7 ساله طراحی شده و می‌تواند توانایی حل مسئله در کودکان را بسنجد. این آزمون از اعتبار بالایی برخوردار است که به صورت تصویری انجام می‌شود و نحوه اجرای آن بدین‌ترتیب است که سوالات مربوط به هوش کودکان به صورت شکل طراحی شده و کودک باید الگوی شکل را کامل نماید.

مهمترین آزمون های ریون برای سنین مختلف شامل ماتریس ریون خاکستری (سنجش توانایی حل مسئله و رمزگشایی فرد)، ریون رنگی (سنجش هوش بصری کودکان 5 تا 11 سال) و ریون پیشرفته (مناسب برای افراد بزرگسال دارای ضریب هوشی بالا) است. ماتریس های ریون پیشرفته سخت‌ترین مدل آزمون ریون است که شامل 46 مورد بوده که با رنگ های سفید و سیاه مشخص می‌شوند.

2.آزمون هوش وکسلر

یکی از معتبرترین بازی های تست هوش کودکان که در قالب آزمون هوش اجرا می‌شود آزمون هوش وکسلر است که کوکان به راحتی می‌توانند با استفاده از آن بازی کنند. این تست می‌تواند ضریب هوش کلامی و غیرکلامی کودکان را مورد بررسی قرار دهد. تست هوش وکسلر از سه بخش خانه حیوانات، جمله‌ها و طراحی هندسی تشکیل شده و می‌تواند بهره هوشی و سن عقلی کودک را تعیین کند. این آزمون در مدارس تیزهوشان و مراکزی که میزان هوش برای ورود به آنجا اهمیت دارد به کار می‌رود.

گروه های سنی مختلف بسته به نیاز خود می‌توانند از آزمون های هوش وکسلر استفاده کنند. هر آزمونی برای سنین خاصی مناسب است:

 • آزمون (WAIS) : مخصوص سنین ۷ تا ۱۶ سال
 • آزمون (WPPS) : مخصوص سنین ۳ تا ۷ سال و کودکان پیش‌دبستانی
 • آزمون (WAIS-IV) :مخصوص سنجش هوش بزرگسالان بین ۱۶ تا ۹۰ سال

3.آزمون هوش آدمک

از جمله راحت‌ترین بازی های تست هوش کودکان که می‌توان حتی در خانه آن را برای بچه ها اجرا کرد، آزمون هوش آدمک یا گودیناف است. با استفاده از بازی هوش آدمک می‌توان بهره هوشی و سن عقلی کودک را تعیین کرد.

نحوه انجام آن در منزل به این صورت است که از کودک بخواهید یک آدمک نقاشی کند و بگویید هیچ محدودیت زمانی برای رسم آدمک وجود ندارد. بعد از اتمام نقاشی کودک باید شما به او بر اساس اعضایی از آدمک نمره بدهید. بازی تست هوش گودیناف برای کودکانی که توانایی برقرای ارتباط کلامی با دیگران را ندارند مناسب است و بیشتر برای کودکان 3 تا 13 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست هوش تصویری

تست هوش تصویری

تست هوش تصویری

به مجموعه عکس‌هایی که توسط آنها هوش تجسمی و ریاضی افراد سنجیده می‌شود، تست هوش تصویری می‌گویند. به عنوان مثال ذهن می‌تواند به وسیله یک تصویر گرافیکی از اشیاء، یک معمای تصویری و یا یک مسئله ریاضی به چالش کشیده شود. حل کردن اینگونه تست ها هرچند فاقد جنبه علمی باشد و بیشتر حالت سرگرمی داشته باشد باز هم می‌تواند عامل مهمی برای تقویت ذهن در نظر گرفته شود. در ادامه چندین تست هوش تصویری به همراه جواب آورده شده است.

تست اول: در این تصویر چه کسی خواهد مرد؟

این تست به نظر یک تست پیچیده است که افراد کمی توانستند به آن پاسخ صحیح بدهند.

پاسخ: این تست هوش تصویری دو جواب صحیح دارد. در حالت اول سنگ قهوه‌ای بعد از برخورد به نرده روی فرد C می ‌افتد و باعث حرکت کردن سنگ آبی می‌‌شود؛ سپس سنگ آبی بر روی سنگ قهوه‌ای می‌‌افتد، سُر می‌‌خورد و به پایین سقوط کرده و در سرازیری فرد B را له می‌‌کند.

حالت دوم این است که فرد E توپ سنگی را می‌‌اندازد، بعد تک تیرانداز از روبرو به فرد E شلیک می‌‌کند و او را می‌‌کشد. سپس توپ به یکی از پره‌‌ها برخورد کرده و بر روی فرد C می‌افتد و او را هم می‌کشد. در نهایت توپ آبی هم در اثر حرکت پره‌‌ها به حرکت در می‌آید و فرد B را می‌‌کشد.

تست دوم: در این تصویر چند عدد وجود دارد؟

پاسخ: شاید در نگاه اول ۳ عدد بیشتر در نظرتان نیاید ولی در این تصویر ۱۰ عدد پنهان وجود دارد که در تصویر زیر می‌توانید به وضوح آن‌ها را ببینید:

تست سوم- در این تصویر حرف T را پیدا کنید.

پاسخ: حرف T در تصویر پایین مشخص شده است.

تست چهارم- شماره پارکینگی که ماشین در آن پارک شده چند است؟

شاید در نگاه اول این تست به نظرتان تکراری بیاید ولی هنوز هم افراد زیادی برای حل آن فکر می‌کنند.

پاسخ: اگر تصویر را ۱۸۰ درجه بچرخانید متوجه ترتیب اعداد خواهید شد. شماره پارکینگ‌ها به این ترتیب است:
۸۶، ۸۷، ۸۸، ۸۹، ۹۰ و ۹۱ که پارکینگ مورد نظر ما شماره‌اش ۸۷ خواهد بود.

جمع‌بندی

امروزه به لطف وجود اینترنت بازی های بسیاری به صورت رایگان و پولی یا آنلاین و آفلاین در دسترس همگان قرار دارند که می‌توان با استفاده از آنها توانایی‌های ذهنی خود را تا حد چشمگیری افزایش دهید. این بازی ها هم روی گوشی‌های هوشمند و هم روی سیستم‌های کامپیوتری قابل اجرا هستند. بازی ها در دسته‌بندی‌های مختلفی چون بازی اندرویدی، ورزشی، تقویت حافظه، بازی های سه بُعدی، بازی های اکشن و … قرار می‌گیرند که تمام آنها برای تقویت توانایی‌های حافظه و مغز مفید نیستند. ما در این مقاله به مفیدترین و کاربردی‌ترین بازی های تست هوش آنلاین و آفلاین پرداختیم تا بتوانیم راهنمایی هرچند کوچکی را جهت سلامت ذهن شما ارائه دهیم.

1 دیدگاه در “بازی های تست هوش (آنلاین و آفلاین) بزرگسالان و کودکانه برای افزایش و تقویت هوش و حافظه تصویری

 1. 9015371583 گفت:

  نظر من که خوب هم نگاه کنید دوستان 78

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *