بهبود مهارتهای پایه

نقش خانواده در تقویت مهارت حل مسئله کودکان

نقش خانواده در تقویت مهارت حل مسئله کودکان

مهارت حل مسئله یکی از مهارت‌ ده گانه زندگی است که توسعه آن در کودکان ضروری است. خانواده به عنوان مهمترین عامل شکلگیری و رشد توانایی‌های کودکان نقش مهمی در تقویت مهارت حل مسئله کودک دارد. به همین دلیل، در این مقاله از مجله تخصصی آریاکید به بررسی این نقش اساسی خانواده در پرورش مهارت حل مسئله در کودکان می‌پردازیم.

ابعاد مهارت حل مسئله

مهارت حل مسأله [1] یکی از کنش‌­های عالی ذهن است که در آن فرد باید با برقراری روابط بین تجربه­‌های گذشته و مسأله، رابطه بین آنها را کشف و با توجه به آن، راه‌حل مناسب را اتخاذ کند (اسرا، ۲۰۱۳ و مایر، ۱۹۸۳).

به عبارت دیگر مهارت حل مسئله، عمل تصمیم­‌گیری است که شامل شناخت و شناسایی وضعیتی است که در آن تصمیم­‌گیری، جمع­‌آوری اطلاعات، بررسی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی وضعیت موجود انجام می­‌شود. پیامدهای رفتار در آن وضعیت و گرفتن بازخورد از محیط اجتماعی توسط فرد ارزیابی می­‌شود (ارزوکان، ۲۰۱۳)

در نتیجه شخص با جایگزین کردن تصمیم­‌هایی که می­‌تواند نتایح مثبت و مؤثرتری را برای زندگی وی در پی داشته باشد، اقدام به اتخاذ تصمیمی مناسب­‌تر می­‌کند (ساردوگان، کاراهان و کایگوسوز، ۲۰۰۶؛ گرمیز و بواک، ۲۰۰۳؛ گلات، ۱۹۸۹؛ مارکو، هارتونگ، نیومن و پار، ۲۰۰۳).

افزون بر آن، تقویت مهارت حل مسئله به فرد یاری می­‌دهد تا با یافتن راه­‌حل مناسب برای حل مشکل (پرلا و دونل، ۲۰۰۴)، در مواجهه با چالش­‌ها و مسائل زندگی، امکانات گوناگون پیرامون خود را شناسایی و از آن به منظور تصمیم­‌گیری مناسب و حل مسأله در شرایط گوناگون استفاده کند (ویزبرگ، ۲۰۰۵).

اهمیت تقویت مهارت حل مسئله در کودکان  

مواجهه با مشکل در زندگی روزمره امری طبیعی و اجتناب­‌ناپذیر است و افراد در سراسر زندگی خود با مسائل و مشکلات مختلفی روب­رو می­‌شوند. از این رو توانایی افراد در مواجهه با این­ گونه موقعیت­‌ها به شیوه صحیح و کارآمد از اهمیت بالایی برخوردار است (پوگلیس و وایت، ۲۰۱۳؛ توورسکی و شوارتز، ۲۰۰۵؛ شور، ۱۹۷۹).

در بطن تغییرات سریع اجتماعی و وقایع تنیدگی­‌زا (شامل وقایعی است که فرد را دچار فشار روانی، استرس و حالت تنش می‌کند) فرد باید یاد بگیرد جایگاهی در اجتماع بیابد، با همسالان رابطه مطلوب برقرار کند، خود را با مدرسه، اجتماع، همسالان و خانواده سازگار سازد و بر تحقق بسیاری از اعمال پیچیده فردی و بین‌فردی حیاتی که وی را برای زندگی آینده آماده می­‌کند، تسلط یابد (پاکدامن و مرتضوی­‌نصیری، ۱۳۹۳).

عوارض کمبود مهارت حل مسئله

بنابراین، نیاز به تقویت مهارت ­‌حل مسئله در تمامی زمینه­‌های زندگی مشهود است و فرد آن را از طریق تعامل با محیط و وضعیت­‌های مختلف کسب می­‌کند. برای مثال این مهارت در دوره پیش‌­دبستانی از طریق هدایت و مساعدت خانواده و مدرسه به دست می­‌آید و با ایجاد نظم خاصی در فرد، در طول زندگی فرد تداوم می‌­یابد (کورتیلماز، ۲۰۰۵).

پژوهش‌­ها نشان داده­‌اند افرادی که مهارت­ حل مسأله پایینی دارند، در برخورد با مشکلات با شکست مواجه شده و به محض رویارویی با موانع، ممکن است با بروز رفتارهای برانگیخته[2] نسبت به آن واکنش نشان دهند، احساس ناکامی کنند. پرخاشگر شوند یا برای پرهیز از موقعیت مشکل­‌ساز گوشه‌­گیر شوند. فرآیندی که می‌­تواند بروز رفتارهای سازش‌­نایافته[3] را برای فرد در پی داشته باشد (شور، ۲۰۰۱؛ واکر، دگنان، فاکس و هندرسون، ۲۰۱۳).

از این رو به نظر می­‌رسد تقویت مهارت حل مسأله از جمله اساسی‌­ترین مهارت‌­ ها در رویارویی با این گونه مشکلات است.

مادر و کودک در حال گفتگو

شیوه عمل در کودکان

تقویت مهارت حل مسئله از طریق مداخله‌­های شناختی ـ رفتاری برای کودکانی که مشکلات رفتاری، مشکلات سلوک و نافرمانی، پرخاشگری و رفتارهای ضداجتماعی و همچنین گوشه‌گیری و انزوا دارند، کاربرد دارد (اُه، مین، پارک و کو، ۱۹۹۸؛ رابینسون، ۱۹۹۹؛ واکر و دیگران، ۲۰۱۳)

تقویت مهارت حل مسئله به کودکان کمک می­‌کند به طور مؤثر قادر به مدیریت احساسات خود شوند و مهارت­‌های اجتماعی مورد نیاز برای ایجاد و حفظ دوستی را کسب کنند (جانسون، ۲۰۰۱؛ رید و وبستر- استراتان، ۲۰۰۱؛ گرین و دیگران، ۲۰۰۴؛ مک­کاریک- دیکس، ۲۰۰۰).

به این ترتیب، مهارت حل مسئله برای کودک یک مهارت مهم زندگی است که باید آن را توسعه دهد تا بتواند تصمیمات سالمی برای خود بگیرد.

اگر کودک بتواند به تنهایی مشکلات را حل کند، شادتر، اعتماد به نفس‌تر و مستقل‌تر خواهد بود. آنها از ناکارآمدی خود احساس ناامیدی یا ناامیدی نخواهند کرد. به همین دلیل مهم است که آموزش و تقویت مهارت حل مسئله را از سنین پایین به کودکان آغاز کنیم.

خانواده چگونه بر تقویت مهارت حل مسئله کودکان اثر می‌گذارد؟

اکثر صاحبنظران روانشناسی با وجود اختلاف نظر در بسیاری از حوزه‌­ها، در زمینه اهمیت نقش خانواده در فرآیند تحول اتفاق نظر دارند. و این امر منعکس­‌کننده تأثیر بارز والدین بر فرآیند تحول است (پارک، اونستین، ریزر و زاهن- وکسلر، ۱۹۹۴؛ پاکدامن و دیگران، ۱۳۹۳؛ پکارسکی، ۲۰۱۳؛ نتر، تورنبری و برشتاین- نایت، ۲۰۱۳).

یکی از مسؤولیت­‌های والدین کمک به کودک در جهت تشخیص و حل مشکلات گوناگونی است که به­‌طور مداوم در زندگی روزمره با آن روبرو می­‌شود (توورسکی و شوارتز، ۲۰۰۵).

بر این اساس والدین آشنا با روش­‌های حل مسئله سعی می­‌کنند به کودکان خود برای فکر کردن درباره چالش­‌های پیش رو، در نظر گرفتن راه‌­حل­های مختلف و انتخاب بهترین راه­‌حل کمک کنند.

در نتیجه، کودکان نیز چگونگی برخورد با مشکلات و شکست­‌هایشان را بدون ایجاد موقعیت تنیدگی­‌زا یاد خواهند گرفت (آبراهام، توورسکی و شوارتز، ۲۰۰۵؛ جئون، پیترسون و دکاستر، ۲۰۱۳).

بدین­ جهت رابطه مناسب والد ـ کودک عامل تعیین­‌کننده­‌ای در تحول کودک و سلامت روانی او در بزرگسالی شناخته شده است (یوشیزومی، موراس، موراکامی و تاکائی، ۲۰۰۷).

تعامل فرزندان همراه با چالش‌­هایی است که برخورد مناسب والدین می­‌تواند حل مناسب آنها را در پی داشته باشد (شومان، گریف، جانکی، گری و هامل، ۲۰۱۳).

نقش والدین در پرورش مهارت حل مسئله کودکان

اهمیت نگرش و رفتار والدین

در همین راستا، پژوهش‌­های گنچ[4] و کالافات[5] (۲۰۰۷ نقل از واکر و دیگران، ۲۰۱۳) نشان دادند بازخورد پدر و مادر در حل مسئله، می­‌تواند مهارت­‌ حل مسئله کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. کف و دی­کویک (۲۰۰۴)

نیز با بررسی رابطه بین الگوهای روابط خانوادگی با مشکلات رفتاری و اضطرابی فرزندان دریافتند کیفیت ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر با بروز این مشکلات در نوجوانی ارتباط دارد. در الگوهای ارتباطی که به نظر فرزندان توجه نمی‌­شود و آنها را در مسائل خانواده مشارکت نمی­‌دهند و والدین به­ جای فرزندان تصمیم می­‌گیرند، احتمال بروز ناسازگاری فرزندان با خانواده بیشتر است.

همچنین والدینی که به تهدید، تنبیه و تحقیر به­ جای کمک به کودکان در حل مشکلات تکیه می­‌کنند، بیشتر احتمال دارد که کودکانی با مشکلات رفتاری داشته باشند (فریمن و شاو، ۲۰۱۳؛ ویلسون و دوربین، ۲۰۱۳)

اما والدینی که به تقویت مهارت حل مسئله کودکان خود کمک می‌کنند، کمتر به قضاوت در مورد آنها می­‌پردازند و دلبستگی ایمن­‌تری با فرزندان خود ایجاد کرده­‌اند (تویینتیمن و مارتین، ۱۹۷۸؛ فاولر، هانسن، بارناتو و گرند، ۲۰۱۳؛ نیتز و داپکینز- استرایت، ۲۰۰۴).

تاثیر کمبود مهارت حل مسئله در والدین بر کودکان

فقدان مهارت حل مسأله در مادران می­‌تواند موجبات بروز مشکلات سازش­‌نیافتگی و حتی رفتاری را در خانواده­‌ها و کودکان فراهم کند (فریمن و شاو، ۲۰۱۳؛ ویلسون و دوربین، ۲۰۱۳).

بنابراین، با توجه به اهمیت نقش فرزندپروری مادر و نقش مؤثر او در فرآیندهای خانوادگی، به نظر می­‌رسد می­‌توان برای ارتقای توانایی حل مسأله مادرانی که در این مهارت ضعیف هستند، از طریق برنامه­‌های مدون آموزش خانواده و در قالب کارگاه­‌های آموزشی اقدام کرد (مک­موران و مک­گوایر، ۲۰۰۵).

چنانچه مشخص است، الگوی رفتاری و بازخوردی والدین در ارتباط با کودکان جهت ارتقای توانایی‌ها و تقویت مهارت حل مسئله آنها اهمیت زیادی دارد.

والدین اصلی‌ترین اشخاص مرتبط با کودکان محسوب می‌شوند و می‌توانند با اصلاح اعمال و رفتار خود و جهت‌دهی ارتباطی مناسب، آموزه‌هایی را به فرزندان خود منتقل کنند که موجب ارتقای وضعیت فکری و استدلال فرزندانشان شود.

آموزش و تقویت مهارت ­‌حل مسئله از سوی والدین بدون آنکه به حرمت کودکان خدشه­‌ای وارد سازد، به آنان کمک می­‌کند به مسائل خود بیندیشند. راه­‌حل­های مختلف برای آن بیابند و با انتخاب بهترین راه­‌حل، به حل مسائل خود مبادرت ورزند.

افزون بر آن، کودکان یاد می­‌گیرند با مسائل و مشکلات خود به گونه‌­ای برخورد کنند که دچار اضطراب نشوند. و به شکست­‌های احتمالی واکنش مناسب نشان دهند (توورسکی و شوارتز، ۲۰۰۵).

مادر و کودک در حال بازی

نکات کلیدی برای تقویت مهارت حل مسئله در کودکان

در همین راستا و با توجه با مباحث مطرح شده، رعایت نکات زیر می‌تواند در تقویت مهارت حل مسئله کودکان مفید واقع شود:

  • صحبت با کودکان و کمک فکری همراه با محبت و احترام در رابطه با رویارویی با مسائل گوناگون.
  • بهبود وضعیت تعامل کودک و والدین و به‌کارگیری سیستم تربیت کودک و نوجوان همراه با محبت، احترام و نظم.
  • ارائه راه حل‌های مختلف به کودکان برای حل مشکلات و خواستن از کودک که راه حل‌های جدید ارائه دهند.
  • کمک به تقویت مهارت حل مسئله کودکان برای درست اندیشیدن از طریق خواندن کتاب داستان و بیان خاطرات.
  • ذکر پیامدهای رفتارهای نادرست و تصمیمات غلط و تبیین علت پیامدهای تصمیمات منطقی.
  • استفاده از اسباب بازی های مناسب تقویت مهارت حل مسئله در کودکان.

مطالعه مقاله اهمیت پرورش مهارت حل مسئله در کودکان و نوجوانان در این زمینه مفید خواهد بود.


منابع:

شکوهی یکتا، محسن. شریفی، علی و معتمد یگانه، نگین. (۱۳۹۴). اثربخشی آموزش مهارت‌های حل مسأله بر تعامل والد ـ کودک. روانشناسی تحولی: روانشناسی ایران. ۱۲. ۴۵.

شکوهی یکتا، محسن و پرند، اکرم. (۱۳۸۷). آموزش روش حل مسأله به مادران و تأثیر آن بر روابط خانوادگی. فصلنامه خانواده‌پژوهی. ۴(۱۳). ۱۶ – ۵.

Fowler, N., Hansen, A., Barnato, A., & Garand, L. (2013). Association between anticipatory grief and problem solving among family caregivers of persons with cognitive impairment. Journal of Aging and Health, 25 (3), 493-509.

Pekarsky, R. (2013). Effect of the child directed interaction phase of parent-child interaction therapy on behavioral impulsivity in young children. Dissertation Abstracts International: Section B: The Sciences and Engineering, 74(1-B(E). Doctoral Dissertation, School Psychology at Hofstra University.

[1]. Problem- solving skill

[2]. Implusive behaviors

[3]. Maladaptive behaviors

[4]. Genc. M.

[5]. Kalafat, R.


author-avatar

درباره محمدعلی فلاح نژاد

جناب آقای فلاح نژاد کارشناس ارشد روانشناسی عمومی می باشد. حیطه علاقه و فعالیت او مرتبط با حوزه ی کودک است. به اعتقاد او رشد مناسب فکری و رفتاری کودکان اهمیت زیادی در شکل گیری شخصیت بزرگسالی و در نهایت بوجود آمدن جامعه ای سالم و پویا دارد. خانواده و مدرسه از جمله مهمترین و موثرترین بسترهایی می باشند که سیستم رفتار و افکار کودکان را در طول دوران رشد تشکیل داده و سازماندهی می کنند، از همین روی آگاهی والدین و مسئولان آموزشی و تربیتی از ویژگی ها، مشکلات و حساسیت های کودکان در سنین مختلف و شناخت نقش و کارکردهای خود در راستای رشد و پرورش فکری و رفتاری کودکان در هر جامعه ای ضرورت زیادی دارد. با توجه به اهمیت این مسئله او در تلاش است تا مهمترین و کاربردی ترین مباحث مرتبط با کودک را در اختیار خانواده ها و مسئولین مراکز آموزشی قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *