بارداری

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری تغییرات جنین شما به طرف رشد و بلوغ هدف‌گیری می‌شود. اساساً جنین شما یک نمونه کوچک از چیزی است که هنگام تولد خواهد بود؛ البته بسیار کوچک‌تر. همه اندام‌های او شکل گرفته و آماده یک زندگی مستقل بعد از تولد می‌شود. احتمال نقص جسمانی بعد از هفته دهم بارداری کاهش یافته است اما هنوز باید فوق‌العاده مراقب باشید. جنبه‌های مهم دیگری از رشد جنین هنوز ادامه خواهد داشت.

سه ماهه اول بارداری به عقیده بعضی زنان سخت‌تر از بقیه هفته‌ها است. بعضی زنان در این هفته احساس آرامش می‌کنند زیرا احتمال سقط جنین کاهش یافته است. در این هفته سؤال‌های زیادی از قبیل اینکه آیا زود است وسایل بچه را بخریم؟ آیا حالا باید موضوع بارداری را به دیگران بگوییم؟ آیا حال بچه خوب است؟ من چگونه می‌توانم مادر کسی بشوم؟ در ذهن شما جریان دارد و کاملاً طبیعی است.

تغییرات جسمانی شما در این هفته

در هفته دهم بارداری سایز رحم شما به اندازه یک گریپ فروت است. دور کمر شما چاق‌تر شده است. متأسفانه هنوز با حالت تهوع روبرو هستید. از غذاهای ساده و زودهضم استفاده کنید. اگر نمی‌توانید آشپزی کنید، همسرتان را تشویق به این کار کنید.

داشتن باد معده در این دوران رایج است و نمی‌توان برای آن کاری انجام داد. از غذاهایی که این مشکل را اضافه می‌کنند، اجتناب کنید. سبزیجات برگ‌دار سبز، لوبیاها، سبوس و غلات با فیبر بالا همه می‌توانند عوامل اصلی باد معده شما باشند.

تغییرات عاطفی شما در هفته دهم بارداری

در این هفته نسبت به سابق خرافاتی‌تر می شوید. سعی کنید بین علم و واقعیت با کمی تفریح سالم تعادل برقرار کنید. در هنگام بارداری خواب‌ها و رؤیاها بعد تازه‌ای به خود می‌گیرند. آنها می‌توانند خیلی عجیب و ترسناک باشند و با عقل هم جور درنیایند. خواب‌ها فقط ما را از دست اطلاعات غیرضروری روز خلاص می‌کنند.

اینکه چه مدت می‌خواهید از مرخصی زایمان استفاده کنید، قسمتی از افکار شما را اشغال می‌کند. کمی احساس ناخوشی و بی‌حالی را در این هفته احساس می‌کنید. بارداری شما هنوز آشکار نیست ولی شما یک وزن اضافی را تحمل می‌کنید.

خود را از لذت‌های ساده‌ای که حال شما را خوب می‌کند، محروم نکنید: ماساژ، رفتن به آرایشگاه، خرید کردن و… همه اینها روحیه تضعیف‌شده شما را احیا می‌کند.

تغییرات جنین شما در این هفته

در این هفته کودک شما به اندازه یک آلو بخارا است. تا هفته دهم انگشت‌های دست و پای جنین شما شکل گرفته و ناخن‌ها در حال شکل‌گیری هستند. در این هفته جنین شما می‌تواند دست و پایش را به طرف زانو و آرنج خم کند. او می‌تواند مچ دستش را خم کند.

همه اندام‌های جنین در این هفته در جایی که باید باشند، قرار می‌گیرند و باقیمانده بارداری را آنها به منظور آمادگی در زندگی رحمی و رشد و تکامل ادامه می‌دهند.

در هفته دهم بارداری کلیه‌های جنین شما در حال تصفیه خون و تولید ادرار هستند. اگر بچه شما پسر باشد، بیضه‌های او در حال تولید تستوسترون مهم‌ترین هورمون جنسی هستند. سر کودک شما هنوز در مقایسه با سایر قسمت‌های بدن بزرگ است اما از هفته دهم دارای گردن است و استخوان‌های صورتش در حال شکل‌گیری هستند. در این مرحله با سونوگرافی می‌توانید چهره او را ببینید.

یک لایه موی نازک که به عنوان کرک جنینی شناخته شده، سراسر بدن او را می‌‌پوشاند. گوش درونی و بیرونی، جوانه‌های دندان و چشم‌ها همه کاملاً شکل گرفته‌اند.

توصیه‌های هفته دهم بارداری

اگر از نوشیدنی‌های گرم، مانند چای کافئین‌دار احساس تهوع به شما دست می‌دهد، از چای گیاهی استفاده کنید.
در این هفته خوردن کلسیم و شیر را افزایش دهید. جوانه‌های دندانی کودک شما در حال شکل‌گیری است. پس استفاده از این ماده مغذی تأثیر مثبتی روی دندان کودک شما دارد. در این هفته از هر گونه عفونتی که درجه حرارت کودک شما را افزایش داده و ایجاد خطر برای رشد دندان‌های او شود، اجتناب کنید.

مقداری غذای ساده برای مواقعی که احساس سرگیجه می‌کنید، دم دست داشته باشید. قند خون شما گاهی پایین است. اگر برای مدت طولانی نشسته‌اید، به سرعت از جا بلند نشوید. به بدن خود زمانی برای تنظیم فشار خون بدهید.

لینک سایر هفته های بارداری:

[row style=”small” width=”custom” custom_width=”650px” v_align=”middle”] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته نهم بارداری” color=”secondary” style=”outline” radius=”10″ depth=”2″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87-%d9%86%d9%87%d9%85-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/”] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته های بارداری” color=”success” style=”outline” radius=”10″ depth=”2″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/”] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته یازدهم بارداری” color=”secondary” style=”outline” radius=”10″ depth=”2″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%8A%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/”] [/col] [/row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *