بهبود مهارتهای پایه

بازی های جذاب داخل خانه برای کودکان 2 الی 3 سال

بازی های داخل خانه برای نوزادان

در زندگی آپارتمانی امروزی، کودکان بیشتر وقت خود را در داخل خانه‌ سپری می‌کنند. از طرف دیگر در روزهایی که هوا آلوده، سرد، بارانی یا برفی است امکان بازی در بیرون وجود ندارد. اینجاست که والدین باید گزینه‌هایی برای بازی های جذاب داخل خانه داشته باشند. به همین در این مقاله از مجله تخصصی آریاکید به معرفی بازی های جذاب داخل خانه می‌پردازیم.

ضرورت آشنایی والدین با بازی های جذاب داخل خانه

یک روز بارانی است. یا هوا سرد یا آلوده است و امکان بازی در بیرون وجود ندارد. بچه‌ها بی‌حوصله شده‌اند و شما هیچ ایده‌ای برای سرگرم کردن آنها با بازی های جذاب داخل خانه ندارید!

حتی اگر شما در منطقه‌ای زندگی کنید که همیشه آفتابی باشد، باز هم نیاز دارید برای جشن تولد کودکتان تعدادی بازی‌ های جذاب داخل خانه انجام دهید.
هرچند که تعداد زیادی از این بازی های جذاب داخل خانه را حتی در کلاس‌های درس کودکان نیز می‌توان انجام داد و قسمت خوب ماجرا اینجا است که برای این بازی‌ ها به وسایل گران‌قیمت نیازی ندارید.

اهمیت بازی در داخل خانه

بازی صرفا برای سرگرمی نیست، استرس‌زدایی است، فعالیتی است که ما را سالم نگه می‌دارد بدون اینکه زمان لازم را برای درک ارزش آن به ما بدهد. وقتی بچه‌ها از مطالعه طولانی یا انجام تکالیف مدرسه خسته می‌شوند، بازی بهترین راه تجدید نیروی آنهاست که مشتاقانه منتظر آن هستند.

اما در یک گرمای سوزان تابستان یا در اوج سرمای زمستان، یا در مواقع آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ، هیچ پدر و مادری به فرزندان خود اجازه نمی‌دهند که بیرون بروند و در محیط باز بازی کنند.

بنابراین، چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما می خواهید آنها بازی کنند، اما می خواهید آنها ایمن نیز باشند. چرا بچه ها و دوستانشان را در بازی های داخل سالن مجذوب نمی‌کنید؟

به هر حال، برای بچه های این نسل، بازی های داخلی به معنای بازی های ویدیویی یا بازی های روی تلفن همراه است. اما، به‌عنوان والدین، می‌توانید بازی‌ های مفیدتر و سالم‌تر را به آنها معرفی کنید.

یا آنها را با بازی های دوران کودکی خودتان آشنا کنید. شما در دوران کودکی‌تان با انجام آن بازی‌ های داخل خانه لذت می‌بردید، اینطور نیست؟ بنابراین، همین را به فرزندان خود بیاموزید! می‌توانید بازی‌ های فکری را نیز امتحان کنید، زیرا برای رشد کودکتان مفید خواهند بود.

بازی های جذاب داخل خانه

سبک زندگی این روزها، باعث شده که کودکان زمان زیادی را با بازی‌ های کامپیوتری یا تبلت و… بگذرانند. اتکا صرف به این سرگرمی‌ها متأسفانه باعث می‌شود روابط عاطفی افراد خانواده با هم کاهش یابد و همچنین مهارت‌های حسی، حرکتی و شناختی کودک تقویت نشود.

به‌کارگیری بازی های جذاب داخل خانه، به شما کمک می‌کند تا در محیط خانه و با وسایل ساده و ارزان بازی‌های جذابی را با کودک انجام دهید و همزمان به رشد مهارت‌ های او کمک کنید. کافی است برای بازی های جذاب داخل خانه کمی خلاقیت داشته باشید!

هیچ چیز مانند یک بازی خوب برای گرد هم آوردن یک خانواده وجود ندارد. در اینجا لیستی از بازی‌ های جذاب داخل خانه وجود دارد که برای زمانی که کودکان در خانه هستند یا آب و هوا اجازه فعالیت در فضای باز را نمی‌دهد، می‌تواند برای کودکان شما مناسب باشد.

این بازی ها علاوه بر سرگرم کردن کودک، به تقویت هوش و بهبود مهارتهای پایه در آنها کمک می‌کند.

بچه ها در حال خمیر بازی

بازی های جذاب داخل خانه با خمیر بازی و چوب شور

خمیر بازی و چوب شور یا ماکارونی تمام آن چیزی است که برای ساختن یک قلعه پف‌کرده، خانه سه‌بعدی یا خیمه سرخپوستان به آن نیاز دارید.

فرزند شما به راحتی می‌تواند با رد کردن چوب شورها از میان خمیرهای شکل داده شده، شاهکار خود را خلق کند.

برای جذاب‌تر کردن بازی می‌توانید تعدادی از اسباب بازی ها مثل عروسک‌ های کوچک او یا حیوانات کوچک پلاستیکی‌ را به خانه ساخته شده بیاورید و از کودک بخواهید که مثلا از حیوانات اهلی خانه در برابر گرگ بدجنس مراقبت کند.

بازی بولینگ خانگی با بطری‌ها و توپ

یکی از بازی های جذاب داخل خانه بازی بولینگ است. چند بطری خالی آب معدنی یا شیر، مقداری ماکارونی و یک توپ متوسط تنها چیزی است که شما برای یک بازی بولینگ خانگی به آن نیاز دارید.

بطری‌های خالی آب را با مقداری ماکارونی خشک پر کنید تا به راحتی به زمین نیفتند.

آنها را در فاصله یک و نیم متری کودک خود بچینید و همچون یک بازی بولینگ واقعی تلاش کنید تا با ضربه زدن توپ، همه آنها را به زمین بیندازید.

این بازی می‌توانید به تقویت عضلات دست کودکان و همچنین مهارت هماهنگی چشم و دست آنها کمک کند.

بازی کارواش خانگی

به کودک اجازه دهید با استفاده از بطری‌های کوچک آب و مسواک و برس‌های قدیمی خانه، در حمام برای ماشین‌ بازی های خود یک کارواش بسازد.

تعدادی ماشین بازی که الکترونیکی نیستند را به او بدهید تا به حمام برده و به ترتیب آنها را مانند یک کارواش واقعی بشوید و خشک کند.

این نوع بازی‌ های جذاب داخل خانه کودک را با مشاغل آشنا کرده و به بهبود مهارت‌ های کلامی و ارتباطی او کمک می‌کند.

پیک نیک خانگی کودکان

پیک نیک خانوادگی در اتاق کودک

برای این کار می‌توانید یک سبد پیک‌نیک بردارید و از کودک بخواهید تمام وسایل لازم برای یک ناهار را آماده کند.

با کمک او برای اعضای خانواده ساندویچ درست کنید و با یک زیرانداز به اتاق او بروید.

حتی می‌توانید با یک پارچه نازک در اتاقش یک چادر مسافرتی درست کنید و ناهار را در چادر بخورید.

این بازی‌ ها خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد و نقش مهمی در بهبود روابط عاطفی اعضای خانواده با هم دارد.

بازی تنیس یا والیبال خانگی با بادکنک

یک جداکننده را به عنوان یک تور ببندید و ببینید که بچه ها چند بار می‌توانند بادکنک را بدون تماس با زمین از روی تو عبور دهند.

مگس‌کش، کفگیر پلاستیکی یا قاشق‌های چوبی می‌توانند به خوبی برای بازی تنیس کار کنند، اما کاملا ضروری نیستند.

این بازی به دلایل ایمنی بهتر است که در هر مرحله فقط توسط دو کودک انجام شود.

بازی انتقال اشیاء با چوب 

این بازی را می‌توانید هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام دهید و برای کودکان بالای ۶ سال بسیار مناسب است.

تعدادی اسباب بازی یا وسیله بی‌خطر و سبک را در یک سمت اتاق بگذارید و دو عدد چوب ۳۰ سانتیمتری یا مداد رنگی بلند به کودک بدهید.

کودک باید بتواند بدون دست زدن به وسایل و تنها با استفاده از چوب‌ها یا مدادها این وسایل را به سرعت به سمت دیگر اتاق انتقال دهد.

این بازی به افزایش تمرکز و پرورش مهارت حرکتی کودکان بسیار کمک می‌کند.

بازی جعبه‌های لمس و احساس

این یکی از بازی های جذاب داخلی خانه عالی برای بچه ها است تا آنها را وادار کند تا در دنیایی که روی حس بینایی متمرکز است، روی حس لامسه تمرکز کنند.

ذهن آنها را طوری آموزش دهید که اطلاعاتی غیر از ظاهر شیء را به هم مرتبط کند.

با قرار دادن اشیاء جالب در در یک جعبه شروع کنید که کودک باید با فروکردن دست در داخل جعبه آنها را در دست بگیرد و با لمس آنها را شناسایی کند.

جعبه‌های کفش یا کارتون‌های بزرگتر برای این بازی مناسب هستند. زیرا می‌توان آنها را به راحتی با قیچی برش داد و نور را از خود عبور نمی‌دهد.

ساختن جعبه‌ها نیز بخشی از بازی است. از بچه ها بخواهید آنها را تزئین کنند، فقط مطمئن شوید که از قبل یک سوراخ دستی به اندازه کودک در کنار جعبه ایجاد کنید.

یک اسباب بازی یا شیئ دیگر را در جعبه قرار دهید و از بچه‌هایتان بخواهید که به نوبت حدس بزنند این اقلام چیست.

آنها را تشویق کنید که در مورد ویژگی‌های شیئ سوال کنند و در صورت نیاز سرنخ ارائه دهید.

کودک در حال بازی مرتب سازی

بازی مرتب‌سازی

این یکی دیگر از فعالیت‌های داخلی برای آمادگی مهدکودک است که می‌توانید به راحتی آن را با کودک انجام دهید.

هنگامی که کودک یک بازی مرتب‌سازی انجام می‌دهد، اشیا را تجزیه و تحلیل می کند، آنها را توصیف و مقایسه می‌کند و درگیر تقویت مهارت تفکر انتقادی می‌شود.

بازی مرتب‌سازی شامل چند نوع است:

مرتب‌سازی بر اساس رنگ‌ها

برای بچه‌های کوچک‌تر، استفاده از رنگ‌ها ساده‌ترین راه برای شروع فعالیت مرتب‌سازی است. سعی کنید از مکعب‌های لگو با رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

از کودک بخواهید که رنگ‌های مشابه هم را در کنار هم قرار دهد.

مرتب‌سازی بر اساس بافت سطح یا نوع شیئ

این یک مرحله پیشرفته‌تر از بازی مرتب‌سازی است و باید بعد از کسب مهارت کودک در بازی رنگ‌ها انجام شود.

در این مرحله مرتب‌سازی بر اساس بافت سطح یا نوع شی انجام می‌شود. به عنوان مثال چوبی در مقابل پلاستیک در مقابل فلز.

به این ترتیب کودک با انواع مواد و کاربردهای آنها آشنا می‌شود.

مرتب‌سازی پیچیده‌تر

راه‌های مختلفی برای افزودن بر پیچیدگی بازی مرتب‌سازی وجود دارد.

به طور مثال می‌توانید با زمان‌بندی سرعتی که بچه‌ها می‌توانند 5 شی از هر نوع را پیدا کنند، آن را به یک بازی پیچیده‌تر تبدیل کنید.

یا می‌توانید ترتیب جدا کردن رنگ‌ها را از قبل مشخص کنید مثلا اول سبز، بعد زرد، بعد آبی و غیره.

کودک در حال بازی با ماشین اسباب بازی

آموزش رانندگی در خانه

در کف اتاق کودک با استفاده از نخ‌های رنگی جاده، خیابان و کوچه رسم کنید. علائم راهنمایی و رانندگی را با کمک کودک با کاغذ و رنگ درست کنید و در مکان‌های مناسب قرار دهید.

با توجه به سن کودک وظایف مختلف به رانندگی را از او بخواهید. مثلا در مورد کودکان نوپا از آنها بخواهید که ماشین بازی کوچک را در دست بگیرند و آنها را بین خطوط عبور دهند.

در مورد کودکان بزرگتر از آنها بخواهید که در حین رانندگی قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

ایین بازی را می‌توانید با ماشین کنترلی، اسباب بازی قطار یا اسباب بازی هواپیما نیز انجام دهید.

بسکتبال جوراب

یکی از بازی های جذاب داخل خانه بازی بسکتبال با وسایل مختلف است. برای سرگرمی در داخل خانه از یک جفت جوراب چند “گلوله برفی” درست کنید، یک سبد لباسشویی (یا ظروف کوچکتر برای چالش بیشتر) تهیه کنید.

بچه‌ ها می‌توانند به نوبت پرتاب کنند تا امتیاز بگیرند، و حتی می‌توانند خطر پرتاب طولانی‌تری را که ارزش امتیاز بیشتری دارد، بپذیرند!

بازی عبور از موانع

عبور از موانع از بازی های جذاب داخل خانه برای کودکان است. در اینجا چند ایده برای بازی موانع وجود دارد که می‌توانید آنها را به هر ترتیبی تنظیم کنید:

  • بالش‌ها یا کوسن‌های مبل را با فاصله مناسب روی زمین قرار دهید تا بچه ها از یکی به دیگری بپرند. یا، بچه ها می‌توانند از روی بالش‌ها یا کوسن‌ها بپرند!
  • کودک بایستی فقط از طریق پریدن، خزیدن و قلت خوردن از روی موانعی مثل بالش‌ها عبور نماید و از یک نقطه به نقطه دیگر خانه حرکت کند.
  • خزیدن و عبور از تونل‌های ساخته شده از پتوها یا ملحفه‌های آویزان شده روی صندلی‌ها و کاناپه‌ها.
  • عبور از زیر میزها با خزیدن.

کودک و مادر در حال بازی با بادکنک

بازی های تقویت‌کننده تنفس

بازی های جذاب داخل خانه با بادکنک

برای یک بازی گروهی شاد فقط لازم است به تعداد کودکان یا تعداد اعضای خانواده بادکنک‌هایی را باد کنید.

سپس با ماژیک شکل صورت هر کس روی بادکنکش ترسیم گردد.

در ابتدای بازی با شروع موسیقی همه، بادکنک‌های خود را به هوا پرتاپ می‌کنند.

کودکان باید تلاش کنند تا از سقوط بادکنکشان روی زمین جلوگیری کنند و ناگهان موسیقی قطع می‌شود.

کسانی که بادکنکشان در آن لحظه روی زمین باشد، از بازی بیرون می‌روند اما بادکنکشان همچنان در بازی می‌ماند.

برنده بازی آخرین کسی است که با تمام بادکنک‌ها باقی مانده است.

حباب بازی

حباب بازی هم به شکل فردی جذاب است و هم به شکل گروهی.

برای بازی گروهی می‌توانید کودکان را دو دسته کنید که در مقابل هم با فاصله یک متر ایستاده‌اند و بین آنها نخی را روی زمین بگذارید تا از محدوده بازی خود جلوتر نروند.

با دستور شروع بازی هر دو طرف، حباب‌ها را به سمت هم پرتاب می‌کنند و همزمان باید با انگشت دست حباب‌های گروه مقابل که به سمتشان آمده است را هم بترکانند.

بازی به طور ناگهانی قطع می‌شود و گروهی برنده می‌شوند که در آن لحظه حباب کمتری سمتشان وجود داشته باشد.

می‌توانید از موسیقی‌های هیجان‌انگیز هم در این بازی استفاده کنید.

کودکان در حال بازی در خانه

بازی های خلاقانه هوش کلامی

داستان‌خوانی با ایفای نقش

شروع به خواندن یکی از داستان‌های مورد علاقه کودکتان کنید. و زمانی که به قسمت چالش‌برانگیز داستان رسیدید، خواندن را متوقف کنید و شروع به ایفای نقش کنید.

مثلا زمانی که داستان سیندرلا را برای کودک می‌خوانید و به قسمتی می‌رسید که خواهرانش لباس او را پاره کردند و رفتند، کتاب را ببندید و به کودکتان بگویید «حالا تو سیندرلا هستی.

به نظرت به جای گریه کردن چه کار دیگه‌ای می‌تونی بکنی؟»

این بازی به کودکان کمک می‌کند که هم مهارت‌های همدلی خود را افزایش دهند و هم تمرین کنند تا در مواقع بحرانی چطور حل مسئله کنند و تصمیم بگیرند.

بازی دنباله داستان

بازی “دنباله داستان” می‌تواند برای کودکان بالای ۶ سال بسیار جذاب باشد.

این بازی را می‌توانید در خانه، در ماشین زمانی که در حال سفر هستید یا در مهمانی‌ها یا حتی در کلاس درس زمانی که منتظر حضور معلم هستید، انجام دهید.

نفر اول دو جمله می‌گوید که شروع یک داستان است و بقیه به ترتیب با دو جمله ادامه داستان را می‌گویند.

کسی نمی‌تواند جمله نفر قبلی را برعکس کند یا نادیده بگیرد، بلکه باید جمله‌ها به شکلی روایت‌کننده یک داستان باشند.

در پایان یک داستان عجیب غریب و خنده‌دار به دست می‌آید که هیچ کس از روند آن یا پایانش خبر نداشته است.

این بازی برای بهبود مهارت‌های کلامی و خلاقیت کودکان بسیار مفید است.

حرف آخر بازی های جذاب داخل خانه برای کودکان

در زندگی امروزی کودکان ناچار هستند بسیاری از اوقات خود را در داخل خانه بگذرانند. در این شرایط امکان سرگرمی افراطی کودک با تلویزیون یا بازی های رایانه‌ای وجود دارد.

به همین دلیل ضروری است که والدین گزینه‌های جذاب و مفید برای سرگرم کردن کودکان داشته باشند. در این مقاله از مجله تخصصی آریاکید برخی بازی های جذاب داخل خانه را برای این منظور مفرفی کردیم.

استفاده از برخی از اسباب بازی ها نیز متناسب با سن و شرایط کودکان برای انجام بازی های جذاب داخل خانه و تقویت هوش و بهبود مهارتهای پایه کودکان مفید خواهد بود.


منابع:

Fox , Isadora. June 2011. 17 Great Indoor Games and Activities. Retrieved May 18, 2016 from  http://www.parents.com/fun/activities/indoor/kids-indoor-games-activities/.

Benjamin, Jennifer. 2015. 29 indoor games. Retrieved May 18, 2016 from http://www.momtastic.com/parenting/174321-5-indoor-games-for-kids/

https://parenting.firstcry.com/articles/top-40-fun-indoor-games-for-kids/


1 دیدگاه در “بازی های جذاب داخل خانه برای کودکان 2 الی 3 سال

  1. مرتضي گفت:

    لطفاً از اين بازيها براي گروه سني دو تا سه سال بيشتر معرفي كنيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *