اختلالات رفتاری

علائم افسردگی کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری و درمان

علائم افسردگی کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری و درمان

همانند بزرگسالان، کودکان نیز از خطر افسردگی در امان نیستند. درمان برای کودکانی که به افسردگی مبتلا می­‌شوند، امری حیاتی است و می­‌تواند مانع به وجود ­آمدن یک زندگی سراسر درد و رنج در آینده کودک شود. در این مقاله از مجله تخصصی آریاکید به بررسی علائم افسردگی کودکان و ارائه راهکارهایی برای والدین جهت پیشگیری و درمان آن می‌پردازیم.

بیماری افسردگی و پیامدهای آن

افسردگی یکی از بیماری‌های شایع در قرن اخیر است. اختلال افسردگی یک بیماری است که بر خلق و خو و افکار فرد ثأثیر گذاشته و خوابیدن، غذا خوردن و احساسات را نیز درگیر می‌­کند.

افسردگی منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس شده که خود مانعی در بهبودی فرد است. اگر درمان این بیماری به تعویق بیفتد، ممکن است علائم آن ماه‌ها و حتی سال‌ها ادامه یابد.

نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان و نوجوانان نیز ممکن است دچار افسردگی شوند. تقریباً ۵ درصد از کودکان و نوجوانان این بیماری را تجربه می‌­کنند.

معمولاً کودکانی که تحت فشارهای روانی هستند یا تجربه­ از دست‌دادگی دارند یا دارای اختلالات اضطرابی یا اختلال سلوک، بی­‌توجهی و یادگیری هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. مشخص شده است افسردگی والدین می­‌تواند فرزندان را نیز در معرض ابتلا قرار دهد.

افسردگی نوعی مشکل آسیب‌شناختی روانی است که از سال­‌ها پیش به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. این بیماری در تمام دنیا شیوع دارد و میزان ابتلا به آن در حال افزایش است.

این در حالی است که افسردگی کودکان به عنوان یک اختلال روانی، تنها در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. گاهی مواقع کودکان احساسات و رفتارهایی دارند که سبب بروز مشکلاتی برای خود و اطرافیان می‌شود.

علت افسردگی

معمولاً نمی­‌توان یک عامل منحصر به فرد را علت افسردگی در فرد دانست. در غالب موارد به وجود آمدن و بروز افسردگی به علت مجموعه‌­ای از عوامل است که از فردی به فرد دیگر می‌­تواند متفاوت باشد.

اما به صورت خلاصه می­‌توان گفت که کاهش سطح بعضی از انتقال‌دهنده‌­های عصبی در سیستم اعصاب کودک، وجود اختلال افسردگی در بستگان فرد، بعضی حوادث بااهمیت در زندگی (مانند مرگ والدین و طلاق) و ابتلا به بیماری­­­­‌های مزمن می­‌تواند در به وجود آمدن اختلالات افسردگی نقش اساسی داشته باشد.

پیامدهای افسردگی بر کودکان

افسردگی در کودکان در صورتی بیماری تلقی می­‌شود که احساسات ناشی از آن، مانع فعالیت‌­های عادی کودک و نوجوان شود اما این مسأله، به راحتی قابل درمان است و هر چه سریع‌­تر در مورد آن اقدام شود، روند بهبود و درمان، بهتر صورت خواهد پذیرفت.

چراکه افسردگی در دوران کودکی، در صورت عدم تشخیص و درمان مناسب احتمال رفتار خودکشی، اختلال عملکرد روانشناختی، اجتماعی و تحصیلی کودک را افزایش می‌­دهد (بیرماهر و همکاران، ۱۹۹۶).

بیماری افسردگی بر خلق و خو و افکار کودک تأثیر می­‌گذارد و همچنین شیوه­ غذا خوردن، خوابیدن، احساس کودک درباره­ خود و افکار او درباره­ چیزهای مختلف را تحت تأثیر قرار می­‌دهد. کودکان مبتلا، اعتماد به نفس خود را از دست می­‌دهند. اگر درمان صورت نگیرد، نشانه­‌ها تا ماه­‌ها و حتی سال­‌ها ادامه می­‌یابد.

کودکان افسرده ممکن است خود را به مریضی بزنند و از رفتن به مدرسه اجتناب کنند، به والدین خود بسیار وابسته باشند و همواره با ترس ناشی از دست دادن والدین، دست و پنجه نرم کنند. ممکن است اوقات تلخی کنند، مشکلاتی در محیط مدرسه ایجاد کنند، منفی‌باف و ترش‌رو و بداخلاق باشند.

افسردگی می‌­تواند موجب پسرفت در رشد اجتماعی، هیجانی و تحصیلی کودک شود و همین ­طور احتمال مصرف مواد و الکل را نیز در آینده بیشتر خواهد کرد. اگر کودک افسرده تحت درمان قرار نگیرد، دوره افسردگی او می­‌تواند در تمام طول سال تحصیلی ادامه داشته باشد.

نوجوان دچار افسردگی

ضرورت درمان افسردگی کودکان

از طرفی باید بدانیم که احتمال خودکشی در کودکان و نوجوانانی که سابقه ابتلا به افسردگی داشته­‌اند، به مراتب بیشتر از کودکان سالم است. البته افسردگی صرفاً به معنای وجود خلق پایین در کودک یا نوجوان نیست.

هر انسانی به‌خصوص در شرایط سخت و ناراحت‌کننده غمگین و ناراحت می­‌شود اما زمانی که ناراحتی، احساس غم و حالات افسردگی برای یک دوره زمانی بلند (هفته‌­ها یا حتی ماه‌­ها) ادامه یافته و دامنه فعالیت‌­های طبیعی کودک را محدود می­‌سازد، باید نگران اختلال افسردگی بود.

اگرچه همچنان نسبت به امنیت و بی­‌خطر بودن داروهای ضدافسردگی برای کودکان مناقشاتی وجود دارد اما پیگیری درمان برای کودک افسرده امری ضروری و حیاتی است.

امروزه تعداد محدودی از والدین، دوره کودکی را به عنوان دوره­‌ای مملو از شادی و نشاط در نظر می‌­گیرند. باید گفت که گاهی خلق کودکان دچار تغییرات آنی شدید می­‌شود، هر چند این تغییرات خلقی طبیعی را نباید با اختلالات خلقی اشتباه گرفت.

زمان زیادی نیست که متخصصان با پدیده افسردگی کودکان آشنا شده­‌اند اما باید دانست که پژوهش­‌ها نشان داده­‌اند حدود ۲ درصد کودکان و ۴ تا ۸ درصد نوجوانان مبتلا به افسردگی هستند.

اگرچه پدیده افسردگی در دوران کودکی نیز مشاهده می­‌شود اما در دوران نوجوانی شیوع بیشتری دارد. از هر ۱۰ نوجوان در ایالات متحده ۱ نفر مبتلا به افسردگی است.

عوامل خانوادگی مؤثر در افسردگی کودکان

از عوامل مهمی که در افسردگی کودکان مؤثر است، عوامل خانوادگی هستند (ریچاردسون[۳] و همکاران، ۲۰۱۰). پژوهش­‌ها نشان می­‌دهد که کودکان افسرده دارای ادراک منفی­‌تری از خانواده بوده و مادران آن­ها افسردگی مزمن­‌تری نسبت به مادران دیگر کودکان داشتند.

هم­چنین والدین کودکان افسرده، رضایت کمتری از روابط زناشویی ابراز کردند. متخصصان چندین متغیر خانوادگی را که با افسردگی در کودکان مرتبط است، مشخص کرده­‌اند که عبارتند از: اختلالات روانی والدین، وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین، طلاق، وقایع منفی زندگی و حمایت اجتماعی پایین به ویژه افسردگی والدین.

این عوامل احتمال بروز افسردگی در کودکان را افزایش می­‌دهد. (موناز[۴] و همکاران، ۲۰۱۰) خانواده­‌های دارای کودکان افسرده، نسبت به خانواده­‌های سالم انسجام کمتری داشته و ارتباط مؤثر کمتری نیز دارند. پس به طور کلی، خانواده از عواملی است که می­‌تواند منجر به افسردگی در کودک شود.

علائم افسردگی کودکان

تشخیص و درمان پدیده افسردگی کودکان ، به‌خصوص در دوران اولیه رشد و تحول آنان بسیار حساس و نیازمند دقت است.

در حقیقت آنچه در این دوران اهمیت دارد پیشگیری از ابتلای کودکان به اختلال افسردگی است چراکه در سنین کودکی افسردگی می‌تواند عواقب نامطلوبی در دوران بعدی زندگی کودک داشته باشد.

در طول دهه‌های اخیر پژوهش‌­های زیادی در حوزه افسردگی کودکان انجام شده است. نتایج تحقیقات نشان داده که نشانه‌­های افسردگی در کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است (کانت ول، ۱۹۹۲).

برخی از محققان نیز به افسردگی پنهان یا پوشیده در کودکان اعتقاد دارند. آنان می­‌گویند: برخی اختلالات رفتاری مانند شب‌ادراری، تندخویی و خشونت، لجبازی، جویدن ناخن و… در کودکان می‌­تواند ناشی از افسردگی پنهان باشد.

تحقیقات در مورد افسردگی کودکان نشان می‌­دهد احساس ناامیدی، بی‌تفاوتی، احساس تنهایی، انزوا و گوشه­‌گیری نیز از علائم افسردگی کودکان است که این علائم شبیه علائم افسردگی در بزرگسالان نیز هست.

کودکان افسرده و ناامید معمولاً عزت نفس کمی دارند و از اعتماد به نفس کمتری نسبت به دیگر کودکان برخوردارند. در حقیقت عدم اعتماد به نفس و نبود عزت نفس در کودکان زمینه ابتلای آنان را به افسردگی فراهم می­‌کند (کازدین، فرنچ، یونیس و شریک،[1] ۱۹۸۹).

دلایل اختلال خلقی در کودکان

علائم و نشانه‌­ها

والدین می‌­توانند با آشنایی بیشتر با علائم افسردگی کودکان و پیگیری سریع درمان، روند بهبود اختلال را تسریع بخشند. باید بدانیم که افسردگی در کودکان می‌­تواند در قالب تحریک‌پذیری و حتی پرخاشگری ظاهر شود به طوری که حتی خود کودک نیز احساسات ناراحتی خود را کتمان کند. علائم افسردگی در کودکان به شرح زیر است:

۱ـ تحریک‌پذیری و خشم و خصومت با دیگران

۲ـ احساسات مداوم یأس و ناامیدی، اندوه، دلتنگی و غمگینی

۳ـ انزوای اجتماعی

۴ـ تغییرات قابل توجه در اشتها

۵ـ تغییر در الگوی خواب کودک

۶ـ گریه مفرط

۷ـ خستگی و احساس ضعف مفرط

۸ـ اشکال در تمرکز

۹ـ احساس بی‌ارزشی و گناه

۱۰ـ داشتن تفکرات مداوم در مورد مرگ و خودکشی

11- کاهش علاقه به شرکت در فعالیت­‌ها

12- احساس گناه و اعتماد به نفس پایین

13- به طور دائم از ناراحتی‌­های بدنی مثل سردرد و دل‌درد شکایت دارد.

14- به طور دائم از مدرسه غایب می­‌شود یا در مدرسه پیشرفت خوبی ندارد.

15- دقت و تمرکز پایین

16- سعی در فرار کردن از خانه

17- خودآزاری، داشتن افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی

شدت هر کدام از این علائم می­‌تواند دلالت بر اتخاذ درمان­‌های دارویی یا روان­درمانی باشد.

انواع اختلالات خلقی

اختلال در خلق دارای انواعی است که عبارتند از: اختلال افسردگی عمده، افسرده‌خویی، اختلال انطباق همراه با خلق افسرده، اختلال افسردگی فصلی و اختلال دوقطبی. تمام این انواع می­‌تواند کودکان و نوجوانان را متأثر سازد.

اختلال افسردگی عمده

این اختلال شرایط جدی را برای کودک ایجاد می‌­کند که در آن خلق پایین، احساسات شدید ناراحتی و اندوه، احساس بی­‌ارزشی و گناه و ناتوانی در احساس خوشحالی و رضایت مشاهده می­‌شود.

در غالب موارد این اختلال با عملکرد روزانه کودک (مانند الگوی خواب و خوراک) تداخل ایجاد می­‌کند. این کودکان تقریباً در تمام ساعات روز احساس افسردگی شدید دارند.

اختلال افسرده خویی

زمانی ممکن است تشخیص داده شود که افسردگی و ناراحتی به شدت اختلال افسردگی عمده نباشد اما طول مدت آن یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشد.

این کودکان غالباً احساس افسردگی دارند، از عزت نفس پایینی برخوردارند، احساس درماندگی می­‌کنند و در خواب و خوراک نیز مشکل دارند.

اختلال افسرده خویی به شدت با اختلال افسردگی عمده در فعالیت و عملکرد روزانه کودک تداخل نمی‌­کند اما خلق افسرده و پایین، ویژگی بارز شخصیت این کودکان شناخته می­‌شود.

اختلال دو قطبی

یکی دیگر از انواع پریشانی­‌های خلقی عبارت است از اختلال دوقطبی که در آن دوره­‌های پرانرژی شیدایی (مانیا؛ تحریک‌پذیری و خلق انفجاری) و دوره­‌های بی­‌انرژی مفرط و خلق پایین (افسردگی) مشاهده می­‌شود.

این اختلال معمولاً در اواخر دوره نوجوانی ظاهر می­‌شود. کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دو­قطبی دارای مشکلاتی از قبیل اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی، اختلال رفتارهای نافرمانی هستند و اضطراب و تحریک‌پذیری به علاوه تغییرات شدید خلقی از شیدایی به افسردگی را تجربه می­‌کنند.

راهکارهای پیشگیری از افسردگی کودکان

پیشگیری از افسردگی در کودکان

متخصصان پیشنهاد می­‌کنند پیشگیری از بروز افسردگی در کودکان اهمیت زیادی دارد و مقدم بر درمان است. چراکه اگر این مشکل در کودکان باقی بماند و رفع نشود، در بزرگسالی فرد را دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد.

یکی از راه‌های جلوگیری از افسردگی در کودکان، حفظ کانون گرم خانواده و پرهیز از نزاع و درگیری و تنش‌­های عاطفی است.

در واقع خلأهای عاطفی و عدم تعامل و ارتباط درست و پرجاذبه در خانواده، کودک را در معرض ابتلا به افسردگی و دیگر بیماری‌های روانی قرار می­‌دهد.

همچنین هر گونه تعارض و تضادهای فکری و تهدید والدین به‌خصوص در حضور فرزندان، زمینه‌ساز بروز مشکلات رفتاری در کودکان است.

بنابراین همدلی، تشویق و تکریم، کلام محبت‌آمیز و صادقانه و ارتباطات صحیح می­‌تواند در پیشگیری از اختلال افسردگی بسیار مؤثر باشد.

توصیه­‌هایی برای پیشگیری از افسردگی

 • قبل از ایجاد علائم جدی افسردگی، به بچه­‌ها کمک کنید. به روانشناس و روانپزشک کودک مراجعه­ پیگیرانه داشته باشید.
 • بچه­‌ها را تشویق کنید تا هر زمان که می­‌خواهند در مورد احساساتشان با شما صحبت کنند. اینگونه آن­ها افکارشان را درون خود سرکوب نمی­‌کنند. انجام تمرین­‌های بدنی، ترسیم احساسات از طریق نقاشی، نوشتن خاطرات روزانه و بازی با اسباب بازی ­‌ها برای کنار آمدن با احساسات، مناسب هستند.
 • او را به قدم زدن، گردش، سفرهای تفریحی، رفتن به سینما و سایر فعالیت­‌های لذت‌بخش دعوت کنید. کودک را تشویق کنید تا در فعالیت­‌هایی که شادی و نشاط به همراه دارند، شرکت کند.
 • از او توقع نداشته باشید تا مسؤولیت­‌های سنگین را به عهده بگیرد. مدام از او ایراد نگیرید و نقد نکنید. با این کار احساس ناتوانی را در او تقویت خواهید کرد. با او کمال‌گرایانه برخورد نکنید.
 • کارهای بزرگ او را به بخش­‌های کوچک­‌تر تقسیم کنید تا راحت­‌تر بتواند با آن­ها کنار بیاید و اعتماد به نفس او بالا برود.
 • کودک را مدام از لحاظ عاطفی حمایت کنید و به دقت به او گوش فرادهید و حرف­‌هایش را مسخره نکنید.
 • کودک خود را تشویق به شرکت در فعالیت­‌هایی کنید که همراه با شادی و نشاط است.
 • در صورت مشاهده علائم افسردگی در کودکتان، آن را جدی بگیرید و حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا علائم اولیه به بیماری جدی تبدیل نشود.

تشخیص افسردگی در کودک

اگر احساس می‌­کنید که کودک شما علائم اختلال افسردگی را دارا است، باید بدانید که هم ­اکنون وقت اقدام کردن است. با کودک، پزشک کودک و همسرتان در مورد علائم کودک صحبت کنید.

بعضی از والدین به غلط این طور فکر می­‌کنند که این علائم خود به خود برطرف خواهند شد یا به علت خجالت یا احساس گناه تلاش می­‌کنند که مشکل کودک را به صورت خصوصی حل کنند.

اغلب والدین در مورد اتفاقاتی که برای کودک رخ می­‌دهد، خود را مسؤول می‌­دانند اما باید بدانیم که والدین علت افسردگی کودکان نیستند. اگرچه بعضی از مسائل مانند جدایی والدین از کودک، مرگ والدین یا بیماری آنها می‌­تواند در به وجود آمدن این اختلال نقشی داشته باشد.

پیگیری و درمان

با تشخیص افسردگی در کودک، بهتر است در زمان­‌هایی که احساس می‌­کنید خانواده در شرایط پرتنش و بحرانی قرار گرفته، از کمک متخصصان و روانشناسان بهره‌­مند شوید.

مهم است که به کودک خود یادآوری کنید که در صورت بروز هر مسأله­‌ای (در مورد افسردگی‌­­اش) در کنار او خواهید بود. کودکان مبتلا به افسردگی نیاز دارند که در مورد حمایت و پشتیبانی والدین تضمین­‌های کلامی و رفتاری بی‌شماری دریافت کنند.

به یاد داشته باشید که کودکانی که به افسردگی مبتلا می­‌شوند، تمایل دارند دنیا و پدیده‌­های آن را به صورت منفی ادراک کنند، چراکه نگرش این کودکان تحت تأثیر افسردگی­‌شان قرار دارد.

در نتیجه ممکن است طوری رفتار کنند که نیازی به کمک ندارند. خبر خوب در این مورد این است که در مورد افسردگی کودکان تلاش­ه‌ای متخصصان نتیجه‌بخش بوده و بالغ بر ۸۰ درصد کودکان افسرده‌­ای که تحت درمان قرار می­‌گیرند، بهبودی حاصل می‌­کنند.

درمان افسردگی کودکان از طریق دارودرمانی، روان­درمانی یا ترکیبی از این دو حاصل می­‌شود.

درمان افسردگی کودکان

راهکارهایی برای والدین درباره افسردگی کودکان

زمانی که والدین متوجه می­‌شوند کودک یا نوجوانشان دچار افسردگی شده، احتمالاً احساس گناه شدیدی را تجربه می­‌کنند، چراکه احساس می­‌کنند توانایی خوشحال کردن کودک خود را نداشته­‌اند یا اینکه خود را مسبب پریشانی کودک می­‌دانند.

به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این نگرش‌­ها کمکی به شما نخواهد کرد. اگر این احساسات گناه و عذاب وجدان در شما شدید است، بهتر است در گام اول در مورد افکار خود با روانشناسان مشورت کنید.

راهکارهایی برای برخورد با کودک افسرده

 • مطمئن شوید که کودک داروهای تجویزی را درست و طبق دستور روانپزشک مصرف می­‌کند.
 • ضرورت دارد که کودک خود را فعال نگه دارید. پژوهش‌­ها نشان داده است که فعالیت جسمانی می­‌تواند علائم افسردگی را تخفیف دهد.
 • عشق و محبت خود را در طول دوره بیماری کودک افزایش دهید. مکرر به کودک خود بگویید که به او عشق می‌­ورزید و در هر شرایطی در کنار و پشتیبان او خواهید بود.
 • کودک خود را بابت این موضوع سرزنش نکنید. به یاد داشته باشید که افسردگی و خلق پایین به معنای تنبلی و تن­‌پروری نیست.
 • هر گونه علائم خودکشی را جدی بگیرید و فوراً آن­ها را به درمانگرش اطلاع بدهید. صبور باشید و بدانید که فرآیند درمان توسط روان­شناس یا روانپزشک زمان می­‌برد.
 • اگر کودک شما دچار افسردگی است، سعی کنید همیشه کنار او باشید و او را به حضور در جمع تشویق کنید و از انزوا و گوشه‌گیری او جلوگیری کنید.
 • او را تشویق کنید تا در فعالیت‌­هایی چون سفر، تفریح، پارک، سینما و سایر فعالیت­‌های لذت‌بخش شرکت کند.
 • با کودک افسرده خود صبور و مهربان باشید.
 • او را مورد حمایت عاطفی قرار دهید و با او صحبت کنید و به حرف‌هایش گوش دهید و به او امید و اطمینان بدهید.
 • در صورت داشتن افکاری مربوط به مرگ یا خودکشی حتماً با روانشناس متخصص مشورت کنید.
 • از کودک افسرده توقعات بیش از حد نداشته باشید و کارهای بزرگ را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید.
 • حمایت‌­های خانوادگی نقش مهمی در پیشگیری و درمان افسردگی دارد.

حرف آخر علائم افسردگی کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری و درمان

ابتلا به افسردگی در کودکان دلایل متعددی دارد. معمولا در خانواده‌هایی که والدین دچار اختلال روانی و رفتاری هستند، احتمال ابتلای کودک به افسردگی بیشتر است.

توجه به کودک و نیازهای روانی او، حفظ همدلی، ایجاد فضای محبت‌آمیز و روابط دوستانه و محترمانه در خانواده می‌تواند به پیشگیری از ابتلای کودک به افسردگی کمک کند.

در نهایت باید گفت که افسردگی می­‌تواند مسأله وحشتناکی برای والدین، کودک و خانواده­ باشد. اما با درمان درست و پیگیری منظم آن و همین­ طور حمایت دلسوزانه والدین و خانواده، کودک شما به احتمال بسیار این دوره را پشت سر خواهد گذاشت و می‌­تواند دوباره شاد و پرانرژی به زندگی عادی برگردد.


منابع:

اسلامبولچی مقدم، علی. (۱۳۸۹). آنچه باید والدین در مورد افسردگی کودکان بدانند. مجله رشد معلم. شماره ۲۷.

افروز، غلامعلی. (۱۳۸۱). افسردگی در کودکان و پیشگیری‌های اولیه، مجله پیوند، شماره ۲۷۷.

پورافکاری، نصرت الله. (۱۳۷۶). فرهنگ جامع روانشناسی و روانپزشکی. تهران: فرهنگ معاصر.

Kendall, P. C., Cantwell, D. P., & Kazdin, A. E. (1989). Depression in children and adolescents: Assessment issues and recommendations. Cognitive Therapy and Research, 13(2), 109-146.

Birmaher,B .Ryan ND,Wiliamson DE.(1996).Childhood and adolescent depression : A review of the past 10 years. Child Adolesc  psychiatry . 35 : 1427- 1439.

Richardson, Thomas, Paul Stallard, and Sophie Velleman.(2010) “Computerised cognitive behavioural therapy for the prevention and treatment of depression and anxiety in children and adolescents: a systematic review.” Clinical child and family psychology review 13.3: 275-290.

Muñoz RF, Beardslee WR, Leykin Y( 2010). Major depression can be prevented. American Psychologist. May;67(4):285.

Lyness, D’Arcy. March 2015. Depression in children. Retrieved April 24, 2016 from http://kidshealth.org/en/parents/understanding-depression.html#.

Alli, Renee. May 10, 2014 Depression in children. Retrieved April 24, 2016 from http://www.webmd.com/depression/guide/depression-children?page=4.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *