تربیت کودک و نوجوان

ترس در کودکان دبستانی و علائم آن

ترس در کودکان دبستانی

ترس در کودکان دبستانی مانند سایر دوره‌های سنی، ویژگی­‌های خاص خود را دارد. البته هر کودکی نیز ویژگی­‌های شخصیتی خاص خود را دارد. می­‌توان گفت ویژگی‌های هر کودک منحصر به فرد است. اما گاهی کودکان احساسات، هیجان‌ها و رفتارهای مشابهی از خود بروز می­‌دهند که موجب ناراحتی و مشکلاتی برای اطرافیان­شان می­‌شوند. بروز رفتارهای ناگهانی در رفتار کودکان مانند اضطراب، شب‌ادراری، بیقراری، ناخن جویدن، کم‌­توجهی، مشکلات یادگیری، تغییر در خوردن و خوابیدن، افسردگی و گوشه‌گیری، عدم برقراری ارتباط با دیگران و… از جمله مشکلاتی است که والدین را نگران می­‌کند.

گاهی بروز ترس در کودکان طبیعی است و در غالب کودکان دبستانی رخ می­‌دهد که جای نگرانی نیست.

در ادامه به مواردی از ترس در کودکان در سنین مختلف دبستان اشاره می­‌کنیم.

ترس‌های طبیعی کودکان در سنین مختلف

شش سالگی: ترس از تاریکی، ترس از تنهایی، ترس از رعد و برق، ترس از هیولا و ارواح و…

هفت سالگی: ترس از تاریکی، ترس از گم شدن، ترس از توفان، ترس از تنها ماندن، ترس از ارواح، هیولا، جادوگران و…

هشت سالگی: ترس از افرادی مانند دزد، ترس از سلاح و تفنگ، ترس از تنها ماندن، ترس از حیوانات، ترس از هیولا و ارواح و…

نه سالگی: ترس از تاریکی و تنها ماندن، ترس از گم شدن، ترس از تصادف و آسیب دیدن و ترس از تنها ماندن و از دست دادن والدین

ده سالگی: ترس از افراد ناشناس و آسیب‌زننده، ترس از خواب­‌های وحشتناک و کابوس و ترس از تنبیه شدن

یازده سالگی: ترس از تنها ماندن، ترس از کابوس‌­های شبانه، ترس از آسیب دیدن توسط افراد ناشناس و ترس از بیمارشدن

دوازده سالگی: ترس از تنبیه شدن توسط معلم یا والدین، ترس از تاریکی، ترس از تنها ماندن، ترس از ترک شدن توسط والدین و ترس از امتحان و نمره (رابینسون و رابر[۱]، ۱۹۹۱).

تفاوت ترس در دختران و پسران

ترس‌های رایج در کودکان با توجه به جنسیت کودک متفاوت است.

ترس‌­های معمول در پسران بیشتر شامل:

ترس از عنکبوت، ترس از شکارچیان، ترس از صدمه دیدن توسط ماشین، ترس از مار، ترس از دزد، ترس از تاریکی، ترس از خواب‌­های ترسناک و کابوس، ترس از اعمال پزشکی و… است.

اما ترس­‌های معمول در دختران بیشتر شامل:

ترس از عنکبوت، سوسک و حشرات، ترس از مردن والدین، ترس از ربوده شدن، ترس از تاریکی، ترس از فیلم‌های ترسناک، ترس از رعد و برق، ترس از هیولا و ارواح، ترس از تنها خوابیدن و ترس از اشتباه کردن و تنبیه شدن است. (موریس، کلاریس و همکاران، [۲] ۱۹۹۷).

انواع علائم ترس در کودکان دبستانی

علائم ترس­‌های دوران کودکی را می­‌توان در قالب سه علامت خلاصه کرد؛ پاسخ ترس از طریق سیستم‌های شناختی، فیزیولوژیکی و رفتاری. این علائم که به طور معمول در شرایط هراس‌­انگیز در کودکان بروز می­‌کند، عبارتند از:

ـ علائم شناختی ترس: علائمی در کودک است شامل اظهاراتی در مورد احساس ترس (من احساس ترس می‌کنم)، خودگویی منفی (من نمی­‌توانم به مدرسه بروم) و پیش‌بینی آسیب از اشیاء یا موارد ترسناک (پرنده به من نوک خواهد زد).

علائم فیزیولوژی یا جسمانی ترس

 افزایش ضربان قلب، عرق کردن، خشکی دهان، تهوع، لرزش، تکان دادن، سردرد، دل‌درد و تغییرات در تنفس. از جمله علائم جسمانی ترس محسوب می‌شوند.

شکایاتی مانند دل‌درد و سردرد نشان می­‌دهد که کودکان تحت ترس یا استرس هستند و والدین این دردها را بیش از یک بیماری جسمی می‌دانند. این مشکل چیزی نیست که کودک آن را از خود ساخته باشد. کـودکـان به وسیله سردرد و دل­‌درد می­‌خواهند از چیزی فرار کنند اما گاهی این یک مشکل واقعی است و می­‌تواند راهی باشد برای اینکه آنها خود را با استرس‌ها تطابق دهند.

اگر این علائم ادامه‌دار و جدی باشد، لازم است والدین با یک روانشناس کودک مشورت کنند.

علائم آشکار رفتاری ترس

اجتناب یا فرار از موقعیت هراس­‌انگیز، هنگامی که اجتناب و فرار امکان‌پذیر نیست، کودکان ممکن است کج‌خلقی نشان دهند، مسدود کردن و پوشاندن چشم‌ها، خوردن انگشت شست، داد و فریاد، چسبیدن به پدر و مادر، اختلالات خواب از جمله ناتوانی در به خواب رفتن، از خواب پریدن و بیش از حد خوابیدن و… (کینگ، مریس و اولندیک،[۳] ۲۰۰۴).

 

منفیبافی و دروغگویی:

گاهی منفی‌بافی و دروغگویی کودکان ناشی از ترس و هراسی پنهانی است. مثلاً کودک به دلیل ترس از تنبیه شدن و عواقب راستگویی به دروغ پناه می­‌برد که در این مورد والدین باید از هر گونه اقدام شتابزده و ناهنجار و تنبیه­ کردن کودک پرهیز کنند. راه مقابله با این مسأله این است که والدین بدون اینکه دروغ کودک را تأیید کنند، آن را بزرگ نکنند و به او بگویند اگر این طور بود، خیلی خوب بود.

به این طریق والدین دروغ را قبول نکرده­‌اند و از طرفی احساسات او را نیز سرکوب نکرده­‌اند. به این وسیله والدین و کودک می­‌توانند بیشتر با هم صحبت کنند.

محرومیت و خجالتی بودن و عصبانیت افراطی:

همه ما تقریباً با اخلاق بچه­‌ها آشنایی داریم. همـه بچـه­‌ها با یک سرعت بالغ نمی­‌شوند. بعضی از بچه­‌ها در پذیرش بعضی چیزها کند هستند. گاهی عصبی بودن یا خجالتی بودن کودک ناشی از نوعی ترس و نگرانی است. مثلاً ترس از غریبه‌­ها او را دچار خجالتی بودن افراطی می­‌کند.

اگـر فرزند شما زود عصبـانی شـده و پرخاشگـری می­‌کند و زودتر از بقیه آشفتـه می­‌شود، باید به او کمک کنید تا راهی برای تخلیه هیجانات و ترس­‌های خود پیدا کند.

اگر کودک ما بعد از مدرسه نیاز به تحرک دارد، به او پیشنهاد ورزش کنیم. اگر فرزند ما نیاز به آرامش دارد، به او توصیه کنیم به موسیقی گوش دهد. سعی کنیم از کودکان­مان سؤال کلی نپرسیم بلکه با آنها بیشتر صحبت کنیم.

منابع:

King, N., Muris, P., & Ollendick, T. (2004). Specific phobia.

Matthews, R. A, Reuther, E. T., Davis III, T. E., Munson, M. S., & Grills‐Taquechel, A. E. (2010). Fear of anxiety as a partial mediator of the relation between trauma severity and PTSD

Muris, P., Merckelbach, H., & Collaris, R. (1997). Common childhood fears and their origins. Behavior Research and Therapy, 35(10), 929937.

Robinson, E. H., Rotter, J. C., Fey, M. A., & Robinson, S. L. (1991). Children’s fears: Toward a preventive model. The School Counselor, 38(3), 187-202.

[1] Robinson III, E., & Rotter, J.

[2] Muris, P., Merckelbach, H., & Collaris, R

[3] King, Muris, and Ollendick

در زمینه ترس در کودکان می‌توانید مقالات زیر را هم ببینید:

ترس های در کودکان زیر پنج سال

درمان ترس در کودکان با قصه

 

author-avatar

درباره آزاده سیدمیرزایی

سرکار خانم سید میرزایی، دانش آموخته مقطع کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی در دانشگاه خوارزمی، به مدت 4 سال است که به دلیل علاقه وافر به تحقیق، پژوهش، در این حوزه فعالیت دارد. تعهد و مسئولیت پذیری دو ویژگی بارز اوست. صبر و شکیبایی او سبب شده تا در پژوهش های طولی بتواند با اشتیاق کار کند. او اعتقاد به پیشگیری قبل از درمان دارد، لذا آموزش را بر هر چیزی ارجح میداند. تعلیم و تربیت صحیح و شادی کودکان این مرز و بوم از دغدغه های اصلی اوست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *