بارداری

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری ، شما در اواخر اولین سه ماهه بارداری هستید. کودک شما یک شخص ثابت شده و وجودش منشأ اثر شده است. اگر چه هفته‌های اولیه، حرکت برای بیشتر زنان سخت است ولی برای بعضی‌ها هم سخت نیست. هنوز ۳۰ هفته دیگر را پیش رو دارید. هنوز برای دیگران واضح نیست که شما باردار هستید اما دور کمر شما کمی چاق شده، دکمه شلوارها و لباس‌های چسبان شما کاملاً بسته نمی‌شود.

پوشیدن لباس بارداری هنوز زود است ولی لباس‌هایی را که کمر آنها قابل تنظیم هستند، بپوشید. هنوز در مورد گفتن خبر بارداری به دیگران فکر می‌کنید. تغییر در اشتها، به دستشویی رفتن‌های مکرر و… همه را نسبت به شما مشکوک می‌کند. بعضی از زوجین از گفتن خبر بارداری به دیگران تا آخر سه ماهه اول بارداری خودداری می‌کنند تا ریسک سقط جنین کاهش یابد.

تغییرات جسمانی شما در این هفته

دیدن افزایش حجم رحم از روی دیواره شکمی هنوز خیلی زود است. رحم شما در پشت استخوان زهار محافظت می‌شود و تا بعد از هفته دوازدهم بالا نمی‌آید.
سیاهرگ‌های شما واضح‌تر دیده می‌شود؛ به‌خصوص در اطراف پستان‌ها و پاها. اگر برای مدت طولانی بایستید، دچار پادرد می‌شوید. سعی کنید هنگامی که روی صندلی نشسته یا در حال استراحت هستید، پاهای خود را بالا نگه دارید.
ترشحات واژینالی افزایش یافته و تا زمانی که بوی آزاردهنده نداشته باشد یا به رنگ زرد نباشد، نرمال است و جای نگرانی نیست. خیلی از زنان از شورت های نخی آستردار در این مرحله استفاده می‌کنند.
ممکن است دچار درد و گرفتگی عضلانی در ناحیه شکمی شوید. این حالت طبیعی است و شبیه درد پیش از قاعدگی است. با وجود این اگر مشاهده کردید که این دردها همیشگی است یا هر گونه خونریزی واژینالی مشاهده کردید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
نوک پستان‌های شما درشت‌تر و تیره‌تر شده و جوش‌هایی اطراف نوک پستان‌های شما در حال شکل‌گیری است. این جوش‌ها نوک پستان‌های شما را برای شیردهی آماده می‌کند. آنها را فشار ندهید و سعی نکنید که از دستشان خلاص شوید. برخلاف جوش‌های روی صورت این جوش‌ها هدف خاصی دارند.
در هفته نهم بارداری بروز جدیدی از جوش‌های نوجوانی را مشاهده می‌کنید. هورمون‌های بارداری مسؤول این جوش‌ها هستند. مراقب چیزهایی که روی این جوش‌ها می‌گذارید باشید. بعضی از کرم‌ها در دروان بارداری توصیه نمی‌شوند.

تغییرات عاطفی شما در هفته نهم بارداری

در این هفته کمی احساس افسردگی می‌کنید. حالت تهوع و خستگی هنوز با شما است و کار زیادی برای کاهش آن نمی‌توان انجام داد. بعضی زنان در پایان سه ماهه اول بهتر می‌شوند.
ممکن است احساس کنید همسرتان به اندازه شما علاقمند به بارداری نیست. او فقط از شنیده‌های شما متوجه بارداری شما شده و هنوز چیز زیادی از ظاهر شما ندیده است و نداشتن شور و اشتیاق او را عدم علاقه تعبیر نکنید. واقعیت بارداری شما تا چند هفته دیگر برای او مشخص می‌شود.
بعضی از زنان از نداشتن احساس عشق مادری در این زمان احساس گناه می‌کنند و نگرانند که مبادا کودکشان متوجه این احساس بشود. اگر شما این گونه هستید، نگران نباشید کودک شما قادر به شناخت این احساس نیست.
همیشه احساس خستگی شما میرتواند اثر زیانباری داشته باشد. برای یک زندگی ساده برنامه‌ریزی کنید. «نه گفتن» را برای انجام کارهایی که انرژی انجام دادن آن را ندارید، یاد بگیرید.

تغییرات جنین شما در این هفته

سایز جنین شما در این هفته به اندازه یک زیتون سبز متوسط است. در این هفته پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند صدای قلب کودک شما را بشنود. با شروع هفته نهم چشم‌های جنین شما رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شود. حتی مقداری رنگ‌دانه دارد. رنگ دائمی چشم‌های کودک شما متأثر از ژنی است که از شما و پدرش به ارث برده است.
گوش‌های جنین شما در دو طرف و بیرون در حال شکل‌گیری هستند. درون دهان کودک شما زبانی کوچک و حتی جوانه‌های دندان در آرواره در حال شکل‌گیری است.

توصیه‌های هفته نهم بارداری

در یک کلاس آموزش زایمان طبیعی ثبت نام کنید.
درباره ثبت نام در کلاس یوگا و ورزش از قبل فکر کنید. این کلاس‌ها می‌توانند روش خوبی برای ملاقات با سایر زنان باردار باشند.
اگر شما دونده هستید، ورزشتان را تغییر دهید زیرا تکان‌های تکراری در دوران بارداری برای شما ضرر دارد.

لینک سایر هفته های بارداری:

[row style=”small” width=”custom” custom_width=”650px”] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته هشتم بارداری” color=”secondary” style=”outline” radius=”10″ depth=”2″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/”] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته های بارداری” color=”success” style=”outline” radius=”10″ depth=”3″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c/”] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″] [button text=”هفته دهم بارداری” color=”secondary” style=”outline” radius=”10″ depth=”2″ expand=”true” link=”https://www.aryakid.com/%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/”] [/col] [/row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *